Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив почете годишнината от Илинденско-Преображенското въстание

8
Снимка: Радио Пловдив

С тържествени речи, почетна рота и поднасяне на венци на признателност в Пловдив тържествено бе отбелязана  120-та годишнина от избухването на Илинденско-Преображенското въстание.  На церемонията пред паметника на българите от Източна и Западна Тракия и Беломорска Македония, загинали  в национално-освободителните борби, присъсваха  кметът на Пловдив Здравко Димитров, общинари, военни и много граждани. Сред дошлите за събитието  бе и  почетният  председател на ВМРО и бивш вицепремиер Красимир Каракачанов.


Преди 120 години българите от Македония и Тракия, следвайки заветите на Левски, вдигнаха най-голямото и успешно организирано въстание за да довършат обединението на българския народ. Те се вдигнаха, опитвайки се да поправят голямата несправедливост, наложена от Великите сили с Берлинския договор, разпокъсал България и оставил двете области отново под турско робство. Илинденци не чакаха подарена свобода, а взеха съдбата си в собствените си ръце, за да я извоюват. Тези хора написаха с кръвта си една славна история и ни оставиха като наследство, за да не я забравяме“каза в тържественото си слово Красимир Каракачанов. 

Водещ на церемонията бе актьорът от Драматичен театър Пловдив - Симеон Алексиев, който в краткото си въведение припомни, че в историята на всеки един народ има определени личности, които остават такава трайна следа, че споменът за тях остава вечен.

 „Българската история не прави изключение.  Само трябва да споменем Васил Левски, Христо Ботев, Георги Бенковски, Тодор Каблешков, Хаджи Димитър, Владимир Вазов и много още, за да видим как делата на даден човек постигат онова, което поколения алхимици са търсили – тайната на безсмъртието. Има обаче и една особена категория хора, чиято история е забулена в тайна, за които се знае малко или това, което се знае е изпълнено с противоречия. Същевременно народът ги е увековечил в своите песни и стихотворения и като че ли съвкупното му съзнание знае за тях повече от обикновения човек. Илинденско-Преображенското въстание е пълно с такива примери. Такива са имената на Миле Попйорданов, Мамин Колю. Никола (Кольо) Коев Николов, Питу Гули, Донка Ушлинова…Към тези героични личности можем да добавим още хиляди мъже и жени, млади и стари, образовани и неуки“, припомни още Симеон Алексиев.

Въстанието избухва първо в Битолско на втори август  1903 г. (20 юли по стар стил) на Илинден, откъдето носи името си. На 6 август, Преображение Господне, то пламва и в Одринско, а на 14 септември, Кръстовден, започват четническите акции в Серския окръг. 

Неравната борба на въстаниците с редовната турска армия и башибозук продължава до края на октомври, когато въстанието е жестоко потушено и цялото население там е подложено на геноцид. В резултат следва масово преселване на българите от Македония към пределите на свободна България, припомни почетният председател на ВМРО.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Тежка катастрофа взе жертва на Околовръстното, дете е в болница

Жена загина при тежка катастрофа на Околовръстния път на Пловдив тази вечер след 19 часа.  На разклона за Първенец и Златитрап лек автомобил Мерцедес, управляван от жената, навлиза в лентата за насрещно движение и се блъска в товарен автомобил.  Тя загива на място, а  в болница е откарано малко дете. Движението в участъка е спряно и в двете посоки, като..

публикувано на 16.04.25 в 20:35

Съдът пусна срещу 25 000 лева Георги от делото "Дебора"

Пловдивският районен съд пусна под гаранция от 25 000 лв. Георги Георгиев от Стара Загора, който е подсъдим за насилието срещу Дебора Михайлова. Съдът се е мотивирал с това, че Георгиев е почти две години в ареста. Освен това съдебният състав е преценил, че Георги няма как да се укрие.  Адвокатите на подсъдимия обаче ще обжалват гаранцията пред окръжния..

публикувано на 16.04.25 в 20:16

Ученици събраха благотворително хранителни продукти

Ученици от 11 училища, които са част от Пловдивския ученически парламент, се включиха в набиране на трайни хранителни продукти в подкрепа на хора, които подпомага благотворителната организация „Каритас“. Учениците от СУ „Св. Климент Охридски“, СУ „Цар Симеон Велики“, ПГ по Битова техника, ХГ „Св.Св. Кирил и Методий“, ЕГ „Пловдив“, ЕГ „Иван..

публикувано на 16.04.25 в 15:20

Отвориха ценовите оферти за санирането на НБ "Иван Вазов"

Три от общо четири останаха фирмите, които участват в обществената поръчка за саниране на инженеринг на НБ „Иван Вазов“ Пловдив – това стана ясно, след като днес бяха отворени ценовите оферти на кандидатите. Най- ниската предложена  цена е 2 457 000 лева без ДДС при лимитна цена на община Пловдив от 2 725 400 без ДДС.  Другите две оферти са  2 712..

публикувано на 16.04.25 в 15:16

На опасното кръгово за Асеновград монтират нови 12 знака и 12 табели

За повишаване безопасността на движение при кръговото кръстовище при 14-и км на второкласния път Пловдив – Асеновград се монтират нови пътни знаци. Предприетите дейности при кръстовището при град Пловдив са в изпълнение на мерките в Плана за действие за обезопасяване на участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия. В момента се..

публикувано на 16.04.25 в 13:26