Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проектът „Нова асоциална поезия“ гостува за първи път в Пловдив

| обновено на 23.06.23 в 14:42

Лятото е време за литературен екзорсизъм. Пловдив чете Брам Стокър и се хипнотизира от чудовищния ексцес на живота. Символът на космополитния балкански дух граф Дракула присъединява Източна Румелия към обединена Европа. Ван Хелсинг слуша румънско евродиско и се бори с цветята на злото, за да доживее пенсия и Джулай морнинг. Иначе казано, проектът „Нова асоциална поезия“, за първи път в Пловдив. Събитието „Дракула в Източна Румелия“ е в „Мармалад“, 24-ти юни, събота, 20 часа. Вход на събитието – свободен.

Водещи са Любомира Видева и Камелия Панайотова, музиката е на Маргарита Омар. Участват актьорите Яна Божанин, София Джустрова и Ванина Йорданова, които са подготвили представления по произведения на автори на проекта. Гост-изпълнители са Вероника Савова /Електра/ и Мариета Драгиева, вокалист на група "Опиум", които ще изпълнят кавъри и авторски песни. Танци – Мартина Танева и Алкира Неделчева. Участват още Евгения Динева, Христо Вучев, Манол Тончев. Графичен дизайнер – Мартина Василева, която е подготвила визията за това събитие. Творчески директор – Стефан Гончаров.

Водещата Любомира Видева е от Пловдив. Тя е автор и писател, който тръгва от списание „Нова асоциална поезия“ и вече има две издадени книги и много награди. Камелия Панайотова, също, е автор на списанието. Тя е представител на софийската част на водещите. До момента, Камелия Панайотова, има една издадена стихосбирка и скоро се очаква да излезе първият ѝ роман. И двете водещи ще бъдат с костюми съобразени с темата, като са подготвили интересни представяния за всички автори, които ще участват в съботното, пловдивско издание на събитието, което е част от програмата на „Пловдив чете“, 2023 година.

„Нова асоциална поезия започва като електронно списание, преди няколко години. Това, което специализираме с нашия екип е организирането на събития, които съпътстват всеки брой. На нашите събития се опитваме да комбинираме театрално изкуство, музика, пърформанс и циркови артисти, и най-общо казано да направим връзка между литературата и всички останали изкуства и да създаден нещо, което да е по интересно за масовата публика и да доведе до по-голям интерес към литературата и културните събития в страната. Да покажем, че литературните четения не са нещо страшно и скучно, и могат да бъдат интересни като всяко друго събитие, което хората биха посетили в петък или събота, когато излизат с приятели и искат да видят нещо интересно и забавно“, разказва Александър Арнаудов, част от екипа на „Нова асоциална поезия“.

„В Пловдив гостуваме за първи път и очакваме с огромно нетърпение нашето събитие, като част от програмата на „Пловдив чете“ и това, което сме подготвили е да направим франчайз от вече готовите теми, които сме представяли в София. Темата ни за Пловдив е „Дракула в Източна Румелия“, което е вариация на „Балът на чудовищата“, който представихме през март месец. Подготвили сме и тематични представления свързани с хорър филми, музикален фон и всякакви други изпълнения в тази сфера, които да представим на пловдивската публика и да чуем също пловдивски поети и писатели, които са сериозно представени на това събитие, както и софийски. Надявам се, това да не ни бъде последната изява в Пловдив и да се виждаме всяка година по това време в рамките на фестивала „Пловдив чете“, допълва Александър Арнаудов.

Чуйте още от интервюто с него, за предаването „Вход свободен“, в прикачения файл.


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12

Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно”

Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ .  Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа.  Ще бъде направена видеовръзка с български..

обновено на 17.02.25 в 06:56

Преге - предаване за света на книгите, 15 - 21 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..

обновено на 16.02.25 в 12:48

„Алтер его” - памет за поета Гален Ганев

На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..

обновено на 15.02.25 в 16:11