Холдинг КЦМ 2000 бе домакин на 71-та международна среща на експертите по оловото и цинка. В нея участваха над 100 експерти от 18 държави. Дискусиите бяха посветени основно на важността на металите за осъществяването на зеления преход, предизвикателствата, които поставят изискванията за декарбонизация на производствените процеси, както и прилагането на най-съвременните технологии при металургичното извличане. Иван Добрев се спира на позицията, която КЦМ АД има на международно ниво:
„Това, което правим при нас ( въпреки че не е с мащабите на нашите колеги от западна Европа), на технологично ниво е по-високо от това, което те имат. Нещо повече-ние имаме интегриран завод за производство на олово и цинк, докато в Западна Европа вследствие на развитието на предприятията и индустрията заводите са самостоятелни. Тоест, имаме само цинкови производства или само оловни производства или само рециклиращи предприятия. При нас всичко това е обединено на едно и дава едно конкурентно предимство-особено в светлината на кръговата икономика и зеления преход".
Иван Добрев е съгласен, че зеленият преход е необходим процес. В същото време обаче, според него този процес не бива да става за сметка на намаляване на конкурентоспособността на тежката индустрия.
„Когато говорим за постигане на цели, свързани с декарбонизацията, всички се обръщат към нашата индустрия. Наричаме я тежка. Но тя е тежка не защото произвеждаме тежки метали, а защото нещата се случват по начин, по който могат да се случат. Със съответното време, със съответните инвестиции, които към този момент не съответстват на тези амбиции, за които говоря. Бързото декарбонизиране на индустрията, което се иска, от днешна гледна точка е практически невъзможно в тези срокове. И това не го казваме само ние, казват го и колегите от Германия, Белгия, Италия. Металургията не може без въглерод, а зеленият преход е немислим без метали. Тоест, тук има логика, която трябва да се спазва.“
Сред участниците в срещата е и Лоренцо Мароти, който е представител на организацията Еврометали. Според него производителите на различните видове метали са ключови участници в зеления преход. Еврометали, по думите му, представя сектора пред институциите на Европейския съюз и осъществява комуникацията с тях:
Трудна ли е тази комуникация?
Понякога е трудно да обясним на регулаторите нашите проблеми, нашите предизвикателства.
Имаме два пътя на декарбонизания: от една страна е индиректният. Компаниите ни произвеждат нужните метали за съоръженията, произвеждащи вятърна и соларна енергия.
Другият път е да се редуцира използването на въглеродни горива за производството на тези метали“, посочи още Лоренцо Мароти.
Водният дефицит вече не е изключение, а нова реалност. Страната ни е близо до трайна водна криза. Според проф. Емил Гачев от БАН България е в такава географска позиция, че тенденцията е към засушаване. През последните 4 години пролетните валежи в България са значително под нормата, а през юни количествата падат до едва 30% от..
Жалба до ВиК Пловдив за системна липса на питейна вода са изпратили жители на село Свежен, община Брезово. Приложена е и подписка с искане за спешни мерки и яснота кога ще се реши проблемът не само с безводието, но и с качеството на водата. Според жителите на средногорското село водата се спира без да има оповестен график, а когато се пусне е..
Увеличението на цените на имотите вече е факт. Няколко инвеститора ми заявиха, че още от сега вдигат стойността на това, което предлагат с между 5 и 15%. Това коментира Мирослав Язов, експерт по сделки с недвижими имоти, половин година преди влизането ни в еврозоната. Според него от средата на септември хората, които все още имат..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..