Министерството на финансите с екстравагантна идея за борба със сивия сектор – ако клиент не получи касов бон за стоката или услугата, да не я плаща. И още - всички заплати - по банков път. Ще прорабати ли у нас подобна мярка и как я приемат от сектора - коментираме с председателя на Сдружението на заведенията в България Емил Коларов.
"За нас е меко казано странно да се появяват такива предложения, защото през последните години видяхме как в невъзможността си да се справят със задълженията си държавни служители се опитват да се спрягат с нашия бранш", заяви Коларов.
Той даде пример с Гърция, където в няколко заведения не само, че не получил касов бон, а вместо меню получил тетрадка. "Ние и срещу тях да тичаме, не можем да ги стигнем в туризма. В България всичко се прави да се унищожи нашият бранш. Наистина сме в потрес от последните предложения, които са 100 % дискриминационни", категоричен е председателят на Сдружението на заведенията.
По думите му, ако се въвежда практиката срещу касов бон да се плаща стоката или услугата, тя трябва да важи за всички и навсякъде. Същото се отнасяло и за идеята заплатите да се превеждат изцяло по банков път.
Той даде пример с по-малките населени места, където няма банкомати на всички банки, а таксите за банкови операции навсякъде са високи. "Няма статистика колко от нашите работници си получават заплатата по банков път, но със сигурност повечето предпочитат кеш".
"С тези мерки и дискриминационни закони и наредби ли ще борим дефицита и събираемостта на ДДС?! Това не е сериозно и е подигравка отново с нас!", възмути се Емил Коларов.
Председателят на Сдружението на заведенията в България допълни, че всички браншови организации са били против назначения министър, защото "тя няма яснота какво се случва в нашия бранш и няма смисъл да се срещаме с нея".
По думите му, по морето няма очаквания ръст на туристи, прогнозиран по-рано, а чужденци отказват резервации. Обяснението, според него, е в некомпетентността на държавните органи да популяризират нашето Черноморие.
"Води се една политика и по медиите колко е мръсно по нашето море, как се е замърсила водата, ама само в нашата държава. Води се политика срещу нашия туризъм от години", смята председателят на Сдружението на заведенията в България.
Цялото интервю на Елена Крушкова с Емил Коларов е в прикачения файл.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..