Икономическият съветник в КТ „Подкрепа“ Ваня Григорова коментира в програма "Точно днес" финансовите параметри и възможности преди приемането на бюджета, политиката по доходите и исканията на синдикатите.
Според нея заявката на правителството за 3% дефицит ознава, че няма да се изпълнят исканията на синдикатите, които всъщност са на работниците, като дори ще се орежат и настоящи разходите, за да бъде толкова нисък дефицита.
Тя припомни, че служебното правителство в бюджета, който внесе в НС, калкулира средствата, които са необходими, за да се покрият разходите въз основа на настоящото законодателство и наредби.
"Това означава, че Асен Василев смята да прави сериозни орязвания, независимо дали става въпрос за средства за заплати или капиталови разходи", допълни Грирова.
Относно исканията на синдикатите тя поясни, че минималната работна заплата е основен показател - база за определяне на заплатите в много други сектори.
"Замразяването на МРЗ означава замразяване и на заплатите в тези сектори и предприятия, в които имаме сключени колективни трудови договори с този показател, заложен вътре. Казвам го не случайно, за да стане ясно, че не само тези 600 хиляди, които получават манимална заплата зависят от политиката, която правителство ще води в това отношение. Тук се опасявам, че има едно непостоянство от страна на ПП и конкретно на Асен Василев. Спомняте си, че ние миналата година искахме още едно увеличение в средата на годината, искахме и в средата на тази година, като го аргументирахме с високата инфлациия, която вече понесе на гърба си българския граджданин. Тогава, когато той беше финансов манистър каза - "не, не може втори път в годината, да се увеличава МРЗ" и, когато се включиха в предизборната кампания направиха предложение тя да бъде 900 лева . Ние ще му припомни това обещание в предизборната кампания, тъй като защото е редно когато политиците обещават след това да изпълняват", каза Григорова.
Специалистът припомни за синдикалните искания и на работещите в обществения сектор, които са с много ниски заплати - НОИ, Статистическия инсититут, Агенцията по кадастър, дори и в системата на БНР. По думите и това са служители с високо образование и специфични знания, но трудовите им възнаграждания не са индексирани от дълго време и изостават сериозно.
"Държавата не може да си позволи да не увеличи заплатите им и да продължава да губи хора. Хем от една страна обясняваме как в България трудно се намират висококвалифицирани кадри и ние трябва да внасяме такива от трети държави, хем същевременно продължаваме да неглижираме висококвалифицирания труд на нашите специалисти, така че да ги прогоним в Западна Европа. Това е безкрайно безотговорна политика на държавата, на която трябва да се сложи край", категорична е Григорова.
Тя допълни, че ако в един момент доходите се замразят, това ще се приложи и в следващите няколко години .
"Нека си спомним ерата Дянков. Това беше направено и така дългосрочно възнагражденията в страната забуксуваха. И ние си обясняваме как в един момент ще станем пълноценни европейци, но никога няма да станем такива с тази политика. И трябва да има приоритети, които трябва да се следват, независимо каква е ситуацията. И оправданието няма пари е просто невалидно", каза Григорова.
Тя допълни, че има опасания, че новото правителство ще провежда силна антисиндикална политика.
" Не бих казала, че има нещо или някой, което ние бихме пожертвали в името на това ние да се разберем с новото правителство", заключи експертът.
Още за исканията на синдикатите може да чуете от прикачения звуков файл, където е целият разговор с Ваня Григорова.
Въвеждането на предмета религия разбуни духовете в българското общество и предизвика протести на родителите, които се обявиха против това действие на Министерството на образованието. Образователният министър Красимир Вълчев обяви, че ако законът се приеме, най-рано през учебната 2026-27 г. предметът религия може да влезе в учебната..
"С голяма радост посрещнахме новината за избора на новия папа Лъв ХІV. Буквално преди минути отслужих литургия, в която споменах името на новия глава на Римокатолическата църква. Благодарим на Бог, че църквата има нов пастир", сподели в предаването "Точно днес" отец Димитър Димитров от католическия храм "Св. Дух" в район "Тракия". Той посочи, че..
След почти пълната загуба на насажденията от ранни череши и ябълки заради студеното време, какви са очакванията за ягодите и другите плодове българско производство? На какви цени ще стигат те до пазарите, тържищата и крайния потребител ? Утре в Кричим започва тридневен фестивал на ягодата. Там ще бъде изложена продукцията на производители от..
Климатологът Симеон Матев потвърди, че и днес има условия за бури, но с по-малко покритие. Те ще бъдат основно по поречието на Дунав и в Източна България. В Пловдив явленията не са опасни, а поражения като вчерашните са малко вероятни, каза той. Най-големите градови зърна, паднали вчера, са с размер 45 милиметра и нанасят значителни щети. Пороите..
Да има вероучение в училище е важно за даването на свобода родителите да могат да записват децата си да учат религия, но трябва да се внимава с реализацията. Това каза Кристиян Шкварек, организатор на шествието за религията като право на избор, което ще се проведе следващата седмица. Днес има протест за оставката на образователния министър, а..