Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наистина ли след 100 години няма да има българи?

| обновено на 09.06.23 в 17:04
Снимка: Ани Петрова


Според прогноза на главния икономист на КНСБ Любослав Костов след 100 години няма да има българи. "Ние намаляваме всяка година с около 60 000 души", казва той в ефира на bTV на 16 май тази година.

Темата получи широко отразяване и в други медии, както и в сайтове на неправителствени организации (виж тук, тук, тук и тук).

В ефира на bTV Любослав Костов представя свой анализ на демографската ситуация в България през последните 10 години. В него той посочва, че за това десетилетие животът на българската нация се е съкратил с 82 години и определя случилото се като трета национална катастрофа. Посочва също, че годишно населението на България намалява с около 60 000 души колкото е град като Велико Търново. На ден се раждат 28 души по-малко и умират 41 души повече спрямо 2013 година, коментира още той.

Тезата му е, че, ако негативните тенденции на ниска раждаемост и значително по-висока смъртност се запазят, след около 100 години в страната ни вече няма да живеят българи.

Твърдение: След 100 г. няма да има българи

БНР потърси за коментар доц. Спас Ташев, ръководител на департамент "Демография" в Института за изследване на населението и човека към БАН, който посочва, че правенето на дългосрочна (в случая 100-годишна) прогноза на базата на сегашния, негатвен наистина демографски тренд, е трудно и такава прогноза не може да претендира за достоверност.

"Простото математическо намаляване на населението не води до такъв резултат. По тази логика, ако върнем сегашното население назад към миналото, ще видим че в определен момент населението на България ще изчезне, а и населението на Земята като цяло.

Това показва, че такъв подход е неправилен при изготвяне на прогнози. Когато се изработват прогнози от демографски институции, винаги се възприема някакъв модел на поведение на населението, очаква се дадена промяна.

В крайна сметка всички дългосрочни прогнози са се оказали неверни“, посочва Спас Ташев.

В тезата, която излага Любослав Костов от КНСБ, като основен фактор за нежеланието на хората да имат деца са посочени социалните условия, ниските доходи най-вече.

„Социалният фактор безспорно е от значение - особено в нашия регион, Източна Европа“, посочва Спас Ташев. Според него обаче, този фактор не трябва да се абсолютизира, тъй като в държави с висок стандарт също има ниска раждаемост.

Темата за "края на българите" се активира периодично, особено покрай излизането на статистически данни от преброяване или анализ за демографските тенценции.

През 2015 година д-р Тотко Найденов, общественик, главен редактор на в. "Български лекар" твърди, че още през 1988 година в своя книга е е направил прогноза, че след 300 години ще умре последният българин.

Заключение

Въпреки негативната демографска тенденция и тревожните данни за намаляване на населението, твърдението, че след 100 години в страната ни вече няма да живеят българи, е ПОДВЕЖДАЩО. То е базирано на допускането, че сегашните нива на смъртност, раждаемост и миграция няма да се променят в този период. Становището на учените демографи е, че подобни допускания за такъв дълъг период време са спекулативни и често са били опровергавани от действителното развитие на процесите в обществото.

------------------

Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

50 души са потърсили Центъра за консултации при насилие

Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..

публикувано на 10.02.25 в 10:09

ГЕРБ няма да подкрепи пределна надценка на храните

Като дясна партия ГЕРБ няма да подкрепи предложението на левицата за пределна надценка на основните хранителни продукти у нас – заяви в интервю за Радио Пловдив депутатът от Пловдивска област Цвета Караянчева . Народната представителка от ГЕРБ заяви, че ролята на държавата е да създава конкуренция и да подкрепя бизнеса. "Няма да..

обновено на 10.02.25 в 10:05

За първи път в България оперираха хранопровод с робот

В Пловдив лекарите имат сериозен успех в роботизираната хирургия, за уникалната операция разговаряме с  д-р Анастас Чапкънов , д.м., ръководител на клиниката по гръдна хирургия в УМБАЛ Каспела.  За първи път в България с помощта на роботизирана система DaVinci беше извършена животоспасяваща операция от този вид. От Каспела определят като и..

публикувано на 10.02.25 в 09:53

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06