Процесът цианотипия е разработен през 1842 година от английския учен и изследовател сър Джон Хершел. Използвал се е за прекопирането на архитектурни и корабни чертежи. Днес, тази техника служи като експериментална фотография и е често срещана в съвременното изкуство.
С техниката и приложението ѝ ще ни запознае, тази неделя в Пловдив, Илияна Григорова. „Работилница по цианотипия“ е събитието в СУ ”Св. Софроний Врачански", от 10.30 часа. Още информация във фейсбук страницата на събитието.
Илияна Григорова гостува в града под тепетата, по покана на клуб „Пътека“. Тя се занимава с цианотипия и аналогова фотография. Завършила е „Фотография и видео“ в Съндърланд, Англия, където се запознава с цианотипията. Основните теми в творчеството ѝ са връзките между хората и пространството, в което се намират, взаимодействието на околоната среда върху човешката психика и опазването на природата.
„Цианотипията е алтернативен фотографски процес. Използват се две субстанции, от които се получава светлочувствителна емулсия. Основно се работи върху хартия и текстил, но техниката може да се прилага и върху керамика, стъкло и дърво. Върху напоената основа се слага негатив или предмет, който експонираме на слънце, за няколко минути. Измиваме с вода и получаваме нашия син отпечатък. Химикалите се влияят само от UV лъчите в слънчевия спектър. Цианотипията е екологичен фотографски процес и не оставя негативен отпечатък върху почвите и водите. Процесът е разпространен и разпознаваем в Западна Европа. Има специализирани магазини, където се продават неща свързани с алтернативна фотография. В България е трудно да се намерят химикалите, които са нужни за този процес“, разказва Илияна Григорова, която е от Велико Търново.
В момента, тя работи по фотографски проект свързан със застрояването по родното ни черноморие и унищожаването на местообитания на птици, и диви животни.
За събитието в Пловдив и творческите си търсения, Илияна Григорова разказва в предаването „Вход свободен“.
Чуйте, в прикачения файл.
Собственикът на Ботев (Пловдив) Антон Зингаревич джиросва безвъзмездно 30 процента от акциите на клуба на "Сдружение ПФК Ботев". Това съобщиха от ръководството на клуба. В понеделник руският бизнесмен, който е с 10-годишна забрана за влизане в България, обяви решението си да се раздели с тези активи. След придобиване на акциите от Сдружението те ще..
Фототипното издание на „Златната книга на спортен клуб „Христо Ботев – Пловдив” от 1927 година бе представено снощи. Събитието бе организирано от бившия кмет на града Здравко Димитров и на него присъстваха президентът на Република България от 1997 до 2002 година Петър Стоянов, бившият собственик на футболен клуб Левски – Тодор Батков, инж. Никола..
Собственикът на Ботев (Пловдив) Антон Зингаревич обяви, че продава 30 процента от акциите на клуба. Той съобщи това в официално изявление в профила на "канарчетата" във Фейсбук и обясни, че за постигане на целите на "жълто-черните" през следващите години са необходими 10 милиона евро инвестиции. Руският бизнесмен има 10-годишна забрана за влизане в..
Левски и Ботев (Пловдив) очаквано отнесоха тежки финансови санкции след ексцесиите на трибуните на стадион "Георги Аспарухов" вчера. Агитките на двата отбора си размениха сигнални ракети преди началото на второто полувреме на срещата, която завърши при равенство 1:1. "Сините" са глобени с общо 11 300 лв за различни провинения, докато "канарчетата"..
Женският волейболен шампион на България Марица (Пловдив) победи ЦПВК (София) с 3:0 (25:14, 25:23, 25:17) гейма в първи полуфинален плейоф в Националната волейболна лига. Двубоят се игра в препълената зала „Строител“. Първият гейм започна равностойно, но маричанки взеха аванс при 9:7, стигна се до 15:8, а първата част свърши след успешна атака на Ива..