Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В община "Родопи" изпълняват проект "Грижа в дома"

Кметът на община Родопи Павел Михайлов представи пред журналисти  изпълнявания от администрацията проект „Грижа в дома в община Родопи“.

Стойността на проекта, който се финансира  безвъзмездно със средства от ЕС по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 г., е близо 993 хиляди лева.

Цел на услугата е осигуряването на почасови мобилни здравни и социални услуги в домашна среда, както и доставка на храна, хранителни продукти и стоки от първа необходимост на нуждаещи се граждани.

Потребители на услугата са 184 хора с увреждания и възрастни в невъзможност за самообслужване. Екипът, осъществяващ социалната и медицинска услуга, включва 66 служители – домашни помощници, рехабилитатори, медицински сестри, психолози и др.

Павел Михайлов подчерта, че услугата се предоставя в почти всички населени места в община Родопи, без отдалечените райони в балканските села. Най-многобройните потребители на услугата – 31, са жители на с. Ягодово, следвани от 22-ма в Крумово и 18 – в Марково.

Ръководителят на проекта Пенка Димитрова уточни, че засега услугата не се изпълнява във високопланинските райони, тъй като в предишния програмен период общината е изпълнявяла едва с 95 потребители услугата и е необходимо физическо време, след като сега тя се осъществява в двоен обем, да бъде осигурен капацитет. Тя изрази увереност, че до приключването на проекта през 2024 г. услугата ще бъде предоставена навсякъде в общината.

Проектът „Грижа в дома в община Родопи“ стартира на 22 март 2023 г. и ще приключи на 22 април 2024 г. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Аварии оставят без вода няколко квартала на Пловдив

Пет аварии на водопроводи оставят временно без вода различни райони на Пловдив. Едната от тях е в централната част на града, на ул. “Дондуков-Корсаков” и заради проблема високата зона в района ще остане без вода до 17 ч., съобщават от ВиК. Спукан е магистрален водопровод. До 17 ч. няма да има вода и в Съдийиския квартал, в района на улиците..

публикувано на 26.11.25 в 13:39

Служители на "Бюро по труда" Родопи протестираха за по-високи заплати

В Пловдив служители на Дирекция ‘‘Бюро по труда‘‘ Родопи, което обслужва пет обищини в Пловдивска област,  протестираха в обедната си почивка заради ниското заплащане и неглижирането на проблемите в системата. Средното възнаграждение е 1600 лева бруто, но има служители на трудови договори, които след удръжките взимат под минималната работна..

публикувано на 26.11.25 в 13:36

Елхата на Пазарджик грейва на 5 декември

Светлините на коледната елха в Пазарджик ще бъдат запалени на 5 декември, тогава ще бъде открит и коледният базар "Магията на площада", съобщи кметът на Общината Петър Куленски. Гост в празничната вечер на площад "Константин Величков" ще бъде изпълнителят Любо Киров, а най-малките жители на града ще имат възможност да срещнат Дядо Коледа и Снежанка,..

публикувано на 26.11.25 в 13:33

Пловдив става по-зелен, засадиха още 1000 дръвчета

1000 нови дръвчета са засадени на ключови места в Пловдив. Залесителната акция започна в средата на ноември и обхвана всички шест района на града. Новите дръвета са разположени на ключови места – по булеварди с липсваща растителност, в паркове, по големи улици, по тепетата и на други подходящи локации. Целта е града да стане по-зелен и се..

публикувано на 26.11.25 в 12:09

МВР планира засилено присъствие на Околовръстното шосе

По разпореждане на директора на пловдивската полиция старши комисар Станимир Калоферов на Околовръстното шосе ще има засилено полицейско присъствие, повече брандирани полицейски коли и ще бъдат поставени камери за измерване на скорост.  Реакцията на МВР е след трагичния инцидент, при който живота си изгубиха мъж, жена и 14-годишната им дъщеря, а..

публикувано на 26.11.25 в 10:19