Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бюджетът, който ще бъде гласуван, е пътят към еврозоната

Приемането на еврото ще донесе сериозни ползи

Георги Стоев
Снимка: Ирина Недева

„Бюджетът, който ще бъде гласуван днес, всъщност е пътят ни към еврозоната – нисък дефицит, с жертва на някои капиталови разходи, но в същото време - запазване на доверието на електората, защото социални плащания, пенсии, разходи за издръжка на бюджетна сфера, не се съкращават, а напротив – растат“, заяви в ефира на Радио Пловдив икономистът и председател на „Тракия Тех“ Георги Стоев. По думите му това означава, че всички хора, които зависят пряко от бюджета, на практика чувстват някакъв краткосрочен негатив от това.

„Ще трябва да има някакви съкращения, но те по-скоро са в инвестиционната програма“, смята икономистът.

Според него от приемането на еврото ще има доста ползи, защото „левът е както стотинката на еврото, т.е. както българската стотинка се отнася към българския лев, така се отнася левът към еврото – това е една друга номиналност на друга валута.

„Това, което добавяме в плюс към международния имидж на страната е, че тя вече е пълноправен, пълноценен член на Европейската общност във всичките й измерения – не само в търговските и капиталовите потоци, но и в банковия съюз, който вече е и последна стъпка в паричния съюз. Може би трябва да прибавим към това и членството в Шенген, но да се надяваме, че тези неща вървят ръка за ръка политически“, посочи Стоев.

Преки ползи при въвеждането на еврото са, че  няма да се налага превръщане от една валута в друга, а на бизнес ниво спестяванията ще са много по-големи, тъй като няма да има транзакционни разходи, разлики по лихвените проценти в различни кредити и целият валутен риск ще изчезне.

Според икономиста има и доста непреки ефекти: „Всеки инвеститор, който в момента чуе за България, ще си мисли Европа. В момента като кажеш България, си мислят – да, тя е в ЕС, но нито е в Шенген, нито е в еврозоната, не е точно ясно къде е, а сега изведнъж, като се каже еврозоната, всеки ще си каже: „Ясно“. Когато един инвеститор открива сметка или захранва сметката на своето дружество, това ще става в евро и отпада националният, местният риск, от който инвеститорите ги боли, когато инвестират на места, наситени с местен риск. В местния риск се включват и други фактори – слаба съдебна система, лоши пътища и т.н., а самите инвеститори си казват: „Тези май не са пълноценен член на Европа, втора категория са в икономиката“.

Георги Стоев е на мнение, че в преходния период, в който се използват и двете валути (а това може да започне много преди самото формално членство), дори разплащанията да не стават в евро, ще може, като се влезе в магазина, да се видят двете цени на стоките на един етикет – и в лева, и в евро.

На въпрос дали дивидентите от държавните дружества ще могат да бъдат взети, експертът напомни, че всъщност държавните дружества не са точно дружества на народа. „Те са дружества на една клика, която ги точи като тръби. Така че хората, които са пряко ангажирани с това, няма да са щастливи. По принцип в търговското право акционерът е в пълното си право да изисква разпределяне на всичката печалба, включително неразпределени печалби от минали периоди“, обясни Стоев.

По отношение на ситуацията в туризма, той бе категоричен, че този бранш има нужда от доста повече от това да свърши войната. „Защото тя ще свърши, но  хората няма да искат да идват на скъпо, мръсно и гадно обслужване. Туризмът не е просто пясък и палми. На всеки, който е ходил на 300 км по-далеч от Пловдив на юг, му е ясно, че нито Созопол, нито Слънчев бряг, нито Албена са конкурентни. Други неща ще трябва да се променят“, подчерта Георги Стоев. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Възможно е някои европейски производства да се изнесат в САЩ

Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..

публикувано на 04.04.25 в 16:40

Въздухът, който дишаме - епизод 2

Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив.  Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..

публикувано на 04.04.25 в 13:06

55 години Факултет по дентална медицина в Пловдив

С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации.  Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..

публикувано на 04.04.25 в 09:56

Митата на Тръмп ще попарят като слана европейската икономика

„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света  и наложи мита за вноса.   За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24%  и т.н. Стабилността на управлението и търговските..

публикувано на 03.04.25 в 17:02

Историята на Пловдив започва от могилата на Брезовско шосе

Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта.  Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..

публикувано на 03.04.25 в 16:57