Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Контролът върху изпълнителната власт трябва да е много по- силен

Нормална е нагласата от народните представители да са натоварени с очаквания и да променят законодателството, когато общественото мнение изисква това, каза в предаването "Точно днес" членът на правната комисия на НС, депутат от ГЕРБ - СДС Радомир Чолаков.

Ваканцията на депутатите беше прекъсната след случая с малтретираното момиче от Стара Загора и на първо четене Правната комисия прие на първо четене промени в НК, които завишават наказанията за насилие и агресия и вписаха "интимната връзка" в Закона за домашната насилие.

Чолаков е  скептичен, че това ще сработи като ефективна превенция, но така или иначе отговарят на обществените очаквания. Той акцентира върху спазването на законите, а не върху непрекъснатата им промяна,защото това всъщност отклонява вниманието от тези, които трябва да ги спазват.

Според депутата парламентът трябва да засили много повече контролната си функция чрез парламентарния контрол, в който изпълнителната власт отговаря . Контролът върху правителството е основата на демократичния процес, каза Радомир Чолаков.

Той отбеляза, че предложениието на неговата ПГ за промяна на Коституцията акцентира именно върху функциите на Инспектората в съдебната власт, за да се усилята вътрешните й контролни механизми.

Всички трябва да се съгласим, че гогато хората са на улицата, недоволни от съдебната система, всички трябва да се съгласим, че в нея има проблем, смята Чолаков.

"След като присъдата е "В името на народа...", народът трябва да е съгласен с тази присъда. Ако продължаваме така, както дасега, някой ще реши да обявява присъди на улицата, което ще е краят".

Радомир Чолаков обобщи, че в последните две години и половина сме в разпад на изпълнителната власт, всички органи са блокирали и сегашното провителство "леко се опитва да ги раздвижва". 

По повод на недоволството на хората от Цалапица след убийството на Димитър Малинов той коментира: "Това, че се сменят полицийски началници е оправдано и е знак, че така повече не може да продължава".

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54