Наводнените села в Карловско трудно и бавно се възстановяват от бедствието. Тази събота, на 2 септември в Каравелово, Богдан и Слатина ще проведат Ден на доброволеца. Тук заедно с пострадалите ще бъдат доброволците от цялата страна, които първи се отзоваха да помогнат, заедно с пожарната, полицията и военните. Точно преди една година потопът заля къщите, пътищата и деретата, и по чудо нямаше жертви.
Много прах, разкопани улици, пъплят багери и камиони, разчистването продължава, огромни дупки и канали на много места. Минава се по временни мостове, парите от държавата все още се чакат. Оценките на хората са: "до никъде сме", "пълен ад", до "не става веднага", "трябва да проявим разбиране". Каравелово се съживява, с държавната помощ от 375 лева на семейство, с парите от СМС-те, с дарения от фондации и клубове.
Георги Нешев от Каравелово е искрено благодарен за помощта на хилядите дарители и доброволци. Баба Мария, на 84 години се чуди защо още нямат вода, и защо улиците продължават да са в ями. Чуват се машини и техника, видяхме само една улица, която се асфалтира.
Има оптимисти, те са малка част, но успяваме да говорим с един от собствениците на напълно потопен имот. Иван Петков сподели, че са получили по 375 лева от държавата, 940 лева от БЧК, както и по 5 600 лева на семейство от кампанията със СМС-и, също и уреди от Ротъри клубовете и НПО.
Павлина, която работи в читалището на село Богдан развълнувано и през емоцията на преживяното разказа, че най-много младите хора от България са помогнали в разчистването. Тя сподели за момче и момиче, които пристигайки от САЩ, веднага от летището идват в Богдан, да помагат с разчистването през първите дни, след наводненията.
Таня, която 15 години живее в Англия със семейството си е била свидетел на потопа, вижда как колите се носят по реката. Днес тя оценява, че няма голяма промяна в Богдан, и на въпроса докъде е преодоляно бедствието, казва: "доникъде"
"Парите от междуведомствената комисия стигат трудно до наводнените карловски села, засега частично, очаква след приетия бюджет да има ново финансиране", казва заместник-кметът на Карлово Данка Люртова. Тя уточни, че очакват съгласувателните решения за километрите, изграждане на дерета, в рамките на населените места.
Въпреки всичко, този 2 септември обещава да е празничен. През емоцията на преживяното те ще бъдат заедно с доброволците, които им помагаха безвъзмездно, повече от месец. Иначе в Карловските села отново се налага да очакват държавата, за да изпреварят зимата, но знаят, че години наред ще преодоляват емоционалните и материалните щети.
Какво се прави днес, как хората продължават живота си, репортаж на Живка Танчева, в звуковия файл по темата.
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..
Димитър Бришимов е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..