Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва да се съкрати веригата за доставки на продукти

Съкращаването на веригата за доставки на хранителните продукти, вкл. и млечните, може да бъде ефективна мярка за преодоляване на проблема с ниската цена, на която продават стоката си производителите. Това коментира доц. Димо Атанасов, декан на факултета по икономика в Аграрния университет в Пловдив, по повод протеста на животновъди в Долна Махала срещу ниските изкупни цени на млякото и отказа на част от мандрите да го изкупуват.

Според него покупателната способност на населението има отражение върху случващото се в бранша, но не това е основният проблем. Доц. Атанасов обясни, че веригата за доставки е прекалено дълга. Тя започва от фермата, в която се произвежда суровината, след това млякото минава през не един прекупвач, отива в мандрата, където се преработва, минава през складовете и едва тогава се озовава в търговската верига.

„Докато достигне  в магазина цената на суровината от 0,50 ст. на литър достига над 3 лв. за литър прясното мляко. Трябва да се търсят възможности за скъсяването й и за подобряването на ефективността на всички участници по тази верига“, каза доц. Атанасов.

Освен това според него важна роля играят и сдруженията, кооперациите и асоциациите, тъй като те образуват една по-голяма единица и по този начин имат възможност да се договарят за по-добри условия за суровината. Могат да помагат и за решаване на проблеми като високите цени на входящи ресурси във фермата – фуражи, препарати.

„Вариант за борба с ниските цени е и вертикалната интеграция, т.е. производителите да отидат на по-долен или по-горен етаж във веригата на доставки. По-долен етаж означава те сами да си произвеждат фуража и да не зависят от доставчици, а по-горен – вместо да продават млякото да инвестират в мандра, за да го преработват“, отбеляза доц. Атанасов.

Той добави още, че в Ирландия почти всички фермери участват в асоциации, преработват си млякото и дори достига до края на търговската верига.

Обясни още, че от началото на 90-те години насам политиката на българското стопанство се характеризира с малко на брой едри стопанства и много на брой дребни производители. По думите му този проблем е бил характерен и за други европейски държави, но те са го преодолели и вече берат плодовете на това.

Доц. Атанасов отбеляза също така, че се наблюдава тенденция на отлив на хора, които предпочитат да пазаруват в супермаркетите, тъй като водещият преди фактор – цена – вече не съществува. „Сега цените в супермаркетите са дори по-високи, отколкото в малките квартални магазини“, каза доц. Атанасов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Положението със свлачищата в област Смолян е критично

В област Смолян положението със свлачищата е критично, коментира Диана Русинова от Европейския център по транспортни политики по повод свлачището по пътя Девин – Кричим, което пренасочи тежкотоварния трафик по пътя Асеновград – Смолян. Тя припомни, че това е поредното свлачище и даде за пример срутището от 2010 година до Тешел, което и до днес не..

публикувано на 14.05.25 в 16:59

Вълна от протести започва в страната

Вълна от протести започва в страната, събщи днес в Пловдив президентът на КНСБ в Пламен Димитров.  , Очакват се протести на служителите от градския транспорт не само в столицата, но и в други градове.   Утре е и протестът заради ниските заплати  в националните медии, следват и още недоволства от различни сектори.  Междувременно..

публикувано на 14.05.25 в 16:57

Въвеждането на € е в силата на комуникацията

В интервю за Радио Пловдив експертът по комуникация Любомир Аламанов заяви, че комуникацията с хората относно еврото е много закъсняла. Несъмнено противниците на еврото са по-гръмогласни и по-шумни и създават впечатлението, че са много повече на брой, но проучванията сочат, че те съставялат едва 10-15 процента от избирателите – заяви в..

публикувано на 14.05.25 в 16:04

В Гамбия лечение практически липсва, помагахме pro bono

Двама стажант лекари по стоматология в МУ-Пловдив посетиха и лекуваха безплатно нуждаещо се население в Гамбия, Африка. Това са Мунтазар Али Залими от Ирак и Фараз Ахади от Афганистан, живели във Финландия. Те членуват във фондацията „Орална хирургия без граници“, която обединява хирурзи - стоматолози от целия свят.  Младите лекари са..

публикувано на 14.05.25 в 12:04

Розоберът закъснява с две седмици, реколтата e по-слаба

Заради априлските студове има измръзвания по розите. Това ще доведе и до очаквани  по-ниски добиви и по-слаба реколта през тази година. Освен това заради неблагоприятното време кампанията по прибирането на розовия цвят се забавя с около 2 седмици, каза Христо Николов от Дъбене, член на Професионална асоциация на розопроизводителите в България...

публикувано на 14.05.25 в 08:50