Опит за стабилизиране на Спортния диспансер или неговото ликвидиране? Това е основен въпрос пред Пловдив тази седмица. Той ще трябва да бъде решен от общинските съветници на града, които на сесията на 2 август ще гледат отново казуса, но този път с две предложения.
Ден след решението на местния парламент , с което се отвърли вливането на медицинския център в ДКЦ V, кметът Здравко Димитров отново внесе предложението за предстоящото заседание. Очаква се групата на ГЕРБ да не го подкрепи.
Същевременно съвтеници от няколко групи в местния парламент внесоха предложение за запазване на здравното заведение и предлагат откриване на конкурсна процедура за избор на управител на дружеството.
Какво се крие зад толкова настоятелното искане на пловдивския кмет за сливане на Спортния диспансер с ДКЦ V и има ли скрит мотив?
Кметът Здравко Димитров е категоричен, че стабилизирането на Спортния диспансер може да се случи единствено чрез вливането му в ДКЦ-V.
„Това е моето виждане, това е виждането на екипа. Да се заздрави Спортният диспансер това е единствен начин“, заяви пред Радио Пловдив кметът Здравко Димитров по повод повторното от него внасяне на предложението за сливане на Спортния диспансер с ДКЦ V ден след последната сесия на ОбС, на която то беше отхвърлено.
Димитров смята, че Кожният диспансер също трябва да премине към някое ДКЦ, което е в добро финансово състояние.
ДБ, „Кауза България“, „Съюз за Пловдив“, ЗС „Александър Стамболийски“ и ВМРО са против
На друго мнение обаче са съветниците от групите на Демократична България, „Кауза България“, „Съюз за Пловдив“, Земеделски съюз „Александър Стамболийски“, ВМРО и независимия Слави Георгиев. Според тях проблемът в медицинския център е управленски, тъй като сегашният управител е назначен временно за шест месеца, но от март до сега Община Пловдив не е стартирала конкурс за титуляр. Затова на сесията на 2 август съветниците внасят предложение за откриване на конкурсна процедура. Веселина Александрова от Демократична България обясни, че това е най-логично в този случай.
„Да стартираме конкурсна процедура за избор на нов управител, да видим той какви идеи има за развитие на дружеството, може ли да се иска държавно финансиране. И ако тези опити са неуспешни, тогава да говорим за вливане или някакви други форми на преобразуване на дружеството. Не може без да сме опитали, директно да се хвърляме в заличаване на дружеството, защото след вливането, то прекратява съществуването си“, каза Веселина Алекснадрова.
Тя не изключи зад опитите за сливане на Спортния диспансер с ДКЦ V да стоят и апетити към сгради на медицинския център на Гребната база.
„Това е едно от основните притеснения – за имота, който се намира на Гребната база. В един момент той ще се окаже ненужен. Но чисто имиджово, смятам, че след като медицински центрове за спортна рехабилитация в страната има само три, а един от тях е в Пловдив, и той се намира до Спортното училище и Гребната база, това е едно ценно бижу, което ние трябва да развием, а не да го заличим и да го оставим да умре, а след това да продадем тази сграда и там да изникне хотел или нещо друго. Това ще е голяма загуба за града ни“, каза още Александрова.
Предложението на Здравко Димитров не намира подкрепа и от Дирекция „Здравеопазване“
Директорът на Дирекция „Здравеопазване“ към Община Пловдив доктор Калин Калинов също е против сливането на Спортния диспансер с ДКЦ V на този етап.
„На този етап не съм съгласен, след като има толкова гласове против. Изразиха се и мнения, че сме в края на мандата и не е много удачно, че влизаме в предизборна кампания и това може да се превърне в предизборна дъвка. Съгласен съм с това, няма нищо спешно. Можем да тръгнем към един подробен анализ, да съберем още аргументи „за“ и „против“, да ги предоставим на общинските съветници и тогава със солиден консенсус да вземем решение“, заяви пред Радио Пловдив доктор Калин Калинов.
Последната дума за съдбата на Спортния диспансер в Пловдив имат общинските съветници.
Медиците също с отворено писмо срещу сливането на Спортния диспансер с ДКЦ V
„Всеки един опит за вливане, унищожаване или заличаване, би лишил Пловдив и страната от един изключително ценен опит, който имаме като традиция, изграждана с години. Тук даже не би трябвало да има някакъв коментар. Освен опитите за неговото рестартиране, тъй като аз бих казал, че той целенасочено беше обезличаван – както кадрово, така и като апаратура и материална база“, категоричен е доктор Енчо Енев – един от създателите на Спортния диспансер и сред малкото останали в страната специалисти по спортна медицина, който е доайен на тази професия и учасва в много международни проекти.
Към него са се обърнали редица специалисти, които работят там и търсят подкрепа за запазване и възстановяване на Спортния диспансер.
Доктор Енчо Енев е категоричен, че е готов да съдейства за рестартирането на медицинския център.
В звуковите файлове можете да чуете интервю с доктор Енчо Енев, а също и репортаж по темата.
Експертът по пътна безопасност Владимир Тодоров от Българската асоциация на пострадалите от катастрофи у нас коментира в програма "Ден след" има ли основание за вдигане на застраховките. „Гражданска отговорност“ и „Злополука на пътниците“ за таксита, което стана повод и за протеста им днес в Пловдив. Той припомни, че таксита винаги са..
Объркаха ли се още повече сметките за съставяне на правителство и след поредните предсрочни избори? Темите за купения вот, съменията в резултатите и касирането на изборите, реакциите на партиите и сравнението между изборите тази и миналата есен коментираме с политическия анализатор Кристиян Шкварек. Разговорът за купения вот може да..
В програма "Точно днес" за възможностите по нареждането на политическия пъзел в България разговаряме с Манол Пейков , който ще бъде депутат от „Продължаваме промяната-Демократична България“. Те призоваха за "санитарен кондор" около ДПС-Ново начало. Манол Пейков каза, че ще има отново много работа за вършене, защото е получил сериозно доверие от..
Безпрецедентни критики има към честността на изборите. Това за мен е много сериозната заплаха, която следва от тези избори, а не толкова съставянето на правителство. Това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Теодора Йовчева, която коментира политическата ситуация след извънредния парламентарен вот в неделя и вече заявените „червени..
„ ВиК утайките в депото край Катуница са депонирани от края на 80-те години до 2008 г., когато тази дейност е преустановена “ – заяви в интервю за Радио Пловдив управителят на ВиК-Пловдив Антон Гълъбов. „ Мястото е оградено и се пази от жива охрана, благодарение на която пожарът е овладян “ – подчерта Гълъбов. „ Нека не плашим..