Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гласът като характеристика и възможност

| обновено на 16.07.23 в 12:31
5
Снимка: Личен архив

Дими Йорданова – Командучи е първият гласов коуч в България. Работи в областта на стратегическата комуникация, личностното развитие и културната медиация от 25 години. Специализира Voce&Coach в Италия, където живее и работи през последните 20 години. Притежава дългогодишен опит в областта на психологията, психотерапията, хипнотерапията, коучинга и емоционалната интелигентност. В частната практика работи с клиенти от корпоративния свят, сферата на политиката и образованието, медиацията. От 8 години, работи като консултант с българското неделно училище в Рим „Асен и Илия Пейкови“. Автор е на книгите - "Пътищата на гласа" и „Твоят глас може да промени живота ти“, която в края на юни представи в Пловдив.

„Гласът е дъха на вашите емоции. Използвайте гласа си и създайте своя емоционален стил на общуване. Освободете комуникацията и чувствата си чрез изразните елементи на вашия глас - сила, тон, темпо, ритъм и усмивка. Вашите емоции могат да се подобрят, да се променят, да се забавят или да се ускорят. Да ви накарат да мразите или да обичате. Да направят личния и социалния ви живот по-богат или по-беден… Гласът може да дешифрира емоциите ни и да отключи нашата интуитивна интелигентност“, казва Дими Командучи.

За Дими Йорданова – Командучи, силата на нашия български глас е в нашето ДНК. Ние като българи, родени в България, носим вибрацията на земята, на която сме родени. Излизайки от България, за да живеем в различни държави, ние носим тази вибрация със себе си през нашия глас. Имаме различни носители на ДНК в нашето тяло - пръстоявият отпечатък, зеницата на окото, косъмът, нашата слюнка, нашата капка кръв и нашият глас. Затова тя смело нарича гласа, нашето емоционално ДНК. Ние го използваме всеки ден, във всяка среща. 

Всеки път, когато общуваме, ние предаваме своето ДНК и през звука на нашия глас. Вибрацията, която излиза от нашето тяло, влиза в общото информационно- енергийно поле на нашия събеседник. Така, чрез своя глас, човекът предава енергия и вибрация. Когато говорим, интонацията на нашия глас излиза от нашето подсъзнание и влиза в това на нашия събеседник. Дими Командучи поставя само в 1% хората, които осъзнато използват своя глас и това са певци, журналисти /не всички, според нея/, ПР-ри, актьори, дубльори и други подобни професии. 

„В Италия, професията на дубльора е нещо като следдипломна квалификация по актьорско майсторство. В Италия няма филми със субтитри, там всичко се дублира. И в Италия има, при това нееднократно случаи, когато на известни актьори, филмът се дублира в Италия и те имат изисквания точно кой актьор, известен актьор в страната, искат да ги дублира. В противен случай казват, че няма да позволят филмът да се представи в Италия“, разказва Дими Йорданова – Командучи.

По отношение на своята работа и изследвания свързани с човешкия глас, тя говори за цветове на гласа, за изразни елементи на гласа  - сила, тон, темпо, ритъм и усмивка. Дими Йорданова – Командучи е ученичка на Чиро Импарато, актьор с повече от двадесет години опит в дублажа, който води курсове по сценична реч. Той е психолог и писател, който обединявайки изследванията си върху гласа с психологията, през 2005 година създава метода FourVoiceColors®, благодарение на който можем да постигнем по-адекватна употреба на гласа и по-добри комуникативни умения, както в професионалния така и в личния си живот. Метод, който Дими Командучи, развива и надгражда, и така създава иновативния метод DIYO, за креативна комуникация. 

„Какво се случва, когато ние употребяваме зеления глас на емпатията, тогава в нашия мозък се активира една група неврони, наречени огледални неврони. През 1995 година, проф. Джакомо Ризолати в университета в Парма, направи това откритие за тази група неврони. За това откритие казват, че то е равносилно на откритието за двойната спирала на ДНК. Тези неврони са отговорни за нащето съпреживяване, те са отговорни за процеса на нашето научаване. Когато те се активират, използвайки зеления глас или гласа на емпатията, какво се случва? Подобрява се невропластичността на нашия мозък, тоест започват да се изграждат нови невронни мрежи. Тогава разговаряйки с някого по този начин, след 10-15 минути, ние започваме да достигаме до нашите открития, до нашите инсайти. Това е онзи момент...ахааа, как не съм се сетил по– рано. И, ако не се случат веднага в разговора, те се случват след няколко часа, защото ние сме общували с един човек на определена честота, разменили сме с нашия глас вибрация на една и също честота, която е оказала и благотворен ефект върху нашата неврофизиология. Когато говорим със зеления глас на спокойствието освен, че създаваме доверие, ние регулираме нашето кръвно налягане, регулира се нашият пулс и диафрагмата се отпуска. Ние започваме да дишаме по-дълбоко, по-спокойно и по този начин възприемаме приемаме повече кислород, който отива до нашия мозък и така се подобрява пластичността на нашите неврони“, допълва Дими Командучи.

Какво, всъщност, казва нашият глас? Какви емоции се крият зад него? Как да използваме съзнателно гласа си, за да подобрим комуникацията с другите? Какво имаме предвид, като говорим за цветове на гласа? Какво представляват изразните елементи на гласа?

Чуйте разговора ни с Дими Йорданова – Командучи, гост в неделния „Шейкър“.


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Осветлението на “Лаута” може да струва между 4 и 11 милиона лева

Четири милиона лева без ДДС е най-евтиният вариант за монтиране на изцяло ново осветление на стадион "Локомотив". Това става ясно от приключилите пазарни консултации, които Община Пловдив стартира миналия месец за определяне на прогнозната стойност на обществена поръчка. До изтичането на крайния срок общо три фирми участваха в т.нар. консултации, като..

публикувано на 21.05.25 в 18:02

Валентин Илиев е вариант за треньор на Ботев

Валентин Илиев е сред възможните имена за нов старши треньор Ботев (Пловдив), пише „Труд“. „Канарчетата“ търсят наследник на Душан Керкез. Босненският специалист със сигурност си тръгва от стадион „Христо Ботев“ след края на сезона. В Полша вече обявиха и новия му отбор, посочвайки Краковия като следваща дестинация. Там играе родният национал Мартин..

публикувано на 21.05.25 в 17:59

Ботев без основен футболист срещу ЦСКА

Един от основните футболисти на Ботев (Пловдив) ще пропусне последното домакинство за сезона, което е срещу ЦСКА. Офанзивният халф Ален Корошец е със спрени права за един мач, заради натрупани жълти картони.В последната минута на сблъсъка със Спартак (Варна) словенецът си извади жълт картон, който е негов пети от началото на кампанията. Корошец е..

публикувано на 20.05.25 в 17:58

Локомотив се спаси от директно изпадане

Локомотив(Пловдив) победи Славия като гост с 2:1 и постигна важен успех в битката за директно оцеляване. Още в началните минути на срещата Локомотив стигна до попадение, дело на Хуан Переа, което обаче не бе признато заради засада. Малко по-късно колумбиецът все пак успя да се разпише. В 31-вата минута Парвиз Умарбаев удвои аванса на „смърфовете“, а..

публикувано на 19.05.25 в 22:16

Виктория Томова отпадна в Мароко

Първата ракета на България в женския тенис Виктория Томова отпадна на старта на турнира на червени кортове в Рабат, Мароко, който е от категория WTA 250. Тя загуби срещу Айла Томлянович, която представлява Австралия, с 5:7, 6:4, 3:6 след 2:48 часа игра. Томова отстъпваше с 2:5 в първия сет, но успя да се мобилизира, върна двата пробива и изравни..

публикувано на 19.05.25 в 17:55