Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив почете годишнината от Илинденско-Преображенското въстание

8
Снимка: Радио Пловдив

С тържествени речи, почетна рота и поднасяне на венци на признателност в Пловдив тържествено бе отбелязана  120-та годишнина от избухването на Илинденско-Преображенското въстание.  На церемонията пред паметника на българите от Източна и Западна Тракия и Беломорска Македония, загинали  в национално-освободителните борби, присъсваха  кметът на Пловдив Здравко Димитров, общинари, военни и много граждани. Сред дошлите за събитието  бе и  почетният  председател на ВМРО и бивш вицепремиер Красимир Каракачанов.


Преди 120 години българите от Македония и Тракия, следвайки заветите на Левски, вдигнаха най-голямото и успешно организирано въстание за да довършат обединението на българския народ. Те се вдигнаха, опитвайки се да поправят голямата несправедливост, наложена от Великите сили с Берлинския договор, разпокъсал България и оставил двете области отново под турско робство. Илинденци не чакаха подарена свобода, а взеха съдбата си в собствените си ръце, за да я извоюват. Тези хора написаха с кръвта си една славна история и ни оставиха като наследство, за да не я забравяме“каза в тържественото си слово Красимир Каракачанов. 

Водещ на церемонията бе актьорът от Драматичен театър Пловдив - Симеон Алексиев, който в краткото си въведение припомни, че в историята на всеки един народ има определени личности, които остават такава трайна следа, че споменът за тях остава вечен.

 „Българската история не прави изключение.  Само трябва да споменем Васил Левски, Христо Ботев, Георги Бенковски, Тодор Каблешков, Хаджи Димитър, Владимир Вазов и много още, за да видим как делата на даден човек постигат онова, което поколения алхимици са търсили – тайната на безсмъртието. Има обаче и една особена категория хора, чиято история е забулена в тайна, за които се знае малко или това, което се знае е изпълнено с противоречия. Същевременно народът ги е увековечил в своите песни и стихотворения и като че ли съвкупното му съзнание знае за тях повече от обикновения човек. Илинденско-Преображенското въстание е пълно с такива примери. Такива са имената на Миле Попйорданов, Мамин Колю. Никола (Кольо) Коев Николов, Питу Гули, Донка Ушлинова…Към тези героични личности можем да добавим още хиляди мъже и жени, млади и стари, образовани и неуки“, припомни още Симеон Алексиев.

Въстанието избухва първо в Битолско на втори август  1903 г. (20 юли по стар стил) на Илинден, откъдето носи името си. На 6 август, Преображение Господне, то пламва и в Одринско, а на 14 септември, Кръстовден, започват четническите акции в Серския окръг. 

Неравната борба на въстаниците с редовната турска армия и башибозук продължава до края на октомври, когато въстанието е жестоко потушено и цялото население там е подложено на геноцид. В резултат следва масово преселване на българите от Македония към пределите на свободна България, припомни почетният председател на ВМРО.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Смолян тържествено отбеляза празникът на буквите

Кметът на Смолян Николай Мелемов награди 35 просветни и културни дейци с годишната награда на Общината на 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.  За втора поредна година Община Смолян отличи осем ученика, явили се и класирани на национален кръг на олимпиада или национални..

публикувано на 24.05.25 в 14:30

Пловдивчани се преклониха пред делото на Кирил и Методий

Хиляди се включиха в празничното шествие в Пловдив по повод  Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Честването продължава през целия ден като по традиция започна на площад „11 май“ пред ХГ „Св. св. Кирил и Методий“, където е разположен паметника на Светите братя. В Актовата..

обновено на 24.05.25 в 14:14

Седмици ще трябват на Хисаря да се възстанови от бурята

Изкоренени  дървета, щети по автомобили и покриви, унищожени паркове. Това са част от щетите от снощната градушка и силна буря в Хисаря, съобщи за Радио Пловдив кметът на града Ива Вълчева.   Припомняме, че през нощта бяха разчистени основните пътища и към момента няма затворени, но заради тежките поражения се отмени празничното шествие по повод..

обновено на 24.05.25 в 13:20

Ансамбъл „Тракия“ и Гвардейският духов оркестър с празничен концерт на площада

Специален празничен концерт очаква пловдивчани и гостите на града в Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност - 24 май, от 19 часа на сцената на пл. „Стефан Стамболов“. Празничната програма на община Пловдив, която включва събития през целия ден, ще завърши с Ансамбъл „Тракия“ и..

обновено на 24.05.25 в 13:20

В Пазарджик честваха празникът на българската азбука

С празнично шествие се отбеляза празникът на българската азбука и просвета в Пазарджик.  По повод 24 май, бе открита алея на знаменития скулптор проф. Величко Минеков, дарил на родния си град най-голямата в страната колекция от скулптури на открито, в градска среда. Новата алея „Проф. Величко Минеков“ започва от емблематичната сграда..

публикувано на 24.05.25 в 13:18