Арменската самодейност в България ще бъде представена от участници от Пловдив, София, Русе, Варна и Бургас, както и от Австрия, Кипър и Гърция. На 4-ти юни, от 11 часа, на сцената пред община Пловдив, на площад „Стефан Стамболов“, започва големият концерт.
В 10.30 часа, от площад "Римски стадион" тръгва шествието, в което всички участници заедно ще стигнат до голямата сцена пред Общината. Танцьори, вокални изпълнители, фотографи, малки и големи ще покажат танцови и певчески умения, фотоси, автентична арменска музика, колоритни национални носии, изключителен заряд и арменска топлота.
Началото на фестивала ще бъде дадено с флашмоб, в събота на 3-ти юни, от 18.30 часа, на площад „Римски стадион“, в които ще вземат участие представители на всички танцови състави.
По традиция, вечерта продължава с приятелска вечеря, подготвена от главния организатор на фестивала, фондация „Аракс“. Близо 400 човека ще изпълнят двора на арменския храм „Сурп Кеворк“, в Стария град.
„Фестивалът лавинообразно расте. Първата година, едва, успяхме да направим програма от около два часа. В момента, едва, успяваме да се съберем в четири часа. Така, че пловдивчани да се заредят с много търпение, настроение и желание. Те ще гледат дълга програма, с наистина много колоритни състави. Голяма гордост за нас е, че тази година успяхме да организираме нещата така, че танцов състав от Виена и танцов състав от Кипър да бъдат наши гости. Иначе, всички състави от България ще бъдат представени. Гордеем се, че ние ставаме пламъчето, което разгаря огъня в много от градовете, съставите да стават все по-големи, да се разделят на различни възрастови групи. Щастлива съм също така да кажа, че тази година за първа година имаме едно много сериозно попълнение от млади хора, много ентусиазирани, които да ни помагат, най-вече с идеи. Това, което на нас по-големите ни е куцало, да представят по впечатляващ начин фестивала и програмата му. Вече имаме хора, които да го направят. Водещи на фестивала и тази година ще бъдат Мери Саркисян и Сероп Йозгатлян. Ние сме на принципа това, което се е доказало, че работи добре, значи работи добре и не се сменя нещо, което работи добре“, разказва Мариам Гарабедян, председател на фондация „Аракс“.
Част от организацията на фестивала и участници в него са Аида Йозгатлян от танцов състав „Ереван“, Пловдив и Мариза Елекчиян от танцов състав „Йеразанк“ към AGBU – Пловдив, гости в предаването „Вход свободен“, заедно с Мариам Гарабедян.
В организацията на събитието, активно участват младежите и децата от арменската скаутска организация „Хоменътмен“, в Пловдив.
Фестивалът „Здравей Армения“ е част от Културния календар на града и се осъществява с подкрепата на Община Пловдив.
„Ще се радваме да направим съпричастни гостите и жителите на града, с арменското творчество, култура и изкуство“, споделиха организаторите от фондация „Аракс“.
Чуйте още, в прикачения файл.
След изключително успешната премиера в Бургас, София и Перник, бургаския художник маринист Светозар Арнаудов – Зари ще представи „Пътешествията на един художник“ и пред пловдивската публика в НБ "Иван Вазов" в петък , заедно с редактора на книгите си – журналистът Христина Чопарова. Събитието ще се осъществява със съдействието на сдружение..
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..