„Поставянето на въпроса за националния празник на страната като злободневно решение, граничи с грешката, защото в него има доза кампанийност и рефлекторност. Това залага оправдания за бъдещи спорове и бъдещи промени. Иначе времето за замяна на 3 март е отдавна преминато. Наблюденията са ми, че много хора продължават да не знаят и даже полагат усилия да не разберат защо“. Това заяви известният скулптор и пловдивчанин Иван Тотев.
Като аргумент, той посочи, че Русия още преди започването на руско-турската война сключва споразумение с Австро-Унгария, с което се ангажира, че няма да допусне създаване на голяма славянска държава на Балканите вследствие на тази война.
„Включването на етническите български територии в една наистина голяма национална наша държава, което е обявено на 3 март е лъжа и много скоро след това е било коригирано на Берлинския конгрес с ясното съзнание на Русия. Във времето датата 3 март се е натоварила с изключително много неодобрение и със съзнанието, че ние тогава сме били буквално измамени и че тази дата е компромемнтирана“.
По думите на Тотев, никоя държава не се съобразява с настроенията и с евентуалните реакции на съседните държави, защото националният празник е преди всичко плод на националната митология на съответната нация и не е редно тя да се съобразява с това, чии настроения би засегнала.
Той посочи и още две дати, освен 24 май, които се коментират усилено в публичното пространство – 6 септември и 22 септември.
„Не искам да съм на мястото на управляващите за вземането на тези решения, но споделям собствените си колебания. Датата 6 септември е свързана изключително с Пловдив и региона, защото величието на датата е резултат на нашите усилия и на нашите предшественици. В историята няма „ако“, но доста са сериозните анализатори, които казват, че нашето Съединение на практика е сложило кръст на националната мечта за обединение с Македония, защото на Великите сили вече им е било пределно ясно, че всяка автономия на Македония рано или късно ще доведе до повторение на Съединението“.
Тотев сподели предпочитанията си за избор на 22 септември и на 24 май.
„До 22 септември се е стигнало след години целенасочен труд на цялата нация и на всички слоеве на обществото, в това чисто и на управляващите. Всеки си е орал браздата, за да си свърши работата, да мобилизира нацията и да осигури дипломатическа поддръжка, защото това към онзи момент не е било нито толкова лесно, нито толкова безспорно. Затова 22 септември е може би един от малкото случаи, когато имаме едно не спонтанно, а продължаващо с години единение на народа, нацията и държавата в името на някаква цел и това е истинската ни независимост. И колкото и да казваме, че това е формално, до 22 септември 1908 г. Княжество България е част от Османската империя и никой не ни гарантира, че тя е нямало да претендира с някакви претенции“.
За празника 24 май, който по думите на Тотев, е феномен в световен мащаб и за всички времена, той заяви, че датата е коренно различна от всички други велики и значими дати, защото почти всички национални митологии се основават на героизъм, битки, жертви, завоевания или защити от завоевания и кръвопролития.
„В историята има не един и два примера на писменост, която се е изгубила през вековете, защото е нямало държавност, както казва историческата наука. Нашата писменост е феноменална, защото се запазва 500 години при липсата на държавност и въпреки това езикът се развива, като става единственият славянски език без падежи. И се оказва, че езикът и словото са истинските оръжия на българската нация, а не – мечовете, оръжията и топовете. Нека да си дадем сметка за тотва“.
По думите на писателя Христо Карастоянов, носител на многобройни литературни награди, спорът за празника на политическата сцена в България отдавна се води на принципа на отказа от тезата „ти не си прав“, а по линията „...абе гледай си работата! Ти нищо не разбираш!“
„Не разбирам откъде им е хрумнало на тези момчета от тази чисто нова партия, да се опитват постоянно да хвърлят някаква пиратка в пространството, за да започне спор.
Да, 3-ти март е датата, в която България се появява на световната карта, каквото и да е последвало след това. И никой не е можел да я отмени, да я зачеркне, да я заличи от световната карта, независимо от всички разделения, които са станали веднага след 3-ти март!“
Карастоянов попита и защо например за национален празник да не бъде посочена датата 6-ти септември 1885 г?
„Ние имаме толкова много дати, с които можем да се гордеем, да си говорим спокойно. А сега тези дати се превръщат в поредния повод за разделение между хората.“
Христо Карастоянов е категоричен, че дебат по темата наистина е необходим, ако се готви нова Конституция или поправка в Конституцията, в която да бъде вписана и датата на националния празник.
„Страхувам се обаче, че това в момента не е дебат, а джафкане...“
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..