Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всяко четвърто жилище в Пловдив е необитаемо

3
Снимка: Яница Марова, Радио Пловдив

Почти всяко четвърто жилище в Пловдив е необитаемо. Това заяви в програма „Точно днес“ Валентина Маринчешка – мениджър в агенция за недвижими имоти. Причината е, че пловдивчани все още предпочитат да инвестират парите в имот вместо в акции или банка. Маринчешка даде пример, че цената на жилище, което е закупено през 2010г. сега  е с 40% по-висока.

„Може би ако се повиши данък сграда това би изкарало на пазара необитаемите жилища. Напълването на тези жилища с хора означава транспортният хаос в Пловдив да стане още по-голям“, каза Маринчешка.

През 2023 година се наблюдава и още една тенденция – спад при покупката на жилища в града, но ръст на търсенето на къщи и парцели в околните села. На фона на това инвеститорите строят все повече в пределите на града. Спадът в броя на сделки с имоти в Пловдив е с около 8% за първото тримесечие на годината, което е значително по-малко спямо столицата и Варна.

„В Пловдив има много места за работа и по тази причина тук се концентрира население от Кърджали, Смолян, Хасково. В момента има задържане на цените, но не виждам как те биха паднали в дългосрочен план. Евентуално ще има някаква корекция в порядъка на 10%“, коментира Валентина Маринчешка.

Високите цени на панелните жилища, който са на повече от 40 години, тя обясни с факта, че хората ги предпочитат заради реалната квадратура и обезпечеността със социална и образователна инфраструктура. Предупреди обаче, че при покупката им трябва да се внимава. „Добре е да се направи инспекция с професионални строители, водопроводчици, защото това, което изглежда като лек ремонт може да се превърне в изключително скъпа инвестиция“, каза Маринчешка.

Масовият пловдивчанин купува жилище в Остромила, Беломорски и в района на бул. Южен заради по-ниските цени – около 1100 евро на квадрат. В по-скъпите райони цената е между 1500 и 1800 евро на квадрат. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21