Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промените в учебните програми да са стъпка по стъпка

Мария Гайдарова
Снимка: Личен архив

Промените в учебните програми в средното образование трябва да се поставят в една концептуална рамка, да се обяснят стъпка по стъпка как ще се правят, как ще си взаимодействат и какъв ефект ще имат, смята бившият зам.-министър на образованието и дългогодишен училищен директор в Пловдив Мария Гайдарова. В предаването на Радио Пловдив "Точно днес" тя коментира, че начинът да се върви в правилната посока е диалог и консенсус, професионален подход и разум за всяка промяна. 

По думите ѝ измененията на учебните програми са били подготвени още в края на 2022-а година след цялостен преглед, включил над 18 000 анкети сред ученици и родители, социологически проучвания, както и консултации с методици и психолози.

"Аз мисля, че това е една малка стъпка и добре би било да се помисли за нова структурна рамка на учебните програми, като важно е да се анализира и каква част от съдържанието на одобрените учебници в момента надгражда учебните програми, т.е. там има допълнителни  данни и информация. Защото учителите в своята ежедневна работа следват задължително това, което е написано в учебниците. От друга страна ние живеем във време, в което знанията са навсякъде около нас, много разнообразни източници и важно е да научим учениците да различават например факт от мнение, фалшиви новини, да изграждаме уменията им за четене с разбиране,  да работят заедно, да изслушват, така че посланието вече е знания, умения и компетентности. И в този смисъл смятам, че всяка промяна в образователната система трябва да е концептуално обоснована,  обмислена, дискутирана широко и съотнесена към основната ни стратегическа цел", посочи Гайдарова.    

Тя припомни, че от 2021-а година досега са направени близо 24 пъти промени на действащи наредби, затова е важно да има обща концепция и решенията на съществуващите проблеми да бъдат постигнати не с връщане към старото, а с оптимизирането на съществуващите процеси. Така ще се стигне до добро образование, мотивирани учители и добре подготвени ученици. 

Според Мария Гайдарова трябва приоритетно да се направят промени в Закона за предучилищно и училищно образование, които са свързани с квалификация, инспектиране, атестиране, контрол, осмисляне и целенасочено прилагане на обща  допълнителна подкрепа на учениците, защото  това ще гарантира механизъм на качествено образование. По думите ѝ необходимо е също периодично атестиране на обучителите, контрол на провежданите обучения, а също и нормативни промени, които да доведат до подготвени и знаещи директори - лидери, които да водят процеса в училище. 

"Ако ние снижаваме критериите и същевременно не се грижим да има инвестиции в образователната среда, методически добре подготвени учители, които да работят по друг начин, с други методи, каквито и учебници, учебни планове и стратегическа рамка да зададем, няма как да се случи качественото обучение", категорична бе Гайдарова. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57