"Струва ми се, че сега виждаме нещо, което всички очакват. Политиците се опитват да правят кабинет, нали това искаме...Прокуратурата разпитва политици и иска имунитета на политици, нали това искаме... Единственият проблем е в това, че тези, които ще правят Кабинет, им искат имунитетите или ги разпитват. Някакси нещата започват да си идват по местата и всички са щастливи - щастливи са и тези, които ще имат възможност да направят Кабинет, и гражданите, защото правораздавателните и правозащитните органи започват да вършат някаква работа. Остава да видим в целия този поток от щастие какво ще се случи". Това заяви политологът Страхил Делийски.
По думите му обаче, извън образа на щастието, прави впечатление фактът, че сме в ситуация, в която очакванията за съставяне на Кабинет вече са придобили крайна форма.
"Ние сме в подобна ситуация от доста време. Още втория, а и третия кабинет на Борисов бяха разказани като Кабинети, чиято цел е просто да ги има. Независимо от това кой ще го прави, как ще го прави, как ще участва, но важното е да има Правителство. Но тази свръхзадача от две години вече е свръх свръхзадача".
Важната част от този разговор обаче, която се отнася до това, какво ще се прави и знаем ли как, и още - искат ли гражданите да се прави това, което политиците искат, изцяло липсва. Целият разговор е заключен в призива "Дайте да го направим!".
Делийски подчерта, че президентът Радев е направил голяма услуга на ГЕРБ и ПП-ДБ, като сам се е предложил да влезе в ролята на общия враг и така е улеснил преговорния процес.
Интересен е по-скоро начинът, по който ще се разказва процесът на преговорите, а не - същината му.
"За тези, които трябва да направят Кабинет, този разказ е удобен и ще легитимира процеса на договаряне. Виждаме, че има и поход за парламентарна република в ЕС и НАТО, все едно, че някой не иска това... Но това е ключ и механизъм на спойката да заработи. Оттук нататък обаче ще стане по-сложно, защото гражданите ще очакват този Кабинет, който е Кабинетът на парламентарната Република в ЕС и НАТО, да потвърди този си етикет. Това ще създаде натиск върху следващия Кабинет в тази посока. От него ще се очаква такъв тип политика, която и да е съобразена с парламентарните принципи, но и да отговаря на представите как се прави политика в ЕС.
Да се прави европейска политика е хубаво, но не е добре, когато европейската политика е знаме. Защото европейската политика означава много неща отвъд развяването на знамена - голямата задача на едно европейско Правителство е да разкаже смисъла на това, което ще прави. А по-трудното ще дойде след направата на Правителство и това трябва да влезе в разбиранията на тези, които ще го правят".
Делийски прогнозира, че Правителство ще бъде сформирано и най-вероятно, каквото и да е то, ще може да бъде преглътнато, но не и политиката, която това Правителство ще прави.
Интервюто - звуковия файл:
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..
Как се справя Община Пловдив с финансите? Има ли рискове в условия на удължен държавен бюджет и какви са те? Въпросите са към заместник-кметът по финанси Женя Петкова. Правителство за държавата е изключително важно. По различнен начин ще се подходи в работен процес. Редовен кабинет е признак за сигурност и спокойствие , заяви заместник-кметът по..
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешнопартийна ситуация и..