На фона на политическите сблъсъци очакват ли се неизвестни и бюджетен хаос? Какво ще се случи на 10 юни и има ли риск държавата да спре? Отговорите в програма "Точно днес" от макроикономиста Стоян Панчев от експертен клуб ЕКИП.
Стоян Панчев подчерта, че ако НС гласува удължаване на бюджета, то това означава, че ще определи допълнително време да приеме нов бюджет.
"Със сигурност има и опция да работим с миналогодишния бюджет, но ми се струва малко възможно", каза Панчев. Според него сега смисълът на такова удължаване е да се даде допълнително време, важно за обсъждане на финансовата рамка.
"Очакванията към новия бюджет са от страна на общините, на пенсионерите и на работещите в държавната сфера, здравеопазване, това са всички елементи от публичния сектор, които ще страдат ако няма приет редовен бюджет", смята Стоян Панчев.
"Ако няма приет удължен бюджет след 10 юни, технически това ще ограничи възможностите на служебното правителство да "харчи", според това, което имаме от 2022 г.", каза още икономистът. По неговите думи никак няма да е полезен за държавата подобен сценарий, и едва ли ще бъде допуснат като развитие.
Макроикономистът каза: "Може да се очаква, че няма да бъде приета нова капиталова програма, но има множество части от обществото ни, които зависят от бюджета. Тази практика на удължаване на бюджета започна в пандемията и е много далеч от правилна бюджетна политика. Стремежът трябва да е към нормализиране на тази изкривена практика от последните години. Възможно е да се увеличат заплатите в частния сектор, но няма да стане индексацията на работещите в държавния сектор."
Може да чуете повече от интервюто на Антония Попова със Стоян Панчев.
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..