Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Месец на село“ открива „Сцена на кръстопът“

27-то издание на Есенния международен фестивал „Сцена на кръстопът“ се открива със спектакъла „Месец на село“, режисиран от Маргарита Младенова.

И тази година е спазена традицията откриващата пиеса да е на домакина – Драматичен театър – Пловдив и студентите на проф. Младенова от НАТФИЗ „Кръстю Сарафов“. Младите артисти вече репетират дипломния си спектакъл по пиесата "Месец на село" на Иван Тургенев.

В програмата са селектирани спектакли на Народния театър, Младежкия театър, Театър "Българска армия", Драматичен театър-Плевен, Драматичен театър "Адриана Будевска", Сатиричния театър, Театър 199, Малък градски театър "Зад канала", фондация "Ден Гри".

На фестивала ще гостува Народен театър "Йордан Хаджиконстантинов - Джинот" - Велес, Република Северна Македония, със спектакъла "Няма ток за електрическия стол" от Александър Секулов с режисьор Деян Пройковски и с премиерата на "Едуард II" на режисьора Андрий Жолдак - съвместен проект на македонската трупа и Пловдивския театър.

Театрално сдружение "Реон" от Атина е другото международно участие на фестивала. Артистите ще представят спектакъла "Елена" по Еврипид.

Общо 19 спектакъла има в програмата на Есенния международен фестивал „Сцена на кръстопът“. Те са придружени с множество съпътстващи събития, сред които е и изложбата  „Стефан на 80: години любов“. В нея са събрани лични архивни снимки на актьора, които не са показвани досега.

Откриването на фестивала е на 10 септември.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Елин Рахнев е носител на Голямата награда "Орфей"

Елин Рахнев получи Голямата награда „Орфей“ за изключителен принос към поезията.  Наградата му бе връчена на откриването на Осмото издание на Международния фестивал на поезията „Орфей“ – Пловдив 2025. Елин Рахнев е шестият носител на отличието на Международния фестивал за поезия „Орфей“ – Пловдив при неговото осмо издание. Голямата награда..

публикувано на 09.05.25 в 12:28

Разговор за свободата с поета Стефан Цанев в "Срещи"

В българския месец на духа със Стефан Цанев говорим за свободата....  "Свободата е много жестоко нещо. Тя те лишава от оправданието, че някой друг е виновен за твоето нещастие" - любимото ни оправдание и мрънкане.... Говорим и за демокрацията, която според поета убихме още в зародиша й.... Говорим си и за изкуството, което не може и не бива да бъде..

публикувано на 09.05.25 в 10:59

Стефан Божков открива изложба в галерия „Червеното пони“

С изложба на художника Стефан Божков галерия „Червеното пони“ в Пловдив открива новия сезон на 10 май. Това е петото представяне на художника в пловдивската галерия. „Експозицията е от 20 картини, които ще бъдат смесена техника на платно, издържани в характерния за него стил. Той е един неподражаем съвременен български автор, който..

публикувано на 09.05.25 в 10:17

"Литерапопули" се открива на 13 май в студио 1 на Радио Пловдив

В Пловдив през следващата седмица се открива Международният Литературен фестивал „Литерапопули” . Тук пристигат  международно признати писатели и поети, сред които Хорхе Волпи, Йоланда Гонзалес, Мемпо Джардинели. От 13 до 18 май пловдивската публика ще има възможността да се срещне с авторите. Откриването е на 13 май в Първо студио..

публикувано на 09.05.25 в 08:00

Премиера на пиесата "Берлин, Берлин" в Драматичния театър

Премиера на спектакъла „Берлин, Берлин“ ще се състои тази вечер в Драматичния театър в Пловдив.  Автори на пиесата са Жералд Сиблерас и Патрик Одкьор, а постановката е под режисурата на Стоян Радев. Сценографията е дело на Никола Тороманов.  Участват актьорите Тодор Дърлянов, Радина Думанян, Мария Сотирова, Добрин Досев, Ивайло Христов и др...

публикувано на 09.05.25 в 06:40