Световна премиера на клавирен квинтет „Каменна следа“ ще се състои в Епископската базилика на Филиполол. Произведението, чиито автор е Добринка Табакова, е написано по поръчка на Фондация „Неотъпкана пътека“ с финансовата подкрепа на Фондация за нова музизка „Ернст фон Сименс“.
Добринка Табакова е родена в Пловдив, но от 1991 г. живее и твори в Лондон, където завършва консерваторията „Гилдхол“ и получава докторска степен от Кингс Колиндж Лондон. Дебютният й авторски албум „Струнни пътеки“, издаден от германската звукозаписна компания ЕСМ Records, е номиниран за награда „Грами“ в категория „Най-добър класически компендиум“.
Табакова е носител на наградата за химн на Златния юбилей на кралица Елизабет II и Първа награда и медальон на Конкурса за хорова творба на фондация „Сорел“ в Ню Йорк. Вторият авторски албум на Добринка Табакова с хорова музика, изпълнена от Труроския катетдрален хор с Концертния оркестър на Би Би Си, бе избран за един от най-добрите албуми на 2019 г. от критиците на списание „Грамофон“.
Събитието се осъществява с подкрепата на община Пловдив.
Пред радио Пловдив Добринка Табакова подчерта, че проектът "Неотъпкана пътека" е създаден от ангажираните с него музиканти и пловдивчани с идеята да остават по-дълго в родината, за да повдигат духа на хората.
"Нашата приятелска връзка започна най-напред в интернет и физически се запознахме на Античния театър. Така че Пловдив е важен център за нашето приятелство и съвместната ни музикална дейност, които изграждаме вече 17 години."
Табакова бе категорична, че като пловдивчанка, е убедена, че Епископската базилика на Филипол е шедьовър на раннохристиянското изкуство на мозайката и символите, които са забележителни с огромната си площ и красота.
"А идеята за камъка, неговата издържливост и посланията му са отвъд вековете. Исках да изразя всички тези емоции, които бяха много силни и исках да ги предам в произведение, което да посветя на петия юбилей на фестивала и на енергията и каузата, които моите приятели влагат в него."
Интервюто - звуковия файл:
Много са въпросите, които проф. Георги Каприев поставя в книгата си "Българските разломи". Аз си избирам ето този - защо преходът ни склерозира в трудна за променяне структура? И наистина ли всичко, което ни се случва днес, е още от началото на българската обществена тъкан? Защо ни липсва духовен аристократизъм??? Слушайте разговора в..
Първа самостоятелна изложба в Пловдив открива Анелия Николова в галерия Elysium. Експозицията включва произведения, създадени през последните две години, вдъхновени от музиката на Рахманинов, Бах, Григ, Равел, Вивалди и Брамс, от литературата на Итало Калвино, Милош Църнянски и Ерик-Еманюел Шмит, както и от поезията на Збигнев Херберт...
На този свят има два вида хора – едните харесват Мечо Пух, другите го обожават. Да, чувал съм, че според някои Малкият Принц на Екзюпери например звучи прекалено романтично, дори леко лигаво. Срещал съм объркани души, които не просто не харесват, а направо не понасят историите за Алиса на Луис Карол. Единственият човек обаче, който със сигурност не е..
Младата пловдивска художничка Петя Доненчева открива изложба маслена живопис в Градската художествена галерия. Представя 74 картини, които са рисувани през последните 4 години. Платната разкриват свят, в който се съчетава класическият натюрморт с емоцията на съзерцателния пейзаж. Характерни за Доненчева са наситените цветове. Изложбата носи..
Античният фестивал „Диоклецианополис – кръстопът на времето“ се открива днес в Хисаря. Това е второто му издание като тази година ще бъде посветен на един от най-вълнуващите аспекти на всяка култура – храната и гастрономията. Диоклецианополис, познат със своето богато историческо наследство, ще възкреси традициите на древните цивилизации, които..