"Сезонът тръгна много добре. Пътуванията във вътрешността на страната са свързани с културен и приключенски туризъм и са добре в трендовете в края на април и началото на май, независимо от лошото време. Въпросът е в предлагането, в начина, по който го правим. Туризмът във вътрешността на страната, насочен към чуждестранния пазар, се развива устойчиво без много участие на държавата, за разлика от този - в курортите, който винаги е разчитал на държавна подкрепа с всички възможни средства. Считам, че има диспропорция в отношението и вниманието към тези различни видове предлагане". Това подчерта членът на УС на Българска асоциация за алтернативен туризъм и председател на Сдружението на планинските водачи Любомир Попйорданов.
По думите му, в момента върви интересна рекламна кампания свързана с вътрешния туризъм. Като цяло обаче, вътрешният туризъм извън курортите не се подкрепя, като реклама от държавата. Подкрепят се само курортите и някои големи интересни дестинации.
"По отношение на продукта във вътрешността на страната, той е работа на тези, които го предлагат, защото държавата не може да се намесва много в създаването на продукта, но трябва да участва в моделирането на процеса".
Йорданов бе категоричен, че за развитието на туризма и по-специално - на алтернативния туризъм, е необходима дискусия на широка основа. "Тя трябва да ни каже къде искаме да виждаме България, какъв продукт да създаваме, защото нашите съседи непрекъснато се движат напред."
Стратегията за развитие на туризма съществува от 2017 г., а оттогава са се променили много неща. Ковид промени нагласите за пътуване. Стратегията е остаряла. Много неща трябва да бъдат променени и в Закона за туризма.
"Дискусията за пейзажа, ландшафта е важна. Българският туризъм е виновен за деградацията на този ресурс. Предприемачите трябва да бъдат събудени да участват във взимането на решения. Тези решения не са само в Закона за туризма, а в ЗУТ, Закона за Черноморското крайбрежие. Трябва да бъде поставен край на застрояването на крайбрежието. Създават се нови легла, но те не могат да бъдат обслужени и това дърпа продукта надолу".
Туризмът, свързан с виното, се развива прекрасно в страната. "Това е най-качествената, най-издържаната и съществената част от туристическото предлагане. Добре се развива туризмът, свързан с планинско колоездене, туровете на коне. Всички тези направления обаче имат нужда от доработване, от маркиране на трасетата и др. Много важно е състоянието на хижите. А достъпността до селата продължава да бъде много голям проблем. Трябва да се развива транспортната достъпност до планинските села, за да могат те да имат динамика на развитие и да се почувстват част от България".
Като добра тенденция, Попйорданов посочи богатия на събития Културен календар на планинските села в България.
Интервюто - звуковия файл:
Шофьоте, пътищата и контролът са най- важни, когато говорим за безопасността по пътищата, а у нас и трите са в критично състояние, коментира бившият апелативен прокурор на Пловдив Росен Димов. Той беше един от застъпниците за по- бързи и строги наказания, включително за конфискуването на автомобилите на пияни шофьори - мярка, която се възприе..
Твърде много се преекспонира необходимостта от прилагането на пълна упойка при дентални дейности. Темата е изключително сериозна, защото не винаги това е най-добрият или най-необходимият вариант да се тушира негативното отношение на децата към денталните манипулаци, коментира в следобедната програма на Радио Пловдив "Ден след ден" д-р Веселка..
Как ще се паркира занапред с новите правила на общината в Стария град, по темата разговаряме с хотелиера Христо Гюлев от Сдружението на собствениците, живущите, работещите и инвеститорите в Старинен Пловдив. Гюлев каза, че живее и работи от 2016 година в Стария град. Той посочи, че не разбира защо всяка година се случва едно и също нещо, "някой..
Идентифициране на опасните пътни участъци, проверки с необозначени автомобили по пътищата и улесняване на процедурата за налагане на глоби – това са основните предложения, които МВР ще подложи на обсъждане на днешното правителствено заседание. Тези мерки бяха изтъкнати от вътрешния министър Даниел Митов, който присъства на годишния отчет на..
Предстои световна рецесия заради политиката на американския президент Доналд Тръмп, ако тя се запази такава. Това прогнозира икономическият анализатор Красен Станчев и допълни, че това ще може да се види поне след като измине едно тримесечие. Подчерта, че не знае дали рецесията ще бъде толкова силна, колкото беше по време на пандемията,..