Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Достена Лаверн избра Пловдив за първата си изложба в България

Изложбата Medi-Terra е първата самостоятелна изложба у нас на социалния и културен антрополог Достена Лаверн, която ще бъде открита тази вечер в музейна галерия „Димитър Георгиев“ в Стария Пловдив.  

През последните две години галерията се развива като мястото, в което излагат творби си - перспективни и непознати автори за България.

Досега картини на Достена Лаверн са представяни в редица самостоятелни и колективни изложби във Франция, където живее от трийсет години. Последната й самостоятелна изложба в Съвета на Европа през юни 2022 г. я открои като художник с ярък индивидуален почерк и европейско признание.  

Лаверн се развива като художник паралелно с кариерата си на журналист, поет и преподавател. Тя формира художествения си възглед едновременно в практиката си на творец и на критик на изкуството във Франция. Творбите й присъстват в престижни частни и обществени колекции. 

Пред Радио Пловдив Достена Лаверн сподели: "Да, аз ще продължа да преподавам, да пиша, да рисувам, това е сигурно. Изкуството и рисуването са все по-голяма част от моята душа и от ежедневието ми. Това ме зарежда и ми дава възможност да дам на хората нещо от себе си. Всичките ми занимания като антрополог, като поет и като писател те продължават, така че не знам защо човек трябва да се специализира в нещо тясно и единствено и само, ако чувства необходимостта да изразява себе си в няколко области. Трудно е, но е много истинско."

Живка Танчева попита художничката защо избира да представи картините си в родния Пловдив, може да чуете от звуковия файл по темата.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Костадин Петров с приза "Дафо Трендафилов" на събора в Гела

22-рото издание на Гайдарското надсвирване и родов събор в родопското село Гела завърши с триумф за Костадин Петров , който спечели най-престижното отличие в тазгодишната надпревара – приза „Дафо Трендафилов“ . Тази награда се връчва за първи път в историята на събора. В силно оспорвана и емоционална битка на сцената, Петров надсвири достойния си..

публикувано на 03.08.25 в 14:50

Концерт на Любо Киров на Античния театър в Пловдив

Един от любимците на българската публика – певецът Любо Киров, ще има голям концерт на Античния театър в Пловдив тази вечер. Той е част от турнето му, с което отбелязва 25 години на сцената.  Мащабното събитие събира на едно място любимия артист на хиляди, емблематичните му песни и публиката, която през годините е превърнала музиката му в част..

обновено на 03.08.25 в 08:23

Велинград и група "Хоризонт" подкрепят българската музика

Велинград е част от кампанията "Изпей "Обичам те" на български" с група "Хоризонт" и приятели, съобщиха от общинската администрация.  Рок концертът в подкрепа на българската музика ще бъде тази вечер от 20:00 часа на пл. "Николай Гяуров"  в курортния град. Специално участие ще имат Христо Ламбрев от "Сигнал" и вокална група "Караоке" от Велинград...

публикувано на 03.08.25 в 08:22

В "Срещите" разговор за наследството на Елена Рьорих

В това знойно лято да си спомним за Елена Рьорих, една изключителна личност, която твърди, че всяка минута от живота ни има своето значение. С издателя Валентин Марков припомняме нещичко от живота на тази интересна дама - учен, мистик и философ.  Бъдете с Радио Пловди, интересно е..

обновено на 02.08.25 в 09:13

Гайдарско надсвирване и събор събират хиляди край Гела

Гайдарското надсвирване и традиционният събор на Илинденските поляни в близост до родопското села Гела ще се проведат на днес и утре.  В рамките на двата  дни, родопската каба гайда ще огласи планината, а поляните ще бъдат оживени от музика, танци, семейни спомени и неподправена българска атмосфера. Най-добрите гайдари ще се изправят в приятелска..

публикувано на 02.08.25 в 07:51