Световна премиера на клавирен квинтет „Каменна следа“ ще се състои в Епископската базилика на Филиполол. Произведението, чиито автор е Добринка Табакова, е написано по поръчка на Фондация „Неотъпкана пътека“ с финансовата подкрепа на Фондация за нова музизка „Ернст фон Сименс“.
Добринка Табакова е родена в Пловдив, но от 1991 г. живее и твори в Лондон, където завършва консерваторията „Гилдхол“ и получава докторска степен от Кингс Колиндж Лондон. Дебютният й авторски албум „Струнни пътеки“, издаден от германската звукозаписна компания ЕСМ Records, е номиниран за награда „Грами“ в категория „Най-добър класически компендиум“.
Табакова е носител на наградата за химн на Златния юбилей на кралица Елизабет II и Първа награда и медальон на Конкурса за хорова творба на фондация „Сорел“ в Ню Йорк. Вторият авторски албум на Добринка Табакова с хорова музика, изпълнена от Труроския катетдрален хор с Концертния оркестър на Би Би Си, бе избран за един от най-добрите албуми на 2019 г. от критиците на списание „Грамофон“.
Събитието се осъществява с подкрепата на община Пловдив.
Пред радио Пловдив Добринка Табакова подчерта, че проектът "Неотъпкана пътека" е създаден от ангажираните с него музиканти и пловдивчани с идеята да остават по-дълго в родината, за да повдигат духа на хората.
"Нашата приятелска връзка започна най-напред в интернет и физически се запознахме на Античния театър. Така че Пловдив е важен център за нашето приятелство и съвместната ни музикална дейност, които изграждаме вече 17 години."
Табакова бе категорична, че като пловдивчанка, е убедена, че Епископската базилика на Филипол е шедьовър на раннохристиянското изкуство на мозайката и символите, които са забележителни с огромната си площ и красота.
"А идеята за камъка, неговата издържливост и посланията му са отвъд вековете. Исках да изразя всички тези емоции, които бяха много силни и исках да ги предам в произведение, което да посветя на петия юбилей на фестивала и на енергията и каузата, които моите приятели влагат в него."
Интервюто - звуковия файл:
С „ Живописни рисунки “ на Бояна Попова Градската художествена галерия сложи началото на новия си изложбен афиш за 2025 г. Картините на художничката са дръзки, метафорични, лаконично анекдотични. В тях са закодирани човешките емоции, видяни през погледа на Бояна Попова. Сред често срещаните образи са котките и човешките форми...
„За киното и хората през погледа на Деян Статулов“ е темата на първата среща за 2025 година в литературен клуб Spirt &Spirit. Модератор на разговора с доц. Статулов ще е Александър Секулов. 51 съвременни творци споделят свои истории от света на българското кино в книгата „Между два кадъра“. Сред героите на книгата са Ана Пападопулу, Васил..
Красимир Лозанов, търговски директор на издателство "Жанет 45" ще оповести статута на Националната награда за поезия "Иван Николов". Тя е учредена от „Жанет 45“ през 1994 г. Нейната цел е да отличи и подкрепи български автори за високи постижения в поезията. Тази година призът ще бъде връчен по-късно - на 21 март, обясни Лозанов. Една от причините е,..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 11 . 01. 2025г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге Рубрика „Напълно непознати“ Кърт Вонегът. Земетръс. 3. изд., 256 стр., ок. 4А, Кръг, 2024. Цочо Бояджиев (съст). Антология на едното стихотворение. 114 стр., 4А, УИ „Св. Кл. Охридски“, 2024. Майкъл..
Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров открива фотоизложба, заснета по време на научни експедиции в сърцето на дивата природа на Африка. Мотото на фотоизложбата е " Дивата Африка " и тя ще започне със специално подготвена презентация. Изложбата включва селекция от снимки на едни от най-красивите и впечатляващи видове..