Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вълчитрънското съкровище гостува в Пловдив

| обновено на 25.07.23 в 15:23

От днес пловдивчани и гости на града могат да видят най-голямото тракийско златно съкровище у нас – Вълчитрънското.

То е част от откритата в пловдивския Археологически музей изложба „Власт и сила. Късната бронзова епоха по нашите земи“.

Експозицията съдържа общо 166 предмета от фондовете на Археологическия музей и музея на БАН, като посетителите могат да я видят до 18 ноември.

Основен акцент в изложбата са 13-те златни съда от Вълчитрънското съкровище – най-голямото по нашите земи с тегло почти 13 кг. В миналото то е символ на престижа и властта, която е имал неговия древен притежател, а днес – незаменим извор за майсторството, културата и живота на хората от късната бронзова епоха. 

Директорът на музея Костадин Кисьов разказа историята за намирането му в Плевенско от съвсем обикновен човек, който случайно прекопавал лозето си. Тази история, макар и известна, винаги звучи интересно със своите различни нюански на ирония – и в исторически, и в духовен план.

Съкровището било открито съвсем случайно от човек от простолюдието преди близо 100 години в плевенското село Вълчитрън. Собственикът прекопавал лозето си, когато пред погледа му се открил най-големият съд от ансамбъла. Той бил покрит с патина и селянинът не разбрал, че е златен. И по напълно "практичен" начин му намерил място като копаня в кочината на прасето си Мирчо. Така една породиста свиня лочила ярма и вода от съд, от който пиел самият тракийски владетел. Докато проф. Иван Венедиков не минал през селото и забелязал ценната находка в кочината...

Кисьов подчерта, че изложеното в музея е оригиналът на съкровището.

Освен Вълчитрънското съкровище любителите на историята могат да видят  находки от разкопките Изворово, Ада тепе, Семерджиево, Върбица и Горско Косово.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Йордан Камджалов и "Музикална магия 2" тази вечер в Пловдив

Маестро Йордан Камджалов представя "Музикална магия 2" в Пловдив на 8 юли и на 9 юли в Асеновград. Концертът в Пловдив е от 20 часа на Летен театър "Бунарджика". Представянето е част от национално турне с Плевенската филхармония, което ще завърши на 6 октомври в София. Солисти на концертите са Вероника Тодорова - акордеон, и Атанас Маринов -..

публикувано на 08.07.25 в 09:55

Международен младежки фестивал на акварела в Пловдив

Тази вечер от 18 часа в галерия „Капана“ към Градската галерия се открива третото издание на Международния младежки фестивал на акварела, организиран от фондация „Международно акварелно общество – България“ (IWS). Тази година проявата съвпада и с 10-та годишнина от учредяването на фондацията. Фестивалът, който съчетава творчество,..

публикувано на 08.07.25 в 09:10

"Пловдив 2019" получава 9 арт места в подлез "Археологически"

Общинските съветници ще гласуват на сесията в четвъртък предложение на кмета Костадин Димитров да бъдат отдадени 9 самостоятелни обекта  в подлез „Археологически“ на фондация „Пловдив 2019“.  Фондацията е спечелила конкурса за отдаване под наем за срок от 5 години на деветте обекта в подлеза, чието предназначение е за култура и публично изкуство...

публикувано на 07.07.25 в 13:10

„Библейска градина“ за смисъла и посланията на растенията

"Вярвам, че разбирането на растенията като Божие творение ще помогне на читателите да задълбочат своята вяра и да открият нови начини да се свържат с Бог чрез природата”, казва д-р Биляна Попова, етнолог в Регионалния етнографски музей в Пловдив, която от години работи в областта на библейската ботаника. Тя е автор на новата книга книга „Библейска..

публикувано на 07.07.25 в 11:11

200 хиляди лева за Златния град край село Васил Левски

Правителството одобри  близо 2 милиона лева за археологически проучвания и теренна консервация  на седем от най-значимите археологически обекти в България сред които е  тракийското селище при село Васил Левски, община Карово. В програма "Точно днес" директорът на Регионалния архиологически музей в Пловдив доц. Костадин Кисьов съобщи, че..

публикувано на 07.07.25 в 10:39