„Преди 120 години българите от Македония и Тракия, следвайки заветите на Левски, вдигнаха най-голямото и успешно организирано въстание за да довършат обединението на българския народ. Те се вдигнаха, опитвайки се да поправят голямата несправедливост, наложена от Великите сили с Берлинския договор, разпокъсал България и оставил двете области отново под турско робство. Илинденци не чакаха подарена свобода, а взеха съдбата си в собствените си ръце, за да я извоюват. Тези хора написаха с кръвта си една славна история и ни оставиха като наследство, за да не я забравяме“ – каза в тържественото си слово Красимир Каракачанов.
Водещ на церемонията бе актьорът от Драматичен театър Пловдив - Симеон Алексиев, който в краткото си въведение припомни, че в историята на всеки един народ има определени личности, които остават такава трайна следа, че споменът за тях остава вечен.
„Българската история не прави изключение. Само трябва да споменем Васил Левски, Христо Ботев, Георги Бенковски, Тодор Каблешков, Хаджи Димитър, Владимир Вазов и много още, за да видим как делата на даден човек постигат онова, което поколения алхимици са търсили – тайната на безсмъртието. Има обаче и една особена категория хора, чиято история е забулена в тайна, за които се знае малко или това, което се знае е изпълнено с противоречия. Същевременно народът ги е увековечил в своите песни и стихотворения и като че ли съвкупното му съзнание знае за тях повече от обикновения човек. Илинденско-Преображенското въстание е пълно с такива примери. Такива са имената на Миле Попйорданов, Мамин Колю. Никола (Кольо) Коев Николов, Питу Гули, Донка Ушлинова…Към тези героични личности можем да добавим още хиляди мъже и жени, млади и стари, образовани и неуки“, припомни още Симеон Алексиев.
Въстанието избухва първо в Битолско на втори август 1903 г. (20 юли по стар стил) на Илинден, откъдето носи името си. На 6 август, Преображение Господне, то пламва и в Одринско, а на 14 септември, Кръстовден, започват четническите акции в Серския окръг.
Неравната борба на въстаниците с редовната турска армия и башибозук продължава до края на октомври, когато въстанието е жестоко потушено и цялото население там е подложено на геноцид. В резултат следва масово преселване на българите от Македония към пределите на свободна България, припомни почетният председател на ВМРО.
Общинските съветници от ПП-ДБ в Пловдив сезират министерството на културата заради влошеното състояние на мозайките в Епископската базилика на Филипопол. В позиция до медиите те определят като абсурдни обясненията на заместник-кмета Пламен Панов, който, според тях, прехвърля отговорността върху Общински институт „Старинен Пловдив“ и подменя..
Депо за съхранение на цигари без бандерол е разкрито в пловдивското село Царацово при акция на ГДБОП под надзора на Районната прокуратура в Пловдив. Разкритите нелегални цигари са на стойност над 8 млн. лева . Това е втората подобна акция на прокуратурата и ГДБОП от последните дни в Пловдивско. На 19 ноември в складова база в село Скутаре..
Площадка за безопасност на движението ще открият в детска градина „Майчина грижа“ кметът на район „Централен“ Георги Стаменов и директорът на Областната дирекция на МВР ст. комисар Георги Машонов. Служители от сектор "Пътна полиция" под формата на игра ще покажат на малчуганите как да различават видовете пътни знаци, сигналите на светофара и..
Над 150 участници събира национална научна конференция, организирана от Педагогическия факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“. Поводът е 40-годишнината на Факултета , а в интердисциплинарния форум ще се включат настоящи и бивши преподаватели, партньори от други висши училища и образователни институции, както и от други факултети на ПУ. Това обяви..
Отдел "Местни данъци и такси" в Пазарджик няма да работи от 22 до 25 ноември поради надграждане на информационното оборудване и софтуера, информират от общинската администрация. Временно ще бъдат спрени всички видове услуги и справки за физически и юридически лица, отнасящи се към работата на отдела, включително плащания. Системата ще бъде..