Промените в изпитните тестове на учениците след седми клас за следващата година ще станат ясни до една седмица.
В Пловдив министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков съобщи, че предстои промяна в сроковете за провеждане на изпитите след седми клас, за да бъдат отделени от времето на провеждане на националното външно оценяване след десети клас.
Цоков подчерта, че сред обсъжданите акценти във връзка с резултатите от изпитите, е по-нататъшно задълбочаване на работата с оценителите на тестовете след 7-ми и 12-ти клас. По думите му те трябва да бъдат много добре подготвени за важния процес на оценяване и да синхронизират работата си по различните показатели свързани с оценки, особено при отворените въпроси.
За целта се предвижда допълнително обучение на експертите, съставящи тестовите задачи, за да бъдат те по-адекватни на различните равнища на мислене на учениците, към които са насочени.
Проф. Цоков бе категоричен, че степента на субективност при отворените въпроси не е по-голяма, отколкото при затворените, но когато те са добре формулиран и практически добре насочени, дават по-обективна оценка за нивото на подготовка на учениците. Същото се отнася и за кандидат-студентската процедура, когато при съществена разлика в оценката на двама оценители, се прибягва до арбитър.
Промени се предвиждат и в Наредбата за конкурсите за училищни директори, които ще бъдат проведени най-вероятно в края на есента.
В Регионалния етнографски музей министърът на образованието и науката връчи грамоти на учениците, постигнали отлични резултати в подготовката по Националната стратегия „Обучение за ИТ кариера“. Програмата се осъществява в пет центъра – в София, Пловдив, Бургас, Русе и Правец.
Програмата стартира през 2017 г., като през образование за ИТ умения са преминали над 2500 възпитаници.
Две момчета на 14 и 16 години са приети в Спешното отделение на МБАЛ – Пазарджик само за ден след употреба на алкохол и енергийна напитка. От болницата уточняват, че 14-годишно момче от Пазарджик припаднало в училищен двор и било докарано в болницата с линейка на Спешна помощ, след като му е оказана първа помощ на място. Детето обяснило, че му..
Официално бе даден старт на строителството на пътя към Мулдавски манастир „Св. Петка“ над Асеновград. Участъкът е с дължина близо да километра, като се предвижда изграждане на втора лента на пътя, което ще позволи безпроблемно преминаване не само на леки коли, но и на атобуси и тежкотоварни автомобили. Пътят се строи с държавно финансиране на..
От началото на годината досега пловдивските криминалисти са иззели 9,5 килограма високорискови наркотични вещества. Сред тях са 5 килограма синтетични канабиноиди, 3 килограма марихуана, 900 грама амфетамин, както и кокаин и екстази, съобщиха от полицията. Конфискувани са и 361 вейпове със съдържание на хексахидроканабинол. При акциите са..
Делото срещу Рангел Бизюрев беше отложено за 14 март. Разпитана беше свидетелка, която в нощта на убийството се е видяла с Валентин Динков. Сияна Тинева разказа, че тогава тя се е видяла с Валентин, но той е бил спокоен и не е показал някакво притеснение. След разпита на момичето Бизюрев поиска думата и каза, че не се чувства добре..
Започва строителството на пътя към Мулдавския манастир „Света Петка“ край Асеновград. Дължината на пътната отсечка е около 3 километра – от главния път Асеновград – Кърджали до светата обител. Изграждането на пътя до манастира се чака от много години. От него са асфалтирани около 500 метра, но заради кариерата за инертни материали в близост..