Поводът за разговора с него са промените в Наказателния кодекс и в Закона за защита от домашното насилие и извънредното заседание на Парламента за гласуването им.
"До голяма степен усещането, което се създава за засилена криминогенна обстановка е свързано и с приложението на наказателния закон - органите, които са призвани да разследват, квалифицират, повдигат обвинения, да ги поддържат пред властта, особено в последните години имат доста инструменти в тази посока и като че ли не е лошо да поискаме от тях да бъдат малко по-настойчиви в упражняване на тези си правомощия", коментира Славов.
Според него фактите на непълноценно разследване и поддържане на обвинението, които провокираха законодателните промени, имат малко по-дълбока основа.
"Има една много неприятна тенденция на регионализация и оттам на капсулиране на системи като правораздавателната, МВР, различни изпълнителни агенции, които имат местни структури. Една реорганизация и феодализация. Между другото това беше една от причините за промени в Конституцията - ограничаване на мандатите на кметовете. Забелязва се, че този тип дела, когато са извършени от определена категория извършители, които имат доста силни позиции на местно ниво, биват удобно преквалифицирани в по-леки деяния, около тях не се вдига особено медиен шум и използвайки жаргона на тези среди, биват смачкани. По отношение на предложенията, които в момента вървят, доста важно и действително допринасящо за развитието на правото, предложение е това за криминализацията на унизителното отношение - действия, които не са насочени толкова към физическата цялост и интегритет на лицето, а към унижаването на неговото достойнство и крайното му злепоставяне в социума, в който живее, неговото дамгосване. Нещо, което е празнота в нашето законодателство и си заслужава да бъде обсъдено преодоляването на тази празнина", подчерта директорът на "Прозрачност без граници".
По думите му всичко това е резултат от една трайна практика на Съда по правата на човека в рамките на чиито решения, България е осъждана като държава за липсата на защита в тази посока. Той определи това предложение за промени в НК като навременно и мотивирано.
Славов допълни, че очакването, че чрез наказателна репресия ще се постигне нещо, е наивно, защото криминогенните фактори са много, като дори става въпрос за неща, които са функция на възпитанието, контрола, ценностната система и на цялостното функциониране на държавата. Според него не е възможно да съществува една система, която да функционира по-добре от сбора от останалите системи.
"Виждате, че дори тонът, който се създава в рамките на политическото управление на държавата, е такъв, че води до правен цинизъм. Не е възможно управлението на държавата да е извън правото и да почива на нихилизма, и да очакваме от гражданите да спазват дори закона за движение по пътищата, който е прагматичен закон и пази нашето здраве и живот на пътя", категоричен е юристът.
Той смята, че теоретично е възможно промените да бъдат приети в един ден и на второ четене, ако няма спор върху текстовете.
Още за предлаганите промени - в интервюто на Веселина Пеева с изпълнителния директор на "Прозрачност без граници".
Липсата на канализация в град Брезово създава сериозен проблем за жителите на града в горещините. Сигнал за това подаде един от жителите на града - Иван Добревски. По думите му заради изливането на обратни води в коритото на река Брезовска, която заради жегата е пресъхнала, в градчето се разнася непоносима миризма. Според Добревски преди..
Мониторинг на потреблението на вода в пловдивското село Брестовица започнаха от ВиК –Пловдив. До тук се стигна след като и тази година част от живеещите там страдат от безводие и повече от 10 дена чешмите им са пресъхнали. Решението беше взето на спешна среща между местното население, кмета на Брестовица, зам.-кмета на община Родопи Емилия..
Протестите, които ще видим днес, са граждански отпор и са свързани с поредния опит на някои политически фигури да използват държавата и силовите структури за разправа с политическите си опоненти. Това заяви в програма "Точно днес" политологът Георги Киряков. Според него именно затова тази гражданска акция ще има много по-широк отзвук, макар че..
Над 2700 заявления за целева помощ за отопление са подадени само за 15 дни за предстоящия зимен сезон – съобщи в интервю за Радио Пловдив Десислава Йорданова – началник на отдел „Социална закрила“ в дирекция "Социално подпомагане" - Пловдив. Тя уточни, че броят на хората, които желаят тази помощ се увеличава, в сравнение с миналата година...
Актуалното от поредните промени в образованието. На дневен ред излизат високите такси за висше образование, платена форма. От една страна идеята е да се обучават по-малко, но по-качествени студенти, но от друга това не се харесва на университетите. Битката за намаляване на таксите поведоха от Софийския университет, следват ги студенти от Велико..