Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата "Кметът Йосиф Шнитер" откриват във Велинград

В програма "Точно днес" разговор от Велинград, с акцент от юбилейните 50-ти празници на културата. 

Уредникът от Историческия музей Надежда Ангелова представя изложбата "Кметът Йосиф Шнитер 1934 - 1938 г.". 

Тази година се навършват 130 години от рождението на един от най-успешните кметове в Чепинския край, син на големия строител на Пловдив арх. Йосиф Шнитер. 

Изложбата се посвещава на 75 години от създаването на Велинград и 15 години от обявяването му за СПА столица на Балканите.

Снимки, документи, писма и предмети разказват за управлението на един от най-успешните кметове в Чепинския край – Йосиф Шнитер /1934 - 1938/. За този период той проявява европейска култура и амбиция за благоустрояването на селищата в този край и подпомага и рекламира местните курорти не само в България, а и в чужбина. Това придава модерен градски облик на селищата и европейско самочувствие на хората.

Интересна находка, открита от музейния екип, може да бъде видяна при желание от посетителите – 15-минутен черно-бял филм от 1935 година, с който се рекламира теснолинейката и природните богатства на Чепинския край. Филмът е от фонда на Националния филмов архив.

Изложбата ще остане експонирана в ИМ – Велинград до 17 октомври 2023 г.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Алтер его" - разговор с Божана Апостолова

Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..

обновено на 24.05.25 в 16:22

Професор Валери Стефанов гостува в "Срещи" на 24 май

В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..

обновено на 24.05.25 в 11:04

Великите европейци Тициан

„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..

публикувано на 23.05.25 в 16:29

НБ "Иван Вазов" съхранява стари и ценни ръкописи

Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..

обновено на 23.05.25 в 08:15

Аграрният университет празнува 24 май

Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности;  Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..

публикувано на 23.05.25 в 05:51