„Нека законодателят не действа по този начин. Не се прави така. Не със законодателни промени на парче. Нашият Наказателен кодекс е сменян повече от 120 пъти. Това е много несериозно и е една голяма българска слабост, която продължаваме да правим“, това заяви в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив професор Огнян Герджиков по повод направените промени в Наказателния кодекс и Закона за защита от домашно насилие, които бяха приети от депутатите вчера след протести в защита на пострадалото 18 годишно момиче в Стара Загора.
Според него България има нужда от изцяло нов Наказателен кодекс.
„Наказателният кодекс има две части. Общата част, която е добра като цяло и е по европейски образци, но особената част, където са съставите на отделните престъпления, там, както казват младите е „мазало“ – непрекъснати промени, несъгласувания, на парче се работи. Не мога да разбера как на депутатите не им идва на ума, не се прави така. Сред депутатите има и качествени хора, които си дават сметка“, каза още професор Герджиков.
Той допълни, че има изцяло нов проект, но той отлежава, а депутатите работят на парче, под натиска на улицата, което е недопустимо за една правова държава.
Професор Герджиков смята, че приетите вчера промени няма да са действащи на практика в защитата от домашно насилие. Той коментира измененията на Закона за защита от домашно насилие, който вече включва и интимна връзка, но с условието, че такава е тази, която продължава 60 дни.
„Защото как ще се установява интимна връзка? Т я е интимна, а не публична, че да и броим дали е продължила 60 дни или 58. Това е много странно и е един волунтаризъм, който не отива на една държава в Европа. Ние сме държава, която трябва да имаме образци как се правят закони. Закони не се правят прибързано, на коляно, с оглед на проблемите на деня. Това е несериозен подход“, каза професор Огнян Герджиков.
Цялото интервю с професор Огнян Герджиков можете да чуете в звуковия файл.
С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит. Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..
Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“. Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..
Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване. Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..
„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..
В навечерието на най-светлия български празник – 24 май – ви разказваме за издателя Христо Г. Данов или човекът, който дари книгата на българския народ. Освен основател на модерното книгоиздаване, книгопечатане и книгоразпространение той е бил и всеотдаен кмет на Пловдив. Името му е символ на наука и образование, на вяра в българина...