Започва 44-то археологическо лято на селищна могила Юнаците. От събота, 22 юли разкопките се откриват с доброволци от фондация „Балканско наследство“.
Ръководител на екипа е доц. д-р Камен Бояджиев, от Националния археологически институт с музей при БАН. Той съобщи, че ще работят с 12 доброволци - студенти от САЩ, Канада, Словения, през следващите 4 седмици.
Паралелно с това през август се очакват средствата от Министерство на културата. Тази година проектът за археологически проучвания е финансиран със сумата от 59 500 лева. Това е един от най-големите обекти за България, който продължава да изненадва учените с разкритията си за най-старото обитание по нашите земи.
Целта на екипа е да допроучи централата част на селището, което е доказано, че датира от финала на неолита, или 5000 г. преди Христа.
Припомняме, че селищна могила Юнаците е един от най-известните и продължително изследвани праисторически обекти в България. Установено е, че през V хилядолетие пр. Хр. могилата е само най-високата и укрепена част от обширно селище. Разкритите структури: отбранителна стена с ров и сгради с площ над 100 м2 и сложно вътрешно устройство, както и многобройните разнообразни и прецизно изработени предмети, свидетелстват за високо развита материална и духовна култура на халколитното общество в Горна Тракия.
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“ такава...
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..