Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Източната порта и Небет тепе готови до края на годината

Работата по възстановяването на колоните, консервацията, реставрацията и експонирането на Източната порта на Филипопол е пред завършване. В това се увериха на място кметът Здравко Димитров и кметът на „Централен“  Георги Стаменов, в чийто район се намират и повечето от културно-историческите забележителности на Пловдив.

Преди една година беше даден старт на проекта "По крепостните стени на Филипопол“, в който освен възстановяването на Източната порта влизат още и реставрацията и консервацията на един от запазените до наши дни шест хълма - Небет тебе. Работи се и по подходите, които ще осигуряват достъп до архитектурния комплекс.

Източната порта вече се оформя във вида, в който ще изглежда обектът, след като по него приключaт строителните работи. До момента са извършени всички дейности по насипване и трамбоване на определените насипни материали. Предвидените реставрационни намеси по античната улична настилка са минимални, без внасяне на нови каменни плочи и материали на мястото на липсващите, тъй като според археолозите са относително добре запазени. Изправянето на колоните, т.нар. „анастилоза“ също е приключила. Поставени са и капителите.

До финала остава да се довършат подпорните стени, рампата за инвалиди, вертикалната планировка, която включва тротоарите, пешеходните пътеки и озеленяването, да се изгради осветлението и поливната система и накрая подреждането на експонатите. 70 % от архитектурните детайли, които няма да бъдат използвани за анастилоза, ще бъдат експонирани в източните верижни помещения. Те ще бъдат поставени върху каменни блокчета.

Успоредно с Източната порта продължава и работата по Небет тепе и подходите към него, 70% от консервационно-реставрационните и строително-монтажните дейности по обекта вече са извършени. Изпълнена е панорамната площадка, като остават довършителни работи по парапета. Ръководителят на проекта пояснява, че предстои още изпълнение на вертикалната планировка, озеленяването, изграждане на поливна система и осветление. 

Строителството по обектите започна в края на август 2022 година след осеммесечно забавяне от Националния институт за недвижимо културно наследство по съгласуване на техническите проекти. Фирмата изпълнител работи с бързи темпове и до декември трябва да приключат обектите. Работата е затруднена и от естеството на обектите -археология, с която се работи внимателно и съвместно с наблюдаващи археолози.

Очаква се официално откриване на обектите през месец декември.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В "Срещите" за човека и човешките ценности

Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества.  Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?"  Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.

публикувано на 21.02.25 в 11:21

Премиера в Пловдив на филма за Милен Цветков

"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..

публикувано на 21.02.25 в 10:14

В община "Родопи" кукери гонят злото

За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..

обновено на 21.02.25 в 08:52

Спомен за първата българска околосветска пътешественичка

Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..

публикувано на 21.02.25 в 07:10

„Пътешествията на един художник“ в НБ "Иван Вазов"

След изключително успешната премиера в Бургас, София и Перник,  бургаския художник маринист Светозар Арнаудов – Зари ще представи „Пътешествията на един художник“ и пред пловдивската публика в НБ "Иван Вазов" в петък , заедно с редактора на книгите си – журналистът Христина Чопарова. Събитието ще се осъществява със съдействието на сдружение..

публикувано на 20.02.25 в 09:32