„Мария от Охрид“ така е озаглавена новата книга на Антон Баев, която излезе от печат преди дни. Антон Баев е поет, белетрист, журналист, основател на сайта „Пловдив онлайн“, създател е и на Международния фестивал за поезия „Орфей-Пловдив“. Автор е на шест романа, девет стихосбирки, три сборника с разкази, три монографии и книга с фрагменти. Носител е на множество литературни награди. Негови творби са преведени на 15 езика.
„Мария от Охрид“ е отличената книга в националния конкурс за християнски роман за 2022 г., обявен от Издателска къща „Омофор“. Целта на конкурса е да се насърчава добрата християнска художествена литература.
„Темата е градежът на самостоятелната Българска църква. Историята свършва с разрушаването й след 9 сепетември. Романът започва с изграждането на църквата „Все Светях“ в Русе, която е завършена в началото на 20 век, а през 1964 година е взривена от комунистическата власт. Това е една метафора за високите усилия, романтическия възход през българския 19 век и потопът, който следва през българския 20 век. Фактически книгата обхваща това столетие – от 19-ти до 20-ти век“, каза в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Антон Баев.
„Мария от Охрид“ е опит за обща балканска история
„Не знам колко е сполучлив, но наистина е опит за обща балканска история. Това ме е водило в дългогодишното писане на този текст. Той беше връщан от две издателства, което беше щастлива случайност за мен, защото ми даваше възможност да го дописвам“, обясни Антон Баев.
Той подчерта, че за излизането на тази книга с печата на Издателска къща „Омофор“, е след професионална редакция от историк и богослов.
Текстовете са написани и след консултация с други историци, тъй като книгата не е фантастика е „ходене по острието на историята“.
„Фактически това са два романа. Единият е въображаемата история, където историята на българския градеж се обговаря от осем герои. Другият е фактологическата история – с реалните герои, които са участвали“, каза още Антон Баев.
Цялото интервю с Антон Баев можете да чуете в звуковия файл.
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света преди 31..
С джаз концерт на Биг Бенд Пловдив ще бъде открита новоизградената сцена в парк „Ружа“ в район „Западен“. Тя се намира зад храма „Св. Климент Охридски“. Под палката на диригент Николай Гешев с прекрасни изпълнения ще се представят Едит Унджиян и Милена Костова, както и деца от "Арт Войс център". За най-малките има изненади. В събитието ще..
На 30 ноември отбелязваме голям зимен празник – Андреевден. Свети Андрей е първозваният Христов апостол. У нас празникът се нарича още Мечкинден - празник на мечките, чийто господар е Свети Андрей. Свързан е както с ритуали за плодородие, така и за защита от мечките. Според народните представи Свети Андрей прогонва зимата и дългите нощи и от..
В Регионален исторически музей - Пловдив се проведе общото събрание на Сдружение „Български музеи” . За председател на сдружението бе избран д-р Огнян Тодоров , директор на Регионалния природонаучен музей в Пловдив. Негов заместник ще бъде Стоян Иванов , директор на Регионалния исторически музей - Пловдив. Мандатът на управителния съвет е три..