Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на Доспат алармира за опасен язовир

Снимка: БНР архив

В писмо до министър-председателя Николай Денков, директора на НЕК ЕАД Мартин Георгиев, председателя на НС Росен Желязков и министъра на околната среда и водите Юлиян Попов, кметът на община Доспат Елин Радев алармира за опасност от преливане на язовир "Доспат", ако напорната деривация Доспат-Тешел бъде спряна за ремонт. 

Преди дни в писмо до медиите от НЕК уведомиха, че изключват ВЕЦ Тешел заради ремонт на деривационен тръбопровод при централата, тъй като са установени линейни участъци с нарушена вътрешна панцеровка (облицовка). От компанията увериха, че са  предприели действия за установяване причините за аварията и се подготвят за извършване на възстановителни ремонтни работи при спазване на най-високи мерки за безопасност на околната среда, служителите и съоръженията.

В писмото до властимащите кметът Радев информира, че: "В общественото пространство усилено се говори за много сериозна повреда на напорния тръбопровод в участъка от яз. Доспат до ВЕЦ "Тешел". Говори се за повредени около 1,3 км. от тръбопровода, който е с диаметър от около 3 м. Вследствие на възникнал вакуум в деривацията, тръбопроводът е смачкан буквално до степен, липса на каквато и да е проводимост на вода. В общественото пространство циркулира информация, че ремонтът на съоръжението ще е с продължителност от  порядъка на 2 и повече години. Това означава, че след започване на ремонтните дейности, яз. Доспат ще поема води от естествени притоци и валежи, без да може да изпуска вода при нужда, освен през преливника. Според последната сводка за нивото на яз. Доспат на Предприятие "Язовири и каскади", Язовирен район "Родопи", от 01.08.2023г., яз. Доспат е завирен на 406 103 610 млн. куб. м. от възможни 449 248 693. 

Кметът на Доспат пита за безопасността на населението и какви мерки са взети. 

Ако в период на 2 и повече години язовир Доспат само поема и не може да изпуска вода, то неименуемо ще се стигне до преливане на вода през преливника. А при сегашното ниво на водата и при зачестилите поройни валежи напоследък, капацитетът до кота преливник ще бъде достигнат още наесен. При тази ситуация огромни маси вода ще се изливат от язовира без възможност за абсолютно никакъв контрол.

От областната управа в Смолян разпоредиха спешна проверка утре. "Няма непосредствена опасност за хората и няма да се стигне до преливане", увери зам.-областният управител Зарко Маринов.

По публикацията работи: Иванка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Червен код за горещини над 40 градуса, отново BG-Alert в Пловдив

И  за днес, и за утре е обявен червен код за опасно горещо време, не само в Пловдив , а и в още над 10 области на страната с очаквани температури над 41 градуса по Целзий.  Още в 10 часа сутринта, продължиха предупредителните съобщения от системата BG-Alert по мобилните телефони на фона на силен звуков сигнал: Предупреждение! Високи..

обновено на 26.07.25 в 10:15

Хеликоптери от авиобаза "Крумово" гасят пожара в Благоевградско

Втори хеликоптер от авиобаза Крумово се  включи днес  в гасенето на пожара в района на село Илинденци, съобщиха от Министерството на отбраната. Военнослужещите с хеликоптер Ми-17 излетяха в 15:38 ч. от 24-та авиобаза, за да подпомогнат действията. Ситуацията с горския пожар над благоеградското село Илинденци в  община Струмяни се усложни..

публикувано на 26.07.25 в 10:15

Катаджията, поискал 1200 лева подкуп, остава в ареста

Окръжният съд в Пловдив остави за постоянно в ареста пътния полицай Димитър Брадов, обвинен в получаване на подкуп от 1200 лева.  Инспекторът поискал парите от собственик на автомобил, който не бил регистриран в посочения от закона двумесечен срок. За да реши проблема на нарушителя, Брадов поискал среща с него и сумата от  1200 лева. Собственикът..

публикувано на 25.07.25 в 16:43

BG-Alert предупреди за опасни жеги и силен вятър в Пловдив

Системата за ранно предупреждение BGAlert се задейства заради опасно високите температури до неделя. Вероятността от възникване на пожари е сериозна.  Очакват се и силни пориви на вятъра.  Системата в Пловдив и областта се задейства в 16 часа. Властите предупреждават за повишено внимание и спазване на превантивните мерки.По този начин се цели да..

публикувано на 25.07.25 в 16:13

Арестуван е пътен хулиган, размахвал мачете в Асеновград

Районна прокуратура-Пловдив привлече като обвиняем и задържа   в ареста 54-годишен мъж за пътно хулиганство в Асеновград. След като решил, че друга кола му засича пътя, обвиняемият започнал да я преследва.  Двата автомобила спрели на едно от кръстовищата в Асеновград, на което 54- годишният мъж слязъл от своята, не само започнал да ругае и обижда..

публикувано на 25.07.25 в 16:00