Иван Игов е автор на училищната програма по психология и един от основоположниците на професията “Училищен психолог” у нас. Автор е както на държавните стандарти по психология в средните училища, така и на книги, учебници, ръководства и публикации по специалността.
Той коментира идеята на министъра на образованието за повече психолози в училищата. Припомни, че още преди години е работил по проект за справяне с насилието в училище и още тогава са алармирали, че бъдещите насилици в обществото в момента се намират в училище и, ако искаме да справим с проблема, трабва работа именно там.
Тези дни виждаме доказателството, каза Иван Игов.
Според него едно от задължителните неща, които трябва да се случат е да се премахнат огромните училища, в които вместо 300 учат 1300 деца на две смени, смесват се поколения, разпространява се и лошият пример. Различно е в по- малките градове, където има начално, основно училище и гимназия, децата се чувстват много по- добре и намалява насилието между тях.
Игов посочи, че идеята за повече психолози в училищата е добра, но трудно осъществима, защото няма толкова на брой и добре обучени специалисти. МОН трябва да се съзаде методичен център за училищни психология, което и предложение на дружеството на психолозите, но то залежава по чекмеджетата от години.
Той смята за недобра идеята за медиатори в училище, защото медиаторите не са хората, които могат да се правят с тормоза в училище. Децата - насилници са в същото време и жертви.
Иван Игов адмирира втората дата за изпити след седми клас, както и промените на учебните програми, защото, че най- дискраминативната част в образоването е материалът, който не е съобразен с възрастта им.
По думите му децата първо виждат насилието в семейството, след това го пренасят и в училище и без програмите, които иначе са написани, но неприложени - насилниците, които преди 10 години са били в училище - вече са на улицата.
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..