"Вярно е, че се завъртя името на Алексей Петров покрай съставянето на кабинета, но нека да кажем, че Алексей Петров винаги е обичал да бъде виждан в прожекторите сред най-важните хора на държавата и няма да се изненадам, ако се окаже, че слуховете, че той е асистирал на раждането на коалиционното правителство, са слухове, които имат една или друга връзка със самия Алексей Петров. Така че и, ако това е вярно и има такива подозрения, не прави чест на президента да използва едно криминално деяние, каквото без съмнение е убийството на Алексей Петров за извличане на политически дивиденти в една доста напрегната политическа ситуация, в която се намираме в момента", каза Смилова.
Тя припомни, че не за първи път президент би се опитал да създаде политически проект и посочи, че Радев се опитва да изземе инициативата по такива националистически теми от БСП и от "Възраждане".
"Това вероятно подготвя различни възможности за излизане от президентството след няколко години, когато започне да изтича мандата му. Вероятно той подготвя различни възможности за себе си, като една от темите е за националната идентичност и суверенитета, която е използвана от президента Радев вече системно. Може би беше политическа грешка от страна на кабинета, предвид многото задачи в страната, точно в този момент да се повдига тази тема за смяна на националния празник. Не мисля, че сега беше времето, политически няма как тази тема да изиграе добра роля в напрегнатата политическа ситуация", бе мнението на политолога.
Според нея президентът Радев всъщност се опитва да намери тема, по която да атакува управляващите и която има по-голям потенциал да спечели сърцата и умовете на по-голямата част от гражданите. Затова националистическите теми, свързани със суверенитет, с идентичност се повдигат, когато по другите политики не може да се намери съгласие.
"От тази гледна точка напълно разбираемо е това, което Радев прави, то е от арсенала на редица националпопулисти в целия свят, които използват такива символни въпроси, некасаещи ежедневната политика, която е много разделяща, за да консолидират подкрепа за своите политически проекти", обясни Смилова.
По думите ѝ целта е поляризация и засилване на противопоставянето в обществото, от което популисти и националпопулисти много печелят.
"Те винаги говорят на езика на "ние обикновените хора, среду тях - корумпираните". И в момента президентът, който е на най-висока позиция в държавата, се опитва да играе ролята на говорител на народа срещу елита. Това е често срещана ресурсна фигура и носи известен успех, а дали това задълбочава действително противопоставянето в обществото - смятам, че вече сме достигнали до едно противопоставяне, което може да бъде задълбочено, но то вече е факт и е най-вече по линията русофили и русофоби, маргинализиране на България в евроатлантическите структури, от които сме избрали да бъдем част. Това е разделителната линия в момента и тази разделителна линия се инструментализира от различни политически играчи за извличане на политически дивиденти", подчерта политологът.
Според нея националистическият и русофилският вот най-вероятно ще бъде разделен на местните избори, особено в страната, където може да има консолидация около един кандидат, който да изразява националистически, евроскептични и по-русофилски нагласи.
"Интересното, което трябва да се наблюдава е дали ще успеят по места да издигнат един кандидат БСП и "Възраждане", но мисля, че по-скоро това няма да се случи. От тази гледна точка, тъй като националистическият и русофилският вот най-вероятно ще бъде разделен, ми се струва малко вероятно да се случи тези националистически формации да се обединят зад една фигура. А когато са разделени, кандидатът лесно ще бъде победен от други кандидати, които са изразители на алтернативата в обществото ни - евроатлантическата интеграция", прогнозира Ружа Смилова.
Тя смята също, че е вероятно да има опит за отнемане на правомощията на президента. И допълни, че цялата реторика на Румен Радев в момента е заради това, че от редовното правителство се опитват да овладеят постовете в държавата, които държавният глава през назначените от него кабинети овладя през последните две години.
"Безконтролната власт на президента Радев в политическата криза беше и основната събираща сила на тази трудна коалиция, която виждаме в момента да управлява страната", заключи Смилова.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..