По отделни теми отдавна се водят разговори за промени в Конституцията в НС. Но как точно всеки си представя промените, особено в съдебната власт и независимостта на съдиите? Видяхме, че има съгласие да се постигнат международните стандарти. Първите стъпки бяха още през 2015 г., но те не бяха доведени докрай, каза в интервю за Радио Пловдив заместник-председателят на НС и пловдивски депутат Никола Минчев.
Той обясни, че идеята е съдиите да се избират от съдии, а парламентарната квота да дава насоките и "външния поглед", но важните въпроси да се вземат от съдии. "Например основната дума ще имат съдиите при избора на председател на ВАС и ВКС, за да се постигне независимост на институциите. За да не се капсулират, е ролята на външната квота, която контролира".
По повод фигурата на главния прокурор, Никола Минчев обясни, че за да отпадне фигурата му, се изисква Велико Народно събрание.
"С начина, по който се променя компетентността на главния прокурор, ще бъдат разрешени някои от проблемите около фигурата му. Една от стъпките е намаляването на мандата му от 7 на 5 години. Основната промяна е, че му се взима правомощието да осъществява надзор за законност", обясни зам.-председателят на НС.
Никола Минчев допълни, че въвеждането на мандатността на кметовете до 2 мандата е с цел да се предотврати феодализация по места.
По думите му темата за националния празник е уместно да бъде повдигната за широка обществена дискусия. "Винаги около 3 март се е повдигала темата, нека да се видят нагласите не само сред политиците, а и в обществото. Нека да има и други дати – 6 септември да речем... Това е тема за широко обсъждане", каза Никола Минчев.
Цялото интервю на Веселина Пеева със заместник-председателя на НС от ПП-ДБ Никола Минчев е в прикачения файл."Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..
Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..
След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби. Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през годините се е наложил..
Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...