„Преди 120 години българите от Македония и Тракия, следвайки заветите на Левски, вдигнаха най-голямото и успешно организирано въстание за да довършат обединението на българския народ. Те се вдигнаха, опитвайки се да поправят голямата несправедливост, наложена от Великите сили с Берлинския договор, разпокъсал България и оставил двете области отново под турско робство. Илинденци не чакаха подарена свобода, а взеха съдбата си в собствените си ръце, за да я извоюват. Тези хора написаха с кръвта си една славна история и ни оставиха като наследство, за да не я забравяме“ – каза в тържественото си слово Красимир Каракачанов.
Водещ на церемонията бе актьорът от Драматичен театър Пловдив - Симеон Алексиев, който в краткото си въведение припомни, че в историята на всеки един народ има определени личности, които остават такава трайна следа, че споменът за тях остава вечен.
„Българската история не прави изключение. Само трябва да споменем Васил Левски, Христо Ботев, Георги Бенковски, Тодор Каблешков, Хаджи Димитър, Владимир Вазов и много още, за да видим как делата на даден човек постигат онова, което поколения алхимици са търсили – тайната на безсмъртието. Има обаче и една особена категория хора, чиято история е забулена в тайна, за които се знае малко или това, което се знае е изпълнено с противоречия. Същевременно народът ги е увековечил в своите песни и стихотворения и като че ли съвкупното му съзнание знае за тях повече от обикновения човек. Илинденско-Преображенското въстание е пълно с такива примери. Такива са имената на Миле Попйорданов, Мамин Колю. Никола (Кольо) Коев Николов, Питу Гули, Донка Ушлинова…Към тези героични личности можем да добавим още хиляди мъже и жени, млади и стари, образовани и неуки“, припомни още Симеон Алексиев.
Въстанието избухва първо в Битолско на втори август 1903 г. (20 юли по стар стил) на Илинден, откъдето носи името си. На 6 август, Преображение Господне, то пламва и в Одринско, а на 14 септември, Кръстовден, започват четническите акции в Серския окръг.
Неравната борба на въстаниците с редовната турска армия и башибозук продължава до края на октомври, когато въстанието е жестоко потушено и цялото население там е подложено на геноцид. В резултат следва масово преселване на българите от Македония към пределите на свободна България, припомни почетният председател на ВМРО.
Премиерът Димитър Главчев отправи упрек към народните представители, че са излезли в дълъг отпуск, преди да са решили въпроса с бюджета за 2025 година. „Първите уверения бяха, че до 23 декември ще работи Народното събрание, за да приемат бюджета. След титанични мъки беше избран председател на Народно събрание. Първата заявка беше, че бюджетът..
Служебният премиер Димитър Главчев и служебният министър на енергетиката Владимир Малинов посетиха помпено-акумулиращата водноелектрическа централа (ПАВЕЦ) "Чаира" днес. Посещението е във връзка с приключилия ремонт на хидроагрегат 2. "Надяваме се до 2026 година да имаме още два ремонтирани хидроагрегата. Днес е исторически ден", каза министър..
Отпуснато е финансиране за ремонт на път в местността “Висината” в землището на село Труд, който свързва селото с държавния път Пловдив – Голям чардак. Това става възможно с вече подписано споразумение между Министерството на на регионалното развитие и благоустройството и община “Марица“ за дофинансиране на проекта за реконструкция. Пътят е..
С празнично разписание ще се движат автобусите на градския транспорт в Пловдив по Коледа и Нова година, съобщиха от общинското предприятие "Организация и контрол на транспорта". Днес автобусите ще работят с делнично работно време. На 24-ти и 31-ви декември автобусите ще се движат по празничен график до 20 часа. Припомням, че от общината..
Служебният министър-председател Димитър Главчев и министърът на енергетиката Владимир Малинов ще посетят ПАВЕЦ "Чаира" във връзка с приключилият ремонт на хидроагрегат 2. Това е част от възстановяването на уникалната централа, която преди две години спря да работи заради тежка авария на всички мощности. Причините за аварията все още не са изяснени...