Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бюджет 2023 дава сигурност, но не съдържа политики

"Бюджетът е закон с ясна политическа окраска, защото чрез него се формират и изпълняват политики. Самият той определя тяхната рамка и срок за изпълнение. Бюджет 2023 не може да изпълни такава функция, независимо че всички ние искаме обратното". Това заяви заместник-председателят на Съюза на икономистите в България и ректор на Икономически университет Варна проф. д-р Евгени Станимиров. 

Той подчерта, че бюджетът е преминал реално под мотото "3% бюджетен дефицит", но акцентира върху някои параметри: не се увеличават данъците, което е положително, защото по средата на годината не може да се променя данъчна политика. Не се ограничават социалните плащания, МРЗ остава 780 лв, средногодишната инфлация е 8,7% и  годишният ръст на БВП е 1,8%. 

"Бих определил това, какъв бюджет имаме така: Първо той частично е малко закъснял, защото част от парите са вече изхарчени. Сега е малко трудно да се планира останалата част, защото както приходната, така и разходната част на бюджета не се случват по една ригидна схема, която да е устойчива във всеки един месец. От друга страна, бюджетът е къс - само за 5 месеца и е малко разточителен с тези 3% бюджетен дефицит.  В условията на растеж на икономиката, дори с 1,8%, въпреки че последната прогноза леко го занижава до 1%, ние предвиждаме такъв дефицит".

Проф. Станимиров обаче бе категоричен, че бюджет 2023 г е възможен и изпълним, но предупреди, че не трябва да се затварят очите за факта, че той е  влошен като структура и всеки следващ бюджет ще бъде все по-трудно планиран и изпълняван. Като аргумент той посочи, че само през  последните два дни разходите са били увеличени с около 400 млн за заплати в различни сектори, без да има срещу това структурни реформи. 

"От друга страна, бюджетът е приет в  условия на нестабилност и е частично механичен, някои го наричат счетоводен, тъй като балансирането му става  като че ли чрез механично прехвърляне на разходите от едно перо в друго. Капиталовите разходи бяха силно редуцирани, за да може да бъдат удовлетворени исканията за увеличения на заплатите в определени сектори".

По думите на проф. Станимиров, бюджетът е изпълним. Реално обаче той е свързан не толкова с политиките, които трябва да се изпълняват, а с критериите за конвергенция от Маастрихт. "Но трябва да знаем, че Маастрихтските критерии трябва да се изпълняват устойчиво, а не еднократно  или инцидентно. Обществото като че ли остана с впечатлението, че сега плащаме цената за 3% бюджетен дефицит, за да влезем в еврозоната. Това обаче не са най-важните политики  пред България".

Основните теми, на които трябва обаче да се обърне внимание при планиране на следващите бюджети и които са със стратегическо значение, са "зелената" сделка и декарбонизацията на икономиката. 

"Много хора си представят сега "зелената" сделка като нещо екологично, но тя касае цялостното преструктуриране на икономиката. А най-важна е демографската политика, да не кажа - катастрофа. Сега значителното намаляване на размера на капиталовите разходи води до пропускане на възможности за кофинансиране от страна на бюджета на различни бюджети, които биха подобрили средата за живот. Младите хора искат да има стабилност, да виждат перспектива и добра среда за отглеждане на деца и това е пряка проекция върху демографията".

Проф. Станимиров обаче подчерта, че новината за наличието на Бюджет е положителна, защото той дава перспективи за държавата и някаква сигурност. 

Интервюто - звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18