Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да въведем предмет "себепознание" в училище

„Тялото винаги следва душата. За да може тялото да извърши някакъв акт, преди това в душата трябва да има неща, които не са подредени по здравословния начин. Идеята за генералната превенция и за профилактика на психичното здраве трябва да бъде наложена, защото после може да има терапия, но винаги е по-добре да предотвратим.“ Това заяви психотерапевтът Мадлен Алгафари.

Тя припомни, че съществува и поговорка, която е по-стара от всички психотерапевтични науки, че лоша рана заздравява, но лоша дума не се забравя. „Изобщо нямаше да има професия психотерапевти, ако тези рани в душата не бяха нанесени“.

Със сигурност, наказанието е инструмент за постигане на промяна в съзнанието на насилниците, но  то е последната мярка. Трябва да се говори най-вече за просвета още от малки – какво е правилно, какви родители да бъдем, какво е грешно, какво разболява.

 Необходимо е да се говори за генерално променяне на себесъзнанието и затова терапевтите тръбят, че основната ни диагноза е неосъзнатостта. Всеобщото образоване в ранното детство като подход при родителите, би профилактирало по-късни прояви.

По думите на Алгафари, необходимо е да бъде извършена много предварителна работа, още преди да има проблем, за да може почвата, на която впоследствие би поникнал един проблем, да не му позволи това. Превенция е необходима и в медицината, и в психотерапията, и в  ограмотяването ни, по отношение на важните за живота неща. А това става с просвета на тези, на които им предстои да станат родители.

Мадлен Алгафари бе категорична, че работейки „с вътрешния свят“, знае, че преди случващото се да „излезе навън“, първо се е случило във вътрешния свят.

„Много пъти съм говорила как трябва да се въведе предмет себепознание в училище, защото, ако имаме яснота за себе си, ще бъдем и по-добри хора. А отвътре се вижда, че има повишени нива на тревожност, на стрес, затова има и лавина от хора, които искат да ходят на психотерапия, да изучават психология. Расте броят на хората, които искат да израстнат духовно“.

Като аргумент, тя заяви, че тръгването на терапия не означава, че искаш само да излекуваш нещо, а да станеш по-зрял, по-цялостен, по-щастлив, да си отвориш очите за истината, защото в матрицата има много неверни неща.

Алгафари бе категорична, че идва ново поколение родители, които четат, които искат да са здрави, които ходят на терапия и са много по-осъзнати.

„Да кажем и конкретните неща – има здравословен начин да бъдем агресивни.  Той казва истината, но не наранява. Конкретните неща, които се променят в разбирането им, ще променят и човечеството“.

Промяната в съзнанието обаче не може да се случи с вълшебна пръчка. Психологическите корени на бъдещото евентуално насилие се крият още в първите години, когато детето прохожда, подчерта Алгафари.

„Свръхгрижовната майка – орлица например, е агресор и това води впоследствие до нездрави прояви на агресия. Има стереотипи, които трябва да бъдат преобърнати.“

Тя бе категорична, че насилието съществува в много измерения на битието и винаги е реакция. Хората не се раждат агресивни.

„Агресията може да бъде нещо много положително. Раждането на дете например е агресия, поникването на пъпката - също. Въпросът обаче е как да тръгнем към другия – с добронамерено отношение, но отстоявайки се“.

Цялото интервю – звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18