Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инвестиция в културата е задължителна

| обновено на 07.06.23 в 10:19
Петър Влайков
Снимка: Радио Пловдив

Синдикални организации се готвят да спрат културните събития в страната за една седмица през месец октомври, ако не бъде увеличен бюджетът за сектор „Култура“. Ще бъдат блокирани театрални и музикални спектакли и концерти. Очаква се да бъдат затворени галерии, музеи, читалища и библиотеки. 

Спирането на събитията е заради изготвения от служебното правителство бюджет, който предвижда от Министерството на културата да бъдат "отнети" 37 милиона лева.

В бюджета за 2024 г. организациите настояват за сектор „Култура“ да бъде предвиден един процент от брутния вътрешен продукт. Сега секторът получава 0,5 на сто от БВП.

Пред Радио Пловдив директорът на Пловдивския куклен театър Петър Влайков съобщи, че инициативата е на Съюза на артистите в България, подкрепени от синдикатите и всички актьорски гилдии и организации. 

Като представител на Асоциацията на работодателите Влайков посочи, че се борят за достойно заплащане на служителите.

Тези 37 милиона лева, които са отрязани от бюджета на Министерството на културата, са неусвоени капиталови средства от миналата година. Настояваме те да бъдат върнати в бюджета на ведомството, но в друго перо - перо "Издръжка". Така ще послужат за увеличаване на субсидията на сценичните културни институти и ще могат да стигнат до месечните възнаграждения на работещите в сектор "Култура".

Влайков подчерта, че в последините години постоянно говорим за спасяване на културата и необходимостта тя да бъде реанимирана, а всъщност там има системно недофинансиране.

Инвестиция в културата не е необходима, тя е задължителна, категоричен е директорът на Пловдивския куклен театър. 

По думите му, тази инвестиция не носи някаква краткосрочна възвръщаемост или печалба. Тя носи една друга добавена стойност, която не се вижда с просто око. Това инвестиция в едно по - нравствено общество с по - високи морални стойности. 

В изграждане на един морален компас на обществото. Във формиране на представата за добро и лошо при децата. 

В изграждане на национално самосъздание. 

Истинската инвестиция е в хората, които са най - големият капитал. Всичко останало наистина в един момент ще се монетизира, защото тези хора ще донесат успехи на държавата. Културата е един от малкото сектори, който връща пари в бюджета, посочи Петър Влайков. 

Действията ни са насочени най - вече към политиците. Настояваме те да обърнат внимание на културата, уточни той.  

"Служебният министър на културата Найден Тодоров беше един светъл лъч", коментира Петър Влайков. 

"Г-н Кръстев е прекрасен мениджър и много добре познава системата", заяви Влайков по повод изибарнето на директора на Пловдивския драматичен театър Кръстьо Крастев за министър на културата в Кабинета "Денков". 

Интервюто на Живка Танчева с Петър Влайков е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Проф. Людмил Ангелов за конкурса "Милчо Левиев"

В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..

публикувано на 14.07.25 в 14:05

Великите европейци - Хайнрих Шлиман, втора част

През 60-те години на ХІХ век, преди да стигне до откриването на Троя, тогава все още непрочутият Хайнрих Шлиман първо изследва острова на цар Одисей – Итака, където не намира нищо особено. После минава през Микена, градът на цар Агамемнон, а също и през Тиринт.  Когато стъпва на егейското крайрежие на Турция, той първо отива в селото Бунарбаши,..

публикувано на 14.07.25 в 13:41

Преге - предаване за света на книгите, 12 - 18 юли

В предаването за книги на Радио Пловдив на 1 2 . 07. 202 5 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Ърскин Колдуел. Божията нивица. 216 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Иън Макюън. Изкупление. 402 стр., 6А, Колибри, 2025. Капка Касабова. Анима. 480 стр., 7А, ICU, 2025. Сю Хинсенбъргс...

публикувано на 14.07.25 в 10:36

Спектакъл отдава почит на "Краля на валса"

Националният музикален театър „Стефан Македонски“ отбелязва юбилейните 200 години от рождението на композитора Йохан Щраус – син с концерт-спектакъла „Кралят на валса“.  Той започва от 21 часа тази вечер на сцената на Античния театър в Пловдив, където ще се качат оркестърът, балетът и хорът на Националния музикален театър. В програмата са..

обновено на 14.07.25 в 08:41

Васко Василев представя "Пътешествието" в Пловдив

Премиера на мултимедийния спектакъл на цигуларя Васко Василев „Пътешествието“ ще се състои тази вечер на Античния театър в Пловдив. Концертът е в програмата на фестивала Опера Оупън. Заедно с Oркестъра на Опера Пловдив, по покана на Васко в спектакълa ще се включат Pamela Nicholson (Памела Никълсън), пиано; Aurelio Martinez-Chico..

обновено на 13.07.25 в 08:46