Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"От криза в криза" е името на системата, в която живеем

Според психолога Пламен Димитров ние отдавна знаем, но таим тази публична тайна, че насилието в обществото ни е масивна, ценностна проява на кризата, в която живеем.

"От криза в  криза е името на системата, в която живеем".

Изтласкваме от съзнанието на примери, които дава всеки ден. И от този егоизъм на прикриваните реалности - тези реалности стават брутални, казва той. 

Според него това е хронично в България и е проникнало в самата тъкан на обществото. Не е достатъчно осветляването от последните дни, а системна промяна на мисленето, на начина, по който се вземат решения. 

Глобалното общество постави в центъра силата, силата на парите и трябва терапия на обществените норми, в които властва бруталния егоизъм, казва психологът.

Нормативната система, но е по- важна практиката на отговорните институции и практика на хората, които са презвани да създават правосъдие. И сега има закони, но има рискове законът да се използва за частни интереси.

След пандемията доверието към институциите в глобален мащаб отслабна. Но това доверие е функция от неефективно работещите институции, като съда например. Сега ние откриваме, че много хора, които са назначени за това, не са си свършили добре работата, камо ли да помислим за превенция, което правят зрелите общества.

"Културата, отношенията между хората, качеството на живота трябва да бъдат поставени като приоритет и от това да произтича справянето с всякакви ексцесии", каза прсихологът Пламен Димитров.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Бонус - малус" ще конкурира застрахователите

С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..

публикувано на 28.07.25 в 10:01

Зърнопроизводителите търпят загуби след жътвата

Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..

публикувано на 28.07.25 в 09:14

Безплатно тестват за хепатит В и С всички от 40 до 60 годишни

Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли.  Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“.  Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..

публикувано на 28.07.25 в 08:30

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20