„Бюджет-2023 не ми се струва постен. През 2020 година той е бил 42 милиарда, през 2021 година е 52 милиарда, през 2022 година е бил 63 милиарда, а 2023 е 74. Това е огромно увеличение – от над 30 милиарда за три години. Въпросът обаче не е, че целият бюджет е малък, той е много голям. А въпросите са как се разпределя и там са моите критики“, това каза бившият вицепремиер Николай Василев в интервю за предаването "Точно днес“ на Радио Пловдив.
Той е категоричен, че политиката за дефицити през последните години е изключително опасна. Според него 3% дефицит в тазгодишния бюджет не е добра новина.
„България през последните години обърна доста добрата бюджетна политика. Страната през двете десетилетия след въвеждането на валутния борд беше за пример в световен мащаб как може да се напредва много бързо без дефицити и без дългове. Но сега ни управлява група хора, които вярват в точно обратното. Просто те са леви популисти. Те наистина вярват, че ако харчат повече и взимат кредити, това е добре. Но те не мислят за утрешния ден“, категоричен е Василев.
Според него България трябва да влезе в еврозоната и Шенген, но това не може да стане като двойкаджия.
„След 2020 година е голям хаос. И се движим надолу по пързалката в бюджетно отношение“, категоричен е бившият вицепремиер.
С извършването на реформи, могат да се осигурят достатъчно средства за повишаване на заплатите в държавната сфера, категоричен е още той и допълва, че по-малка администрация, ще работи много по-добре.
„Математиката е следната – ако в едно министерство, няма значение кое, съкратите служителите само с 10%, а това може да стане и за сметка на незаетите щатове, със спестените пари от ФРЗ могат да се увеличат заплатите на останалите с 11%. Ако някое министерство съкрати с 20%, тогава ще има пари за увеличение от 25%. Но това не се прави, защото няма никакво желание за реформи, според мен от мързел. От мързел и от глупава представа, че човек като прави реформи, после губи избори. Няма такова нещо, че който прави реформи, губи избори“, заяви Николай Василев.
Цялото интервю с Николай Василев можете да чуете в звуковия файл.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..