Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ара Маликян: Изкуството е честно и свободно

4
Снимка: Антон Корбийн и BG Sound Stage

Ще слушаме испанския виртуоз на 3 септември в Античния театър

Той е експериментатор, откривател и пътешественик – от Европа, през Близкия Изток до Латинска Америка, и из необятната вселена на музиката, където се разхожда из най-различни жанрове. Владее ги, покорява ги и ги предава на публиката с типичния негов отпечатък – страстта, наречена „Ара Маликян”.

Прочутият испански цигулар за пореден път гостува у нас. За концерта си на 3 септември той избра емблемата на Пловдив, а и на цяла България -  Античния театър.

Бил е концермайстор на Кралския симфоничен оркестър на Мадрид в продължение на 7 години, провъзгласен е за цигулар №1 на Испания, продал е над 100 000 копия на албума си, „Годишните времена” на Вивалди и номиниран за Латино Грами. Преди години, обаче, решава, че светът на класическата музика му е тесен, създава свой оркестър и започва да пише музика и да оформя своя стил между класиката, източните ритми, латиното, рока и най-различни музикални традиции.

Къде се идентифицираш – в рока или в класиката?

Не се идентифицирах в класическия свят, а по-скоро в рока или както искате да го наричате. Не обичам да определям музиката като рок или джаз, или класическа, а просто като музика. Просто да се наслаждавам на музиката, да предавам любов и страст.

Не ме интересува дали свиря LedZeppelin, Вивалди или Бах. Всичко това ме вдъхновява и се опитвам публиката да види музиката, както я виждам аз. Всеки инструмент може да бъде рок инструмент, дори флейтата.

Как се чувстваш като класически музикант, тръгнал по свой път?

Аз се чувствам естествен, когато съм открит. Колкото повече откривам сърцето и душата си, толкова повече мога да предам емоцията на публиката.

В класиката всичко трябва да е много контролирано, много организирано, един вид много студено. Мисля, че изкуството не е такова. Изкуството е честно и свободно. То е естествено. Човек трябва да е естествен. Но класическата музика винаги ще съществува, защото тя е нещо прекрасно.

Нужно ли е хората да я разберат? Какво показваш с твоите клипчета в социалните мрежи – репетиции с Бах от съблекалните по света?

Често се казва, че класическата музика трябва да се разбере, за да се изпита удоволствие от нея...Смятам, че не е нужно дори да я разбираш. Просто трябва да я слушаш и да я почувстваш.

Тази арогантност сред класическите музиканти ощети младите хора, които заради нея не се осмеляват да посещават класически концерти, тъй като се страхуват, че няма да бъдат на същата висота.

На моите концерти идват и деца, и много млади хора. При мен те откриват Бах, Моцарт, Паганини и се влюбват в нея. Мисля, че класическата музика е за всички, трябва да стане популярна и да стигне до всеки един, който би я оценил и би станал почитател на изкуството като цяло.

Концертът на Ара Маликян в Пловдив е посветен на малкия му син Кайро и този път цигуларят идва у нас с петима кубински музиканти, които ще придружат неговата цигулка с пиано, китара и бас, отново в един необичаен концерт, вдъхновен от въображението и звуците на детството.

Концертът на Ара Маликян е на 3 септември 2023г, в Античен театър в Пловдив. Билети се продават в системата на Ивентим.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Иван Странджев ни напусна преди да навърши 72 години

Тази сутрин е починал пловдивският поет, драматург и общественик Иван Странджев. За кончината му съобщиха негови близки. На 12 май Иван Странджев трябваше да навърши 72, но не можа да дочака личния си празник. Иван Странджев е роден на 12 май 1953 г. в Пловдив. Първоначално учи българска филология в СУ „Свети Климент Охридски", след това..

публикувано на 10.05.25 в 15:14

„Прослав пее и танцува” за втора поредна година

Под надслов „Да възродим българския дух" в пловдивския квартал Прослав се провежда  съборът „Прослав пее и танцува”. Проявата се организира за втора поредна година и ще представи красотата на фолклорния танц и музика от различни етнографски области на България.  Пространството пред народното читалище „Никола Вапцаров-1928” ще се превърне в..

обновено на 10.05.25 в 13:18

Пътешествие из Римския Пловдив с Мая Мартинова-Кютова

Днес започва новият сезон на „Духовни маршрути в Пловдив 2025“.  Маршрутът е посветен на „Римския Пловдив“ – късноантична сграда „Ирини“ и римските терми.  Водач във вълнуващото пътешествие ще е археологът Мая Мартинова-Кютова, която проучва едни от най-значимите археологически обекти в Пловдив. Тя ще поведе участниците през южното подножие на..

обновено на 10.05.25 в 11:22

Дегустации и срещи с Бог Дионис в Страия Пловдив

В днешния втори ден на фестивала „Дефиле Вино и гурме“ в Стария град на Пловдив продължават винените дегустации. Те започват от 11 часа и ще продължат до 19 ч.  В същия период от време ще има срещи с Бог Дионис, който ще гадае на вино само на най – смелите посетители и ще позира за снимки. Бог Дионис ще може да бъде намерен в къщите „Георгиади“,..

публикувано на 10.05.25 в 09:14

В "Срещите" разговор за свободата и духа

РАДИО ПЛОВДИВ, СЪБОТА - 10 МАЙ, МАЛКО СЛЕД 9 Ч "СРЕЩИ" В българския месец на духа със Стефан Цанев си говорим за свободата.... "СВОБОДАТА Е МНОГО ЖЕСТОКО НЕЩО. ТЯ ТЕ ЛИШАВА ОТ ОПРАВДАНИЕТО, ЧЕ НЯКОЙ ДРУГ Е ВИНОВЕН ЗА ТВОЕТО НЕЩАСТИЕ", любимото ни оправдание и мрънкане... Говорим си и за демокрацията, която според ПОЕТА убихме още в зародиша..

публикувано на 10.05.25 в 08:27