Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В предлагането на туристическите продукти има диспропорция

"Сезонът тръгна много добре. Пътуванията във вътрешността на страната са свързани с културен и приключенски туризъм и са  добре в трендовете в края на април и началото на май, независимо от лошото време. Въпросът е в предлагането, в начина, по който го правим. Туризмът във вътрешността на страната, насочен към чуждестранния пазар, се развива устойчиво без много участие на държавата, за разлика от този - в курортите, който винаги е разчитал на държавна подкрепа с всички възможни средства. Считам, че има диспропорция в отношението и вниманието към тези различни видове предлагане". Това подчерта членът на УС на Българска асоциация за алтернативен туризъм и председател на Сдружението на планинските водачи Любомир Попйорданов.

По думите му, в момента върви интересна рекламна кампания свързана с вътрешния туризъм. Като цяло обаче, вътрешният туризъм извън курортите не се подкрепя, като реклама от държавата. Подкрепят  се само курортите и някои големи интересни дестинации.

"По отношение на продукта във вътрешността на страната, той е работа на тези, които го предлагат, защото държавата не може да се намесва много в създаването на продукта, но трябва да участва в моделирането на процеса".

Йорданов бе категоричен, че за развитието на туризма и по-специално - на алтернативния туризъм, е необходима дискусия на широка основа. "Тя трябва да ни каже къде искаме да виждаме България, какъв продукт да създаваме, защото нашите съседи непрекъснато се движат напред."

Стратегията за развитие на туризма съществува от 2017 г., а оттогава са се променили много неща. Ковид промени нагласите за пътуване. Стратегията е остаряла. Много неща трябва да бъдат променени и в Закона за туризма. 

"Дискусията за пейзажа, ландшафта е важна. Българският туризъм е виновен за деградацията на този ресурс. Предприемачите трябва да бъдат събудени да участват във взимането на решения.  Тези решения не са само в Закона за туризма, а в ЗУТ, Закона за Черноморското крайбрежие. Трябва да бъде поставен край на застрояването на крайбрежието. Създават се нови легла, но те не могат да бъдат обслужени и това дърпа продукта надолу".

Туризмът, свързан с виното, се развива прекрасно в страната. "Това е най-качествената, най-издържаната и съществената част от туристическото предлагане. Добре се развива туризмът, свързан с планинско колоездене, туровете на коне. Всички тези направления обаче имат нужда от доработване, от маркиране на трасетата и др. Много важно е състоянието на хижите. А достъпността до селата продължава да бъде много голям проблем. Трябва да се развива транспортната достъпност до планинските села, за да могат те да имат динамика на развитие и да се почувстват част от България".

Като добра тенденция, Попйорданов посочи богатия на събития Културен календар на планинските села в България.

Интервюто - звуковия файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Читалищата искат промяна в критериите за оценка на проекти

Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание.  Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..

публикувано на 07.02.25 в 09:18

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37

Който иска контрол на цените, нищо не разбира или е популист

Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси.  "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..

публикувано на 06.02.25 в 15:59

Заради улица без достъп мъж от село Брезе почина

64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт.  Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..

публикувано на 06.02.25 в 14:57