Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музей на комунизма в изоставено пространство откриват в Баните

| обновено на 30.06.23 в 16:06

„Изгубени в Родопите“ е концептуален ретро музей на комунизма, в изоставено пространство. Той се открива на 1-ви юли, от 18 часа, в село Баните, област Смолян.

Това е първата по рода си атракция от типа “Urbex“ и “Dark Tourism” в България, където гостите ще научат за живота на един забравен учебен център в Родопите, от времето на комунизма, от 80-те години на 20-ти век.

Гостите ще могат да видят и да се докоснат до три автентични, запечатани във времето пространства - кабинет по биология, директорска канцелария и стая в общежитие.

Препоръката на организаторите е да си носите фенерче, здрави и удобни обувки, както и дрехи за които да не притеснявате, че могат да се изцапат. Музеят е разположен в истински изоставени пространства, които са сравнително мръсни и прашни. 

За любителите на фотографията е препоръчително да донесат статив и широкоъгълни обективи, подходящи за снимки сред оскъдна светлина. Зоната разполага със студена изворна вода и химическа тоалетна. 

Събитието е с вход свободен, а развитието на музея ще зависи изцяло от дарения. Предвижда се той да бъде разширен с още експонати и допълнителни пространства. Създател на музея е Евгени Младенов, фотограф на изоставени места, със съдействието на община Баните.

„Интересът ми към изоставени места се разви постепенно. За първи път фотографирах изоставени места, докато бях студент в Благоевград, по журналистика и масови комуникации. Бях в чужбина, доста години след като завърших и връщайки се в България ми направи впечатление колко много изоставени сгради има навсякъде, преди не го бях забелязал това. Много от тях ми се сториха интересни, започнах да ги снимам, да търся тяхната история. Така се роди и моят фото блог Abandoned Bulgaria.

По принцип, на мен ми е много интересен този феномен на изоставеното пространство и много пъти като се разхождам в изоставени сгради, много от тях са впечатляващи със своята архитектура и размери, и винаги започвам да си мисля, какво би могло да бъде това, какво би могло да се случи тук? Така, преди няколко години, аз направих своята първа фото изложба в изоставено пространство. Миналата година имах две изложби в изоставени пространства. Едната беше за Чернобил, защото аз посетих Чернобил, точно преди началото на войната. Втората изложба беше в един бивш спортен рехабилитационен център. Дойдоха доста хора и ми направи впечатление, че за повечето хора това е много интересно, разхождат се в пространството, търсят на различни места подредени моите фотографии. Направих такива изложби в Пловдив, после в София в едно бивше общежитие на БДЖ. 

Но, това са изоставени пространства и макар, че беше успешно, на следващия ден нямаше как да продължим да сме там, защото всички инсталации, рамки, снимки трябваше да бъдат оставени ей така в пространството и трябваше да се махнат. Видях, че на хората им е интересно и този формат работи, и на мен ми се прииска да направя нещо постоянно, което хората да могат не само за една вечер да видят, но и да се връщат, и то да се наслагва и да се развива. Споделих моята идея с кмета на община Баните, Павлин Белчев, какво правя, с какво се занимавам, и че искам да направя нещо, което да е по-постоянно като изложба или като музей. Той хареса идеята, посетихме заедно разни помещения в общината, които не се ползват. За съжаление, Родопите се обезлюдяват много бързо. Има много такива места, както е и това място, до което в крайна сметка стигнах, старото общежетие. Това е една доста голяма сграда, на четири или пет етажа и в момента само частица от нея се ползва, трудно е да се поддържа. В един кът от нея, който на мен много ми допадна, с олющени стени, паяжини и падаща мазилка тук-там, аз веднага разпознах потенциала тук да се случи нещо интересно“, разказва Евгени Младенов.

Към момента, организаторите се опитват да възстановят електричеството на етажа, където ще бъде музеят. В много от училищата в района са намерени стари плочи, както и грамофон, който те са взели за целите на музея. Идеята е музиката от плочите да звучи на откриването, в събота.

„Нямам никаква представа какво има на тях, в конкретика. Някаква част от тях бяха на теми от времето на комунизма, има песни, приказки. Мисля, че това също ще помогне на хората да се потопят в онази атмосфера. Намерихме и прожектор за диапозитиви, с различни диапозитиви. Идеята е да успеем да прожектираме част от тях на откриването и всички заедно да разберем какво се крие там“, казва още Евгени Младенов.

Интервюто с фотографа на изоставени пространства, Евгени Младенов, за предаването „Вход свободен“, чуйте в прикачения файл.


По публикацията работи: Дора Башакова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Две легенди - Анка Узунова и Христо Стоичков

Марица извади от употреба №2 в чест на Анка Узунова

Марица (Пловдив) записа своята 16-та поредна победа в Национална волейболна лига. В препълнената зала "Строител" маричанки победиха ЦСКА (София) с 3:0 (25:16, 25:14, 25:17) гейма, а специален гост на двубоя беше легендата Христо Стоичков. Преди началото на двубоя се проведе церемония в чест на голямата Ани Узунова. Тя беше наградена с плакет и букет, а..

публикувано на 04.03.25 в 09:49
Локомотив (Пловдив) е новият носител на Купата на ББЛ

БК Локомотив триумфира с Купата на ББЛ

БК Локомотив (Пловдив) е новият носител на Купата на ББЛ за сезон 2024/2025 г. На финала "черно-белите" победиха в оспорван мач Политехника с 95:79. Преди това пловдивчани преминаха през отборите на Етър 49, БУБА Баскетбол и Хасково. Във финалната среща, момчетата на Димитър Чанков изиграха страхотна втора част, в която се наложиха с 37-18 и въпреки..

публикувано на 04.03.25 в 09:22
Славия - Ботев 3:2

Славия победи с 3:2 Ботев (Пловдив)

Славия остави Ботев (Пловдив) без победа от началото на годината с успех у дома. “Белите” спечелиха в спора от 23-тия кръг на Първа лига с драматичното 3:2. Така “канарчетата” нямат победа за шампионата в “Овча Купел” от 2017-та година. Официален двубой възпитаниците на Душан Керкез не са взимали от пети декември, когато вкараха гол на Крумовград...

публикувано на 03.03.25 в 17:28

Локомотив най-после счупи каръка

Локомотив Пловдив победи Ботев Враца с минималното 1:0 в двубой от 23-ия кръг на efbet Лига. Единственото попадение бе дело на Ивайло Иванов, който в края на първата част вкара страхотен гол  - от воле и дистанция! В петата минута Хуан Переа получи топката в наказателно поле и опита удар с десния крак в далечния ъгъл, но той не бе точен. Най-добрата..

публикувано на 01.03.25 в 16:43

Откриха басейн "Младост" - един от най-модерните в България

Кметът на Пловдив Костадин Димитров и министърът на спорта Иван Пешев прерязоха официално лентата на новия басейн "Младост" - един от най-модерните подобни съоръжения в България. Церемонията започна с водосвет, отслужен от Белоградчишкия епископ Поликарп. Сред официалните гости бяха още председателят на Бъларската федерация по плувни спортов Георги..

публикувано на 28.02.25 в 17:48