То е част от откритата в пловдивския Археологически музей изложба „Власт и сила. Късната бронзова епоха по нашите земи“.
Експозицията съдържа общо 166 предмета от фондовете на Археологическия музей и музея на БАН, като посетителите могат да я видят до 18 ноември.
Основен акцент в изложбата са 13-те златни съда от Вълчитрънското съкровище – най-голямото по нашите земи с тегло почти 13 кг. В миналото то е символ на престижа и властта, която е имал неговия древен притежател, а днес – незаменим извор за майсторството, културата и живота на хората от късната бронзова епоха.
Директорът на музея Костадин Кисьов разказа историята за намирането му в Плевенско от съвсем обикновен човек, който случайно прекопавал лозето си. Тази история, макар и известна, винаги звучи интересно със своите различни нюански на ирония – и в исторически, и в духовен план.
Съкровището било открито съвсем случайно от човек от простолюдието преди близо 100 години в плевенското село Вълчитрън. Собственикът прекопавал лозето си, когато пред погледа му се открил най-големият съд от ансамбъла. Той бил покрит с патина и селянинът не разбрал, че е златен. И по напълно "практичен" начин му намерил място като копаня в кочината на прасето си Мирчо. Така една породиста свиня лочила ярма и вода от съд, от който пиел самият тракийски владетел. Докато проф. Иван Венедиков не минал през селото и забелязал ценната находка в кочината...
Кисьов подчерта, че изложеното в музея е оригиналът на съкровището.
Освен Вълчитрънското съкровище любителите на историята могат да видят находки от разкопките Изворово, Ада тепе, Семерджиево, Върбица и Горско Косово.
Тази сутрин е починал пловдивският поет, драматург и общественик Иван Странджев. За кончината му съобщиха негови близки. На 12 май Иван Странджев трябваше да навърши 72, но не можа да дочака личния си празник. Иван Странджев е роден на 12 май 1953 г. в Пловдив. Първоначално учи българска филология в СУ „Свети Климент Охридски", след това..
Под надслов „Да възродим българския дух" в пловдивския квартал Прослав се провежда съборът „Прослав пее и танцува”. Проявата се организира за втора поредна година и ще представи красотата на фолклорния танц и музика от различни етнографски области на България. Пространството пред народното читалище „Никола Вапцаров-1928” ще се превърне в..
Днес започва новият сезон на „Духовни маршрути в Пловдив 2025“. Маршрутът е посветен на „Римския Пловдив“ – късноантична сграда „Ирини“ и римските терми. Водач във вълнуващото пътешествие ще е археологът Мая Мартинова-Кютова, която проучва едни от най-значимите археологически обекти в Пловдив. Тя ще поведе участниците през южното подножие на..
В днешния втори ден на фестивала „Дефиле Вино и гурме“ в Стария град на Пловдив продължават винените дегустации. Те започват от 11 часа и ще продължат до 19 ч. В същия период от време ще има срещи с Бог Дионис, който ще гадае на вино само на най – смелите посетители и ще позира за снимки. Бог Дионис ще може да бъде намерен в къщите „Георгиади“,..
РАДИО ПЛОВДИВ, СЪБОТА - 10 МАЙ, МАЛКО СЛЕД 9 Ч "СРЕЩИ" В българския месец на духа със Стефан Цанев си говорим за свободата.... "СВОБОДАТА Е МНОГО ЖЕСТОКО НЕЩО. ТЯ ТЕ ЛИШАВА ОТ ОПРАВДАНИЕТО, ЧЕ НЯКОЙ ДРУГ Е ВИНОВЕН ЗА ТВОЕТО НЕЩАСТИЕ", любимото ни оправдание и мрънкане... Говорим си и за демокрацията, която според ПОЕТА убихме още в зародиша..