Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пожарникари от Пловдив поискаха увеличение на заплатите и щата

| обновено на 04.07.23 в 15:24

С включени сирени пожарникари от Пловдив, Раковски, Първомой и Стамболийски се включиха в протеста за увеличаване на заплатите и щата в службите. 

По думите на Красен  Властанов от пловдивската команда, който е член на Управителния съвет на федерацията, последното увеличение е било миналата година с 20 на сто, но в предходните години увеличения е нямало и изоставането е с 15%.

Намален в пъти е и щатният състав.

"На първа линия, бройката е намалена, а бройката в униформената администрация си стои. И в един момент се получава така, че двама пожарникари трябва да свършат работата на трима или четирима“.

Синдикалната федерация е внесла искане за промяна на Закона за МВР, с която в по-малките населени места екипите да не са от двама, а от трима души, както е по европейски стандарт. За целта са нужни още 200 щата в страната, което за година е около 7 млн. Лв в повече. 

Ако в рамките на предупредителните протести, днес и на 6- ти юли, не успеем да постигнем исканията си ще насрочим национален протест в София между двете четения на закона за бюджета, заяви Красен Властанов. 

Той уточни, че протестът им не нарушава оперативната им готовност.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Нагъл подпалвач от "Изгрев" е в ареста, 57 са произшествията за 24 часа

30 пожара са ликвидирани в Пловдив и областта през последното денонощие, общо са получени 57 сигнала за произшествия.  Загинали и пострадали хора няма, съобщават от пожарната в Пловдив. Три от пожарите са в полски територии и въпреки бързата намеса на огнеборците, са унищожени 41 дка житни посеви. При  други два са запалени автомобили. 19..

обновено на 28.06.25 в 15:29

Катастрофа с жертва затрудни движението Варвара - Велинград

38-годишен мотоциклетист загина при катастрофа в дефилето Варвара – Велинград. Движението там е ограничено само в една лента, съобщават от МВР.  Мъжът е от Дупница, но живее в София. Движел се е с група мотористи, но е изгубил управлението на своя мотор и е паднал.  При падането  е счупил единия си крак. Пристигналата на място линейка го е..

обновено на 28.06.25 в 15:29

В София ще има национален протест срещу еврото

Национален протест срещу въвеждането на еврото в България ще се проведе от 18 ч. в Триъгълника на властта в София. Протестът ще е под надслов: „Искаме си лева, искаме си референдума!“ и се очакват участници от цялата страна. Демонстрации ще има пред Българската народна банка, Парламента и Министерския съвет в столицата. Инициативата е на..

обновено на 28.06.25 в 15:28

Селскостопански самолет кацна аварийно край Цалапица

Около 6,30 ч. тази сутрин лек самолет е претърпял авиопроизшествие  в района на село Цалапица, съобщават от Министерството на транспорта.  Самолет “Дромадер” с българска регистрация, извършващ селскостопански полет, е кацнал аварийно край селото. Пилотът не е пострадал.  Това е второто произшествие  с лек самолет в днешния съботен ден. В..

публикувано на 28.06.25 в 15:28

Вицепрезидентът Илияна Йотова ще посети Велинград

Вицепрезидентът Илияна Йотова ще бъде във Велинград по повод тържественото отбелязване на 60-годишнината на Представителния младежки духов оркестър и мажоретен състав „Димитър Мечев“ към Народно читалище „Отец Паисий – 1893“. В 18.30 часа пред читалището вицепрезидентът ще разгледа изложба за историята на състава.  От 19.00 часа на пл...

публикувано на 28.06.25 в 08:43