Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Промените в учебните програми да са стъпка по стъпка

Мария Гайдарова
Снимка: Личен архив

Промените в учебните програми в средното образование трябва да се поставят в една концептуална рамка, да се обяснят стъпка по стъпка как ще се правят, как ще си взаимодействат и какъв ефект ще имат, смята бившият зам.-министър на образованието и дългогодишен училищен директор в Пловдив Мария Гайдарова. В предаването на Радио Пловдив "Точно днес" тя коментира, че начинът да се върви в правилната посока е диалог и консенсус, професионален подход и разум за всяка промяна. 

По думите ѝ измененията на учебните програми са били подготвени още в края на 2022-а година след цялостен преглед, включил над 18 000 анкети сред ученици и родители, социологически проучвания, както и консултации с методици и психолози.

"Аз мисля, че това е една малка стъпка и добре би било да се помисли за нова структурна рамка на учебните програми, като важно е да се анализира и каква част от съдържанието на одобрените учебници в момента надгражда учебните програми, т.е. там има допълнителни  данни и информация. Защото учителите в своята ежедневна работа следват задължително това, което е написано в учебниците. От друга страна ние живеем във време, в което знанията са навсякъде около нас, много разнообразни източници и важно е да научим учениците да различават например факт от мнение, фалшиви новини, да изграждаме уменията им за четене с разбиране,  да работят заедно, да изслушват, така че посланието вече е знания, умения и компетентности. И в този смисъл смятам, че всяка промяна в образователната система трябва да е концептуално обоснована,  обмислена, дискутирана широко и съотнесена към основната ни стратегическа цел", посочи Гайдарова.    

Тя припомни, че от 2021-а година досега са направени близо 24 пъти промени на действащи наредби, затова е важно да има обща концепция и решенията на съществуващите проблеми да бъдат постигнати не с връщане към старото, а с оптимизирането на съществуващите процеси. Така ще се стигне до добро образование, мотивирани учители и добре подготвени ученици. 

Според Мария Гайдарова трябва приоритетно да се направят промени в Закона за предучилищно и училищно образование, които са свързани с квалификация, инспектиране, атестиране, контрол, осмисляне и целенасочено прилагане на обща  допълнителна подкрепа на учениците, защото  това ще гарантира механизъм на качествено образование. По думите ѝ необходимо е също периодично атестиране на обучителите, контрол на провежданите обучения, а също и нормативни промени, които да доведат до подготвени и знаещи директори - лидери, които да водят процеса в училище. 

"Ако ние снижаваме критериите и същевременно не се грижим да има инвестиции в образователната среда, методически добре подготвени учители, които да работят по друг начин, с други методи, каквито и учебници, учебни планове и стратегическа рамка да зададем, няма как да се случи качественото обучение", категорична бе Гайдарова. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Заплатите в България настигат ръста на цените

Заплатите в България настигат ръста на цените, но това се дължи на факта, че догонваме инфлацията, а не защото българите са обеднели или са забогатели.  Това коментира икономистът Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политика след като НСИ излязоха с анализ, според който у нас се наблюдава рекордно повишение на заплатите. Само за..

публикувано на 16.05.24 в 17:05

Децата трябва да се възпитават от цялото общество

Психологът Иван Игов коментира в предаването "Ден след ден" поведението на близнаците Борислав и Валентин Динкови, обвинени, че са съучастници в убийството на Димитър Малинов от Цалапица.  "Тук не може да става дума за психопатно отклонение или социопатно поведение. Просто те са момчета, израснали в среда, в която насилието и дори човешкият живот..

публикувано на 16.05.24 в 15:04

Ваксината срещу коклюш е една от най-изследваните и е безопасна

Ваксините ли са единствения начин за спиране на увеличението на случаите на заболели от коклюш ? Темата в програма "Точно днес" коментираме с д-р Аспарух Илиев , ръководител на лабораторията в Берн и експерт по безопасност на ваксините. Д-р Илиев каза, че увеличението на случаите на коклюш е феномен, който наблюдаваме днес в цяла Европа.  "Има..

публикувано на 16.05.24 в 10:10

Университетите не могат сами да покрият по-високите заплати

Работещите във висшите учебни заведения заплашиха с ефективен протест на 20 май и символични действия на  празничния 24-ти. От служебното правителство заявиха, че ще предоставят 39 милиона лева за увеличение на възнагражденията на академичния състав.  "Властимащите реагираха много бързо и дадоха индикации, че са готови на диалог и конкретни..

публикувано на 16.05.24 в 08:52

Проблемите сред железничарите ексалират много бързо

В протестна готовоност са железничарите в страната.   Проблемът не е в БДЖ, а в Национална компания "Железопътна инфрастуктура",  уточни в интервю за Радио Пловдив председателят на Синдиката на железничарите към КНСБ Петър Бунев . Той отбеляза, че основните проблеми са изоставането в заплащането и липсата на кадри, които не са от днес, но сега са..

публикувано на 15.05.24 в 15:45