128 години от основаването си ще отбележи тази година Българският туристически съюз, чиито основатели са писателите Алеко Константинов и Иван Вазов.
За дигитализирането на обектите от Националното движение „Опознай България – 100 национални туристически обекта“, за туристическите маркировки и хижите, за планинските водачи говорим с Венцислав Венев – председател на Българския туристически съюз (БТС).
"Нашата идея е да дигитализираме не само 100-те национални обекта, а голяма част от дейността на Българския туристически съюз, за да можем да предложим по-лесна и удобна за ползване услуга. Следващия месец ще направим първите проби с дигитализирано приложение на телефоните, с което е изключително лесно регистрирането на туристите, посещаващи някой от 100-те туристически обекта", разказа Венцислав Венев.
Той обясни, че с QR код ще могат да се четат табелите на съответния обект и по GPS-а на телефона ще бъде удостоверявано местоположението на туриста. Веднага ще се "постави" дигитален печат в неговата дигитална туристическа книжка. "Ще важат и хартиените туристически книжки", увери председателят на БТС.
"Има и много сериозни награди. Два автомобила ще бъдат изтеглени на томбола в края на годината за всички, които имат 100 събрани печата или 100 марки. Очакваме масово участие чрез дигитализирането на обектите", допълни Венцислав Венев.
Едни от първите обекти, които ще бъдат дигитализирани, са в София и Пловдив.
За ремонта на високопланинските хижи и обекти ще продължим да разчитаме на държавата, но работим непрекъснато по обновяването на туристическите маршрути и обектите за настаняване.
Туристическите пътеки и тяхното описание също ще влезе в дигитализирането на обектите, това е много важно за сигурността и за работата ни с Планинската спасителна служба, посочи председателят на БТС.
"Хижите не са хотели, друга е тяхната задача", допълни Венев в коментар за поведение, което толелира превръщането на хижите в увеселителни заведения.
Цялото интервю на Яница Марова с Венцислав Венев, председател на БТС, е в прикачения файл.
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..
Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов , преподавател в Медицински..
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..