Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зеленият преход е немислим без метали

Зелената сделка“ е нещо, което Европа трябва да се стреми да постигне и по целите на проекта няма спор. По-скоро тук предизвикателствата идват от това до тези цели да се стигне бързо“, смята Иван Добрев, който е изпълнителен директор на КЦМ АД. 

Холдинг КЦМ 2000 бе домакин на 71-та международна среща на експертите по оловото и цинка. В нея участваха над 100 експерти от 18 държави. Дискусиите бяха посветени основно на важността на металите за осъществяването на зеления преход, предизвикателствата, които поставят изискванията за декарбонизация на производствените процеси, както и прилагането на най-съвременните технологии при металургичното извличане. Иван Добрев се спира на позицията, която КЦМ АД има на международно ниво:

„Това, което правим при нас ( въпреки че не е с мащабите на нашите колеги от западна Европа), на технологично ниво е по-високо от това, което те имат. Нещо повече-ние имаме интегриран завод за производство на олово и цинк, докато в Западна Европа вследствие на развитието на предприятията и индустрията заводите са самостоятелни. Тоест, имаме само цинкови производства или само оловни производства или само рециклиращи предприятия. При нас всичко това е обединено на едно и дава едно конкурентно предимство-особено в светлината на кръговата икономика и зеления преход".

Иван Добрев е съгласен, че зеленият преход е необходим процес. В същото време обаче, според него този процес не бива да става за сметка на намаляване на конкурентоспособността на тежката индустрия.

„Когато говорим за постигане на цели, свързани с декарбонизацията, всички се обръщат към нашата индустрия. Наричаме я тежка. Но тя е тежка не защото произвеждаме тежки метали, а защото нещата се случват по начин, по който могат да се случат. Със съответното време, със съответните инвестиции, които към този момент не съответстват на тези амбиции, за които говоря. Бързото декарбонизиране на индустрията, което се иска, от днешна гледна точка е практически невъзможно в тези срокове. И това не го казваме само ние, казват го и колегите от Германия, Белгия, Италия. Металургията не може без въглерод, а зеленият преход е немислим без метали. Тоест, тук има логика, която трябва да се спазва.“

Сред участниците в срещата е и Лоренцо Мароти, който е представител на организацията Еврометали. Според него производителите на различните видове метали са ключови участници в зеления преход. Еврометали, по думите му, представя сектора пред институциите на Европейския съюз и осъществява комуникацията с тях:

Трудна ли е тази комуникация?

Понякога е трудно да обясним на регулаторите нашите проблеми, нашите предизвикателства.

Имаме два пътя на декарбонизания: от една страна е индиректният. Компаниите ни произвеждат нужните метали за съоръженията, произвеждащи вятърна и соларна енергия.

Другият път е да се редуцира използването на въглеродни горива за производството на тези метали“, посочи още Лоренцо Мароти.


По публикацията работи: Емил Костов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52