Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изследване на паметта и историята

80-годишнината от спасяването на българските евреи е тема на тазгодишното Балканското лятно училище за религии и обществен живот, което ще се проведе от 1 до 10 септември в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Мотото на лятната школа е „Изследване на паметта и историята: между паметта и забравата“. 

Ще бъдат показани и дискутирани художествени и документални филми, които описват събитията през 1943 г., когато българската държава, църква и гражданско общество се противопоставят на натиска на нацистка Германия и успяват да спасят от депортиране в лагерите на смъртта около 48 000 български евреи. 

Ще бъде проследена връзката между паметта, историята, вината, отговорността и мястото на Холокоста в човешката история. Акцент в работата на школата ще бъде и срещата с живите наследници на спасените български евреи през 1943 г., която ще даде възможност на участниците да съпоставят личните семейни истории с официално тиражираните.

В работата на лятното училище ще се включат участници и лектори от България, Германия, Израел, САЩ, Индонезия, Зимбабве и Иран.

Школата се провежда в рамките на Националната програма за отбелязване на годишнината и е финансово подкрепена от Министерството на културата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Засилени мерки за сигурност заради футболен мач

Полицията предприема засилени мерки за сигурност за футболната среща между отборите на “Ботев” – Пловдив  и ЦСКА – София.Двубоят ще започне в 22:00 ч. на стадион „Христо Ботев“.  Очаква се в Пловдив да пристигнат около 2000 привърженици на гостуващия отбор. Създадена е организация за съпровождане на техните автомобилите от сборен пункт на 118-ти..

обновено на 19.07.25 в 09:05

Празнични тематични вечери в Девин

Празнични тематични вечери ще представят фолклора, местните занаяти, обичаите и традиционната кухня от Девин.  Празничните тематични вечери през лятото се превърнаха в традиционни. Те показват Девин и културно-историческото наследство на региона пред туристическата публика в разгара на летния сезон.  Празничната програма включва изпълнения на..

публикувано на 19.07.25 в 09:05

Военният, прострелял смъртоносно приятеля си, остава в ареста

Военният съд в Пловдив остави в ареста  30-годишния военнослужещ Нечо Цанков, обвинен за убийството на 23-годишния си приятел Никола Киров. Фаталният инцидент, при който военният застреля с въздушна пушка младежа, стана вчера в карловското село Каравелово по време на  празненство за раждането на второто дете на обвиняемия Според първоначално събраните..

публикувано на 18.07.25 в 20:57

Осъждан спука челюстта на младеж в центъра на Пловдив

31-годишен пловдивчанин е арестуван, тъй като спукал челюстта на негов съгражданин, с 10 години по - малък от него.  Случката е от вчера, когато в центъра на Пловдив мъжът срещнал свой познат, придружен от пострадалия 21-годишен младеж. При завързалия се разговор по - възрастният мъж поискал от 21-на годишния да му покаже техника от боен спорт, но той..

публикувано на 18.07.25 в 20:22

Расте броят на стопанствата в Пловдивска област, засегнати от шарка

„Епизотичната обстановка в Пловдивска област остава тежка, продължава да расте броят на засегнатите стопанства. Заболяването по дребните преживни животни е остро вирусно и затова бързо обхваща все повече населени места. Най-тежко засегнати остават общините „Марица“ и Първомай, а от днес има констатирани нови огнища в Садово, Раковски  Асеновград, но се..

публикувано на 18.07.25 в 15:28