Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кои са спасителите на българските евреи, говорят техните потомци

Спасените и спасителите - 80 години от спасяването на българските евреи

Снимка: БГНЕС

Тази година се навършват 80 години от спасяването на българските евреи и депортацията на 11 343 евреи от Беломорска Тракия, Вардарска Македония и гр. Пирот в нацистките лагери на смъртта. Паметните събития от месец март 1943 година бяха отбелязани по национална програма с  инициативи на редица места в страната и чужбина - шествия, научни конференции, изложби.

България е една от малкото европейски страни, която успява да спаси от депортиране в нацистките концлагери евреите, живеещи по нашите земи. Героичният акт е дело на видни български общественици, представители на Българската Православна църква, политици, интелектуалци и граждани.

По повод годишнината Радио Пловдив представя различни гледни точки и лични истории от най-черната страница от съвременната европейска история.

В този репортаж са включени три лични истории на потомци, чиито предци дадоха морален урок на цяла Европа:

Лалка Обрейкова - внучка на създателя на Пловдивския панаир и председател на Пловдивската търговско-индустриална камара Обрейко Обрейков.

Архитект Цветан Мумджиев – наследник на полковник Цветан Мумджиев.

Отец Емил Паралингов - свещеник в храм „Св. Параскева” в Пловдив, следовник на пловдивския митрополит Кирил.

В звуковия файл е репортажът на Антоанета Петричанска.

Този проект е реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата

Лалка Обрейкова

Арх. Цветан Мумджиев
Отец Емил Паралингов




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Доц. Костадин Нушев

Изучаването на религия ще засили възпитателния елемент

Въвеждането на предмета религия разбуни духовете в българското общество и предизвика протести на родителите, които се обявиха против това действие на Министерството на образованието. Образователният министър Красимир Вълчев обяви, че ако законът се приеме, най-рано през учебната 2026-27 г. предметът религия може да влезе в учебната..

публикувано на 09.05.25 в 10:06

Новият папа е събирателен образ на всички потребности на света

"С голяма радост посрещнахме новината за избора на новия папа Лъв ХІV. Буквално преди минути отслужих литургия, в която споменах името на новия глава на Римокатолическата църква. Благодарим на Бог, че църквата има нов пастир", сподели в предаването "Точно днес" отец Димитър Димитров от католическия храм "Св. Дух" в район "Тракия". Той посочи, че..

публикувано на 09.05.25 в 08:19

Два пъти се оскъпяват ягодите от производител до потребител

След почти пълната загуба на насажденията от ранни череши и ябълки заради студеното време, какви са очакванията за ягодите и другите плодове българско производство? На какви цени ще стигат те до пазарите, тържищата и крайния потребител ? Утре в Кричим започва тридневен фестивал на ягодата. Там ще бъде изложена продукцията на производители от..

обновено на 08.05.25 в 16:25

Честите капризи на времето се превръщат в черта на климата

Климатологът Симеон Матев потвърди, че и днес има условия за бури, но с по-малко покритие. Те ще бъдат основно по поречието на Дунав и в Източна България. В Пловдив явленията не са опасни, а поражения като вчерашните са малко вероятни, каза той. Най-големите градови зърна, паднали вчера, са с размер 45 милиметра и нанасят значителни щети. Пороите..

публикувано на 08.05.25 в 15:39

Религия в училище трябва да има, но да се внимава с реализацията

Да има вероучение в училище е важно за даването на свобода родителите да могат да записват децата си да учат религия, но трябва да се внимава с реализацията. Това каза Кристиян Шкварек, организатор на шествието за религията като право на избор, което ще се проведе следващата седмица. Днес има протест за оставката на образователния министър, а..

публикувано на 08.05.25 в 10:19