128 години от основаването си ще отбележи тази година Българският туристически съюз, чиито основатели са писателите Алеко Константинов и Иван Вазов.
За дигитализирането на обектите от Националното движение „Опознай България – 100 национални туристически обекта“, за туристическите маркировки и хижите, за планинските водачи говорим с Венцислав Венев – председател на Българския туристически съюз (БТС).
"Нашата идея е да дигитализираме не само 100-те национални обекта, а голяма част от дейността на Българския туристически съюз, за да можем да предложим по-лесна и удобна за ползване услуга. Следващия месец ще направим първите проби с дигитализирано приложение на телефоните, с което е изключително лесно регистрирането на туристите, посещаващи някой от 100-те туристически обекта", разказа Венцислав Венев.
Той обясни, че с QR код ще могат да се четат табелите на съответния обект и по GPS-а на телефона ще бъде удостоверявано местоположението на туриста. Веднага ще се "постави" дигитален печат в неговата дигитална туристическа книжка. "Ще важат и хартиените туристически книжки", увери председателят на БТС.
"Има и много сериозни награди. Два автомобила ще бъдат изтеглени на томбола в края на годината за всички, които имат 100 събрани печата или 100 марки. Очакваме масово участие чрез дигитализирането на обектите", допълни Венцислав Венев.
Едни от първите обекти, които ще бъдат дигитализирани, са в София и Пловдив.
За ремонта на високопланинските хижи и обекти ще продължим да разчитаме на държавата, но работим непрекъснато по обновяването на туристическите маршрути и обектите за настаняване.
Туристическите пътеки и тяхното описание също ще влезе в дигитализирането на обектите, това е много важно за сигурността и за работата ни с Планинската спасителна служба, посочи председателят на БТС.
"Хижите не са хотели, друга е тяхната задача", допълни Венев в коментар за поведение, което толелира превръщането на хижите в увеселителни заведения.
Цялото интервю на Яница Марова с Венцислав Венев, председател на БТС, е в прикачения файл.
Община „Марица“ започва поетапно въвеждане на разделно събиране на отпадъци. Шест села ще участват в инициативата, това са Труд, Трилистник, Скутаре, Войводиново, Маноле и Царацово. Проектът стартира днес от Царацово, като селото е първото, в което жителите получават тази възможност. Кметът на Царацово Димитър Петров съобщи, че за кампанията..
Смъртта на 12- годишната Сияна предизвика протести, гняв, негодувание, мъка и искане за оставки в ръководството на АПИ. За съжаление през последните години това не е нито първият, нито последният трагичен случай на пътя, коментира пред Радио Пловдив председателят на Съюза на автомобилистите в България Емил Панчев. Той посочи, че през последните..
Европа не е в ситуация да ескалира търговска война със САЩ. Това коментира икономиста Георги Вулджев по повод въведените от САЩ широкообхватни мита. Той обясни, че ние сме зависимата страна, защото имаме търговски излишък. Това дава възможност на Тръмп да налага мита на много повече европейски стоки, отколкото ЕС на американски...
В Световния ден на здравето десетки пловдивчани, въпреки априлския сняг, се включиха в кампанията на община Пловдив за безплатно измерване на кръвно налягане и кръвна захар. Инициативата е под надслов "Самоконтролът е ключът към здравето! Погрижи се за себе си!" и се проведе в общинските ДКЦ-та. С търпение и внимание в ДКЦ 1 медицинският..
Световният ден на здравето, 7 април, през тази година е по темата: " Остаряване и здраве: Доброто здраве добавя живот към годините" . В програма "Точно днес" говорим за важните акценти на подобни кампании и честитим празника на лекарите и здравните работници с проф. д-р Румен Стефанов дм, ръководител на катедра "Социална медицина и обществено..