Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ковид е все още тук, но се боледува по-леко

Наред с тичипичните летни вируси и чревни инфекции все още има и пациенти, които са с ковид и макар, че протича с по-малко усложнения не бива да го забравяме. Това коментира в интервю за програма "Точно днес" д-р Жанета Демирева, общопрактикуващ лекар с практика в Пловдив и Стамболийски

Тя уточни, че симпотмите са много типични и лекарите ги разпознават веднага, а теста доказва заразата. Според нейните наблюдение през последните месеци ковид се среща по-често при малките пациенти. 

Д-р Демирева посочи, че при останалите вирусни заболявания картината леко се успокоява след юли, когато е имало сред нейните пациенти доста болни с чревни инфекции. 

"Като цяло боледуват най-често и най-тежко децата между 2 и 4 години. При по-малките деца трябва да се вземат по-бързо мерки, защото при тях заболяванията протичат  с по-голяма скорст и усложненията могат да настъпят по-бързо и да бъдат по-драстични. Имам предвид, че на първо място децата, които повръщат и имат диарични изхождания, много лесно се обезводняват, заради високата температура и загубата на течности. Родителите бързо трябва да се консултират с личния лекар, какви мерки да започнат в къщи  да правят  като  диета и даване на необходимите медикаменти. И съответно да си насрочат посещение при лекаря, ако състоянието на детето се влошава, обясни д-р Демирева. 

При по-големите деца родителите също трябва да се консултират с личния лекар и да се следи състоянието им, а ако до няколко дни няма подобрение и температурата продължава, детето трябва  да се заведе на преглед. 

Общопрактикуващият лекар допълни, че при летните вируси децата много често вдигат много висока температура над 39 градуса. В нейната практика са отчетени няколко температурни гърча и тогава се налагат много бързи мерки.

Тя посочи, че високите температури благоприятстват увеличаването на стомашно-чревните инфекции, както и хранителните разтройства. 

Д-р Демирева отново припомни, че в  горещите дни, които продължават и този месец, е важно възрастните, хората с хронични заболявания и малките деца да не излизат в обедните и следобедните часове, когато слънцето е най-силно и най-опасно.

Цялото интервю и още съвети за здравето от д-р Демирева може да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Елена Крушкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34