Световна премиера на клавирен квинтет „Каменна следа“ ще се състои в Епископската базилика на Филиполол. Произведението, чиито автор е Добринка Табакова, е написано по поръчка на Фондация „Неотъпкана пътека“ с финансовата подкрепа на Фондация за нова музизка „Ернст фон Сименс“.
Добринка Табакова е родена в Пловдив, но от 1991 г. живее и твори в Лондон, където завършва консерваторията „Гилдхол“ и получава докторска степен от Кингс Колиндж Лондон. Дебютният й авторски албум „Струнни пътеки“, издаден от германската звукозаписна компания ЕСМ Records, е номиниран за награда „Грами“ в категория „Най-добър класически компендиум“.
Табакова е носител на наградата за химн на Златния юбилей на кралица Елизабет II и Първа награда и медальон на Конкурса за хорова творба на фондация „Сорел“ в Ню Йорк. Вторият авторски албум на Добринка Табакова с хорова музика, изпълнена от Труроския катетдрален хор с Концертния оркестър на Би Би Си, бе избран за един от най-добрите албуми на 2019 г. от критиците на списание „Грамофон“.
Събитието се осъществява с подкрепата на община Пловдив.
Пред радио Пловдив Добринка Табакова подчерта, че проектът "Неотъпкана пътека" е създаден от ангажираните с него музиканти и пловдивчани с идеята да остават по-дълго в родината, за да повдигат духа на хората.
"Нашата приятелска връзка започна най-напред в интернет и физически се запознахме на Античния театър. Така че Пловдив е важен център за нашето приятелство и съвместната ни музикална дейност, които изграждаме вече 17 години."
Табакова бе категорична, че като пловдивчанка, е убедена, че Епископската базилика на Филипол е шедьовър на раннохристиянското изкуство на мозайката и символите, които са забележителни с огромната си площ и красота.
"А идеята за камъка, неговата издържливост и посланията му са отвъд вековете. Исках да изразя всички тези емоции, които бяха много силни и исках да ги предам в произведение, което да посветя на петия юбилей на фестивала и на енергията и каузата, които моите приятели влагат в него."
Интервюто - звуковия файл:
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.
Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Момо или животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари. Представлението е предназначено за възрастната аудитория. Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева,..
"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..
За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..
Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..