„Нека законодателят не действа по този начин. Не се прави така. Не със законодателни промени на парче. Нашият Наказателен кодекс е сменян повече от 120 пъти. Това е много несериозно и е една голяма българска слабост, която продължаваме да правим“, това заяви в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив професор Огнян Герджиков по повод направените промени в Наказателния кодекс и Закона за защита от домашно насилие, които бяха приети от депутатите вчера след протести в защита на пострадалото 18 годишно момиче в Стара Загора.
Според него България има нужда от изцяло нов Наказателен кодекс.
„Наказателният кодекс има две части. Общата част, която е добра като цяло и е по европейски образци, но особената част, където са съставите на отделните престъпления, там, както казват младите е „мазало“ – непрекъснати промени, несъгласувания, на парче се работи. Не мога да разбера как на депутатите не им идва на ума, не се прави така. Сред депутатите има и качествени хора, които си дават сметка“, каза още професор Герджиков.
Той допълни, че има изцяло нов проект, но той отлежава, а депутатите работят на парче, под натиска на улицата, което е недопустимо за една правова държава.
Професор Герджиков смята, че приетите вчера промени няма да са действащи на практика в защитата от домашно насилие. Той коментира измененията на Закона за защита от домашно насилие, който вече включва и интимна връзка, но с условието, че такава е тази, която продължава 60 дни.
„Защото как ще се установява интимна връзка? Т я е интимна, а не публична, че да и броим дали е продължила 60 дни или 58. Това е много странно и е един волунтаризъм, който не отива на една държава в Европа. Ние сме държава, която трябва да имаме образци как се правят закони. Закони не се правят прибързано, на коляно, с оглед на проблемите на деня. Това е несериозен подход“, каза професор Огнян Герджиков.
Цялото интервю с професор Огнян Герджиков можете да чуете в звуковия файл.
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..
Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..
Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..