6 200 седмокласници от Пловдив и областта се явяват днес на национално външно оценяване, сочат данните на Регионално управление на образованието. Днес е изпитът по български език и литература, а на 16 юни – по математика. За двата изпита са ангажирани 1864 квестори, които ще следят за реда в 545 зали на 141 училища.
Изпитът започват в 9 часа. Учениците трябва да са сградата на училището не по-късно от 30 минути преди началото и да носят служебна бележка за допускане, която вече трябва да са получили от класните ръководители, лична или ученическа карта. Всички пишат с черна химикалка. Времето за работа по първа част е 60 минути (за учениците със СОП с 30 минути повече), а за втора – 90 минути (за ученици със СОП с 50 минути повече).
За шеста поредна година Пловдив залага повече професионални паралелки в гимназиите, отколкото профилирани – 64.8 срещу 35.2 на сто. 133 паралелки са в STEM профили и професии. Дуалните паралелки са малко повече от миналата година – 16.5. От тази година кандидат-гимназистите ще подреждат желанията си в първи, трети и четвърти етап на класиранията. Целта на въвеждането на четвърти етап е максимално да се намали броят на неприетите и незаписани след трето класиране ученици и да създаде условия за по-малко закрити паралелки.
5 445 десетокласници от Пловдив и областта се очаква да се явят на националното външно оценяване по български език и литература. От 11 часа започва изпитът- тест, който включва общо 23 задачи. 14 въпроса са с избираем отговор, а 6 – с кратък свободен отговор. Има една задача за редактиране и една – с разширен свободен отговор, в който трябва да се формулира теза или антитеза. Последната задача е за създаване на текст (резюме, заявление или CV). Изпитът продължава 90 минути. Учениците трябва да са заели местата си в залите до 10.45 часа и да поставят в предварително подготвен плик с името на всеки мобилните устройства. Максималният брой точки на всеки от изпитите е 100, а резултатите ще бъдат обявени до 28 юни.
Флакони на ботулинов токсин и хиалуронова киселина с изтекъл срок на годност са открити във фризьорски салон в „Тракия“ и в две амбулатории за специализирани практики в Пловдив при общо проверени за деня 21 обекта. Това съобщи за Радио Пловдив директорът на РЗИ – Пловдив д-р Аргир Аргиров. Той съобщи, че утре собствениците на обектите са извикани..
Огнище на птичи грип е открито във ферма в Асеновград. От Българската агенция по безопасност на храните съобщиха, че предстои 80 хиляди кокошки - носачки да бъдат умъртвени по хуманен начин. Около засегнатия животновъден обект е определена 3-километрова предпазна зона, в която попадат Асеновград и селата Боянци Моминско. В 10-километровата..
Двама уредници в Природонаучния музей в Пловдив станаха част от 33-та българска антарктическа експедиция, която отпътува за ледения континент. Включването на Кристиян Владов и Стефан Кюркчиев в петата група от 33-ата българска антарктическа експедиция, е финансирано от Музея с подкрепата на Българския антарктически институт и специалното..
Медиците от Неонатологичното отделение на МБАЛ – Пазарджик спасиха малката Хира след близо 4 месеца битка за живота й. Момиченцето е родено на 9 окомври с тегло от едва 600 гр. и дължина от 30 см, в 26-та гестационна седмица – около 3 месеца преди термина. Майката Зейнеп от село Ковачево споделя, че и 2-те са били в много тежко състояние при..
Започна обновяване на Дома за възрастни хора в пазарджишкото село Главиница. Проектът е финансиран по Механизма за възстановяване и устойчивост и е за общо близо 2 120 000 лева. Освен ремонт на съществуващия комплекс е предвидено изграждането на нова сграда, в която ще се обособят още шест стаи. Във всяка от тях ще бъдат настанени по двама..
Преразказът на „Ева, която расте и се смалява“ не затрудни в максимална степен седмокласниците. След края на изпитния тест децата от Средно училище „Свети Патриарх Евтимий“ казаха, че първият модул е бил много лесен, отчитат леки затруднения на тезата по „Опълченците на Шипка“, както и да напишат пълен текст по разказа на Иванка Могилска, във..