Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стотици почетоха паметта на Ал. Стамболийски край Славовица

Днес се навършват 100 години от гибелта на земеделския водач

Автор:

Стотици земеделци от цялата страна се събраха днес в местността Янини грамади край с. Славовица за да почетат паметта на Александър Стамболийски по повод 100-годишнината от убийството на политика. 

Официални гости на събитието бяха министърът на земеделието Кирил Вътев, съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков, кметове на общини и лидери на земеделски формации.

"Днес отново сме в Славовица, за да се поклоним пред паметта на държавника и реформатора Александър Стамболийски. Изминаха сто години от деня, в който земеделският идеолог плати с живота си за вярата си в свободата  и народовластието", каза в словото си председателят на ПП "Обединени земеделци" Петя Ставрева. Тя припомни, че Стамболийски е първият политик, който пледира за създаването на Европейски съединени щати. "Във време на постоянни предизвикателства, на кризи и конфликти, ние като общество и като държава сме призвани да отстояваме своя стратегически избор и европейските ценности, които са символ на мира и демокрацията. Време е да обединим усилия в името на утрешния ден и на успешна европейска България, избрала пътя на свободата и демокрацията", посочи още Ставрева.

В своето приветствие Кирил Петков отбеляза, че "в българската история се повтаря това, че много наши герои, които са поставили Отечеството преди себе си, завършват с трагична смърт". "Но сто години след това тяхното име прави така, че ние да се съберем и да почитаме не само тяхната памет, но и тяхната идеология за по-добра България. Колкото по-сплотени сме, толкова е по-голям шансът България да направи крачките напред, за които и Александър Стамболийски се е борил", добави Петков. По думите му днес борбата на България е почти същата, както преди сто години. "Време е да направим реалните крачки, така че да се чувстваме, че сме една нормална европейска държава, където правото е водещо, никой не е над закона и където българският интерес е сложен на първо място", каза още Кирил Петков. Той подчерта, че част от българския интерес е българското земеделие да стане национален  приоритет и България да спре да бъде нетен вносител на храни. 

От трибуната министър Кирил Вътев заяви, че България има огромен потенциал, който не е реализиран. Той подчерта, че "в бъдеще няма да се развиват отделни сектори, а ще се развиват агрохранителни продуктови линии, за да има подкрепа там, където е нужно". Като друг приоритет той определи ориентирането на цялото земеделие към пазара, а не към субсидиите. "Те са необходими, но в целия свят те са само подпомагане, а не цел. Трябва да се борим за национална продоволствена сигурност от собствено производство", посочи Вътев.

Земеделците и гостите на националното поклонение поднесоха венци и цветя в костницата на Александър Стамболийски, която се намира в местността Янини грамади.


По публикацията работи: Иванка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Пловдив арестуваха контрабандни парфюми за 150 000 лева

Голямо количество контрабандни парфюми са иззети при специализирана операция на Икономическа полиция в Пловдив.  Акцията е проведена след сигнал, че пловдивчанин разпространява фалшиви парфюми с неустановен произход. Той ги предлагал по интернет, като ги рекламирал като продукти на различни световноизвестни марки и ги изпращал до клиентите  чрез..

публикувано на 02.09.25 в 13:22

Арестуваха овчар за пожара на Гребната база

Пастир е задържан за причиняване на пожара в района на Гребната база в Пловдив. По първоначални данни на разследващите от Второ районно управление на полицията огънят е тръгнал от незагасена цигара, хвърлена от 53-годишният мъж.  По случая е образувано досъдебно производство. Припомням, че пожарът пламна вчера следобед и обхвана сухи треви,..

публикувано на 02.09.25 в 12:11

До края на годината трябва да има проект за ремонт на Бетонния мост

На Бетонния мост в Пловдив предстои да се направи обследване и  на базата на заключенията от него ще бъде изотвен технически проект за ремонт на съоръжението. Това каза за Радио Пловдив Тошо Пашов, който е заместник-кмет на пловдивския район „Централен“. Припомняме, че вчера бе направен авариен ремонт на част от настилката на надлеза, по която се бяха..

обновено на 02.09.25 в 11:15

В Панагюрище отбелязват 140 години от Съединистката акция

С тържествена церемония и празничен концерт Панагюрище ще отбележи 140 години от политическата демонстрация в града на 2 септември 1885 година, поставила началото на Съединението на Княжество България с Източна Румелия.  Събитието ще се състои на площад „20 април“. Програмата ще започне с издигане на националния флаг и тържествено слово от..

обновено на 02.09.25 в 11:14

Три години след потопа в Карловско възстановяването продължава

Три години след тежкото наводнение в няколко карловски села са построени 8 моста, основно ремонтирани са 3 улици, изградени и въведени в експлоатация са 3 речни корита, отчитат от община Карлово. Изцяло обновена е сградата на детска група „Детелина“ в село Каравелово. Подадени за държавно финансиране са още 2 моста и 13 улици, намиращи се в трите..

обновено на 02.09.25 в 11:14